17 Şubat 2015 14:36

Samsun'da okul yerine cami yapılması kararı iptal edildi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, 48 yıllık Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi'nin bulunduğu arsaya 10 bin kişilik cami yapılması için yaptığı nazım imar planı değişikliğini, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından iptal etti.

Paylaş

Samsun İl Müftülüğü, Atakum İlçesi'nin sahil kesiminde 30 dönüm üzerine kurulu 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip Samsun Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi'nin bulunduğu yere 10 bin kişilik cami yapılması için 2 yıl önce çalışma başlattı. Müftülük, Türkiye'de sadece 6 tane olan okulun bulunduğu arsaya cami yapılması isteğiyle valiliğe başvurdu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise, bakanlığa yazı yazarak görüş istedi. Bakanlıktan gelen olumlu yanıt üzerine, 12 Temmuz 2013'de Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan nazım imar planı değişikliğiyle okul alanı kullanımı, cami yapımı için 'dini tesis alanı'na çevrildi. Alan, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne, ardından da Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildi. 

OKUL AİLE BİRLİĞİ MAHKEMEYE BAŞVURDU
Bunun üzerine Okul Aile Birliği, 30 Ağustos 2013 tarihinde imar plan değişikliğinin iptali için 1'nci İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Okul Aile Birliği ardından ret kararının iptali istemiyle Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
Dava süreci devam ederken, okul 2014-2015 eğitim döneminde kullanılmayan Gelemen Yatılı Bölge Ortaokulu binasına taşındı. Adı da 'Gelemen Mesleki Eğitim ve Teknik Anadolu Lisesi' olarak değiştirildi.
Başlatılan yargı sürecinde Okul Aile Birliği lehine bir karar çıktı. Samsun Bölge İdare Mahkemesi geçen yıl 21 Ekim'de aldığı kararla 1'nci İdare Mahkemesi'nin kararını kaldırarak imar planı değişikliği işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme imar planlarının yargısal denetimi sırasında şehircilik ilkeleri, planlama esasları, imar planlarının bütünlüğü, genel yapısı, kapsadığı alanın nitelikleri, bölgenin ihtiyaçları ve çevrenin korunması gibi olguların yanında, kamu yararı ilkesinin de gözetilmesinin zorunlu olduğuna dikkat çekti.
Mahkeme kararı sonrasında Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu ayki toplantısında okul alanı kullanımının, cami yapımı için 'dini tesis alanı' kullanımına dönüştürülmesini içeren imar planı değişikliği oy birliği iptal edildi. Bunun üzerine de okulun eski yerine taşınması için öğrenci velileri de Samsun Valiliği’ne 300 dilekçeyle başvurdu.

YENİDEN OKUL OLMALI
Atakum İlçesi Kent Konseyi Başkanı Murat Erkan, en son gelinen noktada mahkeme kararı sonrasında Büyükşehir Belediye Meclisi’nin karara uyarak imar değişikliği eski haline dönüştürdüğünü söyleyerek, "Dava süreci devam ederken okul yetersiz olan başka bir yere taşınmıştı. Burası sahipsiz atıl halde bırakıldı. Sonuçta bir kazanım söz konusu. Buradaki haklılık ortaya çıktı. Artık burada bir cami yapılması konusu gündemden kalkmıştır. Mevcut binanın yeniden eski eğitim kurumu olarak çalışır hale getirilmesini talep ediyoruz. İdareciler bu yönde karar vermesi gerekmektedir. Bu talep içinde öğrenci velileri talepte bulundular" diye konuştu.
Öğrenci Velisi Erdoğan Çırak ise, okulun haksız yere başka bir yere taşındığını ileri sürerek, "Çocuklarımız yeni yerlerinde çok perişan bir durumda eğitim almaya çalışıyorlar. Son derece yetersiz bir yere götürüldüler. Şimdi bu karar iptal edildi. Biz okulun eski yerine taşınması için öğrenci velileri olarak 300 dilekçeyi Valiliğe verdik. Bu dilekçelere cevap alamadık. Okulun eski mevcut binalarına geri taşınması gerekiyor. Çocuklarımızın daha fazla mağdur edilmemesini istiyoruz. Mahkeme kararı uygulansın istiyoruz” dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakırlı kadınlardan ortak mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa