17 Şubat 2015 15:02

İtalya'dan Libya açıklaması: BM kararını beklemeliyiz

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, dışişleri, içişleri ve savunma bakanlarının açıklamalarının tersine, Libya’da askeri çözümün zamanı olmadığını ileri söyledi.

Paylaş

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, dışişleri, içişleri ve savunma bakanlarının açıklamalarının tersine, Libya’da askeri çözümün zamanı olmadığını söyledi. Renzi, “Şu anki durum çok ciddi, ancak askeri müdahalenin zamanı değil. BM’nin kararlarını beklemeliyiz” dedi.

BİRÇOK BAKAN MÜDAHALE İSTEMİŞTİ

Cuma günü konuşan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuk faaliyetlerinin sonuç vermemesi halinde, uluslararası meşruiyet bağlamında IŞİD’in güç kazandığı Libya’da savaşmaya hazır olduklarını açıkladı. Savunma Bakanı Roberta Pinotti daha da ileriye giderek, Libya’ya 5 bin asker göndermeye hazır olduklarını söyledi. Son olarak İçişleri Bakanı Angelino Alfano ise, IŞİD tehlikesinin sınırlarına kadar dayandığını, zaman kaybetmeden BM çatısı altında Libya’ya müdahalede bulunulması gerektiğini savunarak, “Uluslararası toplum, Batı’nın geleceği için Libya’nın çok önemli olduğunu anlamak zorunda” dedi. Alfano, “terörle mücadele zirvesi” için Washington’a gideceğini belirterek “Akdeniz’in diğer tarafını alevler içinde bırakan ateşin söndürülmesi gerektiğini söyleyeceğim: Bir dakika dahi zaman kaybedemeyiz” diye konuştu.

BAŞBAKAN BM’Yİ İŞARET ETTİ

Başbakan Matteo Renzi ise Libya’daki durumun önünü, dikkatlice izlenen diplomatik bir yol ile kesmek gerektiğini söyledi, “Libya’daki durum 3 yıldır kontrolden çıkmış durumda. Biz bunu tüm kuruluşlara anlattık ve bunu yapmaya da devam edeceğiz. Eğer uluslararası toplum o ülkeye müdahale etmek isterse bunun için tüm araçlara zaten sahiptir. Bizim önerimiz, BM Güvenlik Konseyinde herkesin ikna olduğu bir kararın beklenmesidir. BM’nin gücü, kesinlikle radikal milislerden daha üstündür” diye konuştu.
Bu arada İtalya, Libya’nın başkenti Trablus’taki büyükelçiliğini de hafta sonu kapattı. Ülkede bulunan 100 kadar vatandaşını ise İtalya’ya geri getirdi.

LİBYA’DAN ‘MÜDAHALE EDİN’ ÇAĞRISI

Öte yandan, Libya Başbakanı Abdullah el Tani Batı’ya, Libya’da IŞİD’e karşı müdahalede bulunması çağrısı yaparak, “Aksi halde bu tehlike, başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerine yayılacak” dedi. IŞİD, 21 Mısırlı Kıpti’yi infazına ilişkin yayınladığı videoda İtalya’yı da açıkça tehdit etmişti. IŞİD daha önce de, “Dabiq” adlı yayın organında paylaştığı bir fotomontajda, Roma topraklarında bulunan Vatikan’daki (Kutsal Makam) Aziz Petrus Meydanı’na örgütün siyah bayrağını dikmişti. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sağlık-İş İzmir Şubesi’nde yeni yönetim belirlendi

SONRAKİ HABER

Hasta yakınları, kendisini "kırmızı alana" almayan güvenlik görevlisini darbetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa