17 Şubat 2015 09:39

Yunanistan ile Avro Grubu arasında anlaşma yok

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis ile Avro Grubu maliye bakanları sonrası yapılan toplantıdan anlaşma çıkmadı. Varufakis, AB cephesinin önerisini 'absürd' ve 'mantıksız' olarak değerlendirdi. Avro Grubu maliye bakanları, Yunanistan’a 5 gün süre tanırken, Varufakis ise her ne kadar henüz anlaşamasalar da 2 gün içerisinde bir anlaşmaya varılması için 'ne gerekiyorsa' yapılacağını söyledi.

Paylaş

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis ile Avro Grubu maliye bakanları sonrası yapılan toplantıdan anlaşma çıkmadı. Varufakis, AB cephesinin önerisini “absürd” ve “mantıksız” olarak değerlendirdi. Avro Grubu maliye bakanları, Yunanistan’a 5 gün süre tanırken, Varufakis ise her ne kadar henüz anlaşamasalar da 2 gün içerisinde bir anlaşmaya varılması için “ne gerekiyorsa” yapılacağını söyledi. Yunan Maliye Bakanı, mevcut programın devam edip etmeyeceği konusunda “ciddi bir anlaşmazlığın” olduğunu belirtti.

Varufakis, kendisine imzalamaya hazır olduğu bir sonuç bildirisi sunulduğunu ancak, toplantı başlamasına dakikalar kala bu bildirinin geri çekildiğini kaydetti.

Avro Grubu Başkanı, Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'la yardım programının uzatılması konusunda uzlaşmaya varmak için hâlâ zaman olduğunu söyledi.

”Anlaşmanın uzatılmasının koşulları üzerinde uzlaşmak için bol bol zaman var. Yunanlı meslektaşlarım bir köprü kredisinden bahsediyor - bu uzatma için kullanılandan farklı bir söz” dedi.

Dijsselbloem, Cuma günü yeni bir görüşme yapmanın mümkün olduğunu ancak bunun “Yunanlara bağlı olduğunu” söyledi, “Benim tercihim programın uzatılması ve bana göre bu hâlâ uygun bir çözüm” diye konuştu.

Yunanistan’a önceki dönemde kabul ettirilen ‘kurtarma paketi’ 28 Şubat’ta doluyor. Varılacak yeni bir anlaşmanın üye ülkelerin hükümetlerince de onaylanması gerektiği için zaman daralıyor.

Yunanistan 240 milyar avroluk borcu yeniden yapılandırmak istiyor. 25 Ocak’taki seçimlerle iktidara gelen Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) kemer sıkma dayatmalarına karşı mücadele sözü vererek halk desteğini arkasına almıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

THY, 123 iç ve dış seferini iptal etti

SONRAKİ HABER

Erzincan'da yolcu otobüsü şarampole devrildi: 18 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa