17 Şubat 2015 13:19

'Bu cinayetin sorumlusu AKP'

Van’da CHP Kadın Kolları öncülüğünde Dabbaoğlu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etti.

Paylaş

Van’da CHP Kadın Kolları öncülüğünde Dabbaoğlu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etti.

Dabbaoğlu Parkı’ndan Sanat Sokağı’na kadar yürüyen grup adına konuşan CHP Van Kadın Kolları Başkanı Sevim Düzova, “Bu cinayetin sorumlusu AKP’dir” dedi.

‘Canımızı sokakta bulmadık ama sokakta arayacağız’ diyen Düzova, “12 yıllık dönemde yüzde bin 400 artan kadın katliamlarına sözde önlemler alan hükümet ve her fırsatta kadını aşağılayan, eşitlik taleplerini görmezden gelen bakanları, sözcüleri bu cinayetlerin asıl sorumlularıdır” dedi. Kadın katliamına karşı toplumun tüm kesimlerini sesini yükseltmeye ve örgütlenmeye çağıran Düzova, “Özgecan Aslan ve tüm kadınların hesabını biz kadınlar soracağız. En temel haklarımız erkek egemen, gerici, kadın düşmanı iktidar tarafından tehdit altında. Taciz, tecavüz, şiddet, savaş ve gerici saldırılarla hayatlarımız kuşatılıyor. AKP ‘Eşit değilsiniz’ dedikçe kadınlar öldürülüyor. Her gün 5 kadın en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Erkeklerin bu gücü nereden aldığını biliyoruz. ‘Kadın ve erkek eşit değildir’ diyen Tayyip Erdoğan ve bir dediğini iki etmeyen AKP kurmayları erkek şiddetini meşrulaştırıyor. Özgecan’ların, Dilberlerin, Merallerin daha fazla ölmemesi için katledenlere indirim uygulanmamalı gereken cezai işlem uygulanmalı, gerçek eşitlik ve adalet sağlanmalıdır. Yeni Özgecanlar ölmesin diye sokakta işyerinde, evde sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi. (Van/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boşanmak isteyen kadının ailesine satırlarla saldırdılar

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa