17 Şubat 2015 10:29

28 Şubat davasında 'darbe' tartışması

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 74. duruşması başladı. Duruşmada avukatlar arasındaki ‘darbeci’ ve ‘28 Şubat Darbesi’ terimleri nedeni ile tartışma yaşandı.

Paylaş

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 74. duruşması başladı. Duruşma avukatlar arasındaki ‘darbeci’ ve ‘28 Şubat Darbesi’ terimleri nedeni ile tartışma yaşandı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Çevik Bir başta olmak üzere birçok sanık, müştekiler, müşteki avukatları, sanık avukatları ve birçok izleyici katılıyor. Yoklamanın ardından başlayan duruşmada avukatlar arasından tartışma yaşandı. Sanık avukatlarından Hulusi Coşkun, mahkemenin darbe olup olmadığını belirlemek için yargılama yaptığını belirterek, müşteki avukatlarının ‘darbeci’ ve ’28 Şubat Darbesi’ gibi ifadeleri kullanmamasını mahkemeden talep etti. 

Mahkeme başkanı bu ifadelerin duruşma düzenini bozan bir davranış olmadığını ve bu ifadelerle istemeleri halinde suç duyurusunda bulunabileceklerini hatırlattı. Avukat Erol Aras, ‘darbeci’ ve ‘28 Şubat Darbesi’ gibi ifadelerin kullanılması halinde her defasında itiraz edeceklerini söyledi. Müşteki avukatlarından Reşat Petek bu ifadelerde bir sorun görmediklerini ve aynı ifadeleri kullanacaklarını belirtti. 

HASAN CELAL GÜZEL İFADE VERDİ
Eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel 28 Şubat davasında müşteki sıfatıyla Adliyeye geldi. Girişte soruları cevaplayan Güzel; “28 Şubat bir darbe teşebbüsü değil bal gibi darbedir.” dedi.

28 Şubat davasında Meral Akşener’in aksine şikayetçi olduğunu söyleyen Güzel; “Tabi ki şikayetçiyim. Hem mağdur, hem müşteki, hem de tanık sıfatı taşıyorum. Ben lafı dolaştırmadan söyleyeyim, 28 Şubat bir darbe teşebbüsü değil bal gibi darbedir. Her türlü delili ortadadır.” ifadelerini kullandı. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim'de 134 köy yolu ulaşıma kapandı

SONRAKİ HABER

Türkiye ile Libya'nın Doğu Akdeniz Mutabakatı Meclis'te kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa