17 Şubat 2015 00:06

Diyarbakır'da kadına şiddete karşı savunma timleri kuruldu

Diyarbakır'da kadına yönelik saldırı ve tacizlere karşı genç kadınlar tarafından Arin Mirxan Kadın Savunma Timleri kuruldu.

Paylaş

Diyarbakır'da genç kadınlar YDG-K Arin Mirxan Kadın Savunma Timini kurdu.

Jin Haber Ajansı'nda (Jinha) yer alan habere göre timin kurucularından Yekbun, "Özgecan'ın katledilmesi vahşi erkek zihniyetinin ne boyuta ulaştığını gözler önüne serdi. Eğer her hangi bir kadına en ufak bir yöneliminiz olursa, karşınızda nerden çıktığını bile anlamadığınız, kadın timlerimizi bulursunuz. Başınıza geleceklerden biz sorumlu olmayız. Çünkü öz savunma en temel canlı hakkıdır. Bizde insan olmaktan gelen bu hakkımızı kendimiz ve tüm kadınlar için kullanacağız" dedi.

'ÖZGECAN'IN İNTİKAMI ALINACAK'

Kadınların 'namus' ve 'din' adı altında tehditlerle ev kapatılmaya çalışılmasının asla kabul etmeyeceklerini belirten Yekbun, "Kadınlar namus adı altında eve kapatılmış, tahrik etti diye tecavüz edilmiş, güzel diye taciz edilmiş ve çiçeğim gülüp denilip en vahşi şekilde katledilmiştir. En son gündeme gelen Özgecan Aslan'ın katliamı da bundan bağımsız değildir. Bu vahşet erkek egemen zihniyetin hangi boyutuna ulaştığını bize çok açık bir şekilde göstermiştir. Yurtsever devrimci genç kadınlar olarak Özgecan'ın şahsında tüm yaşanan kadın katliamlarının intikamını alacağız" dedi.

'KADINA SALDIRAN KARŞISINDA BİZİ BULUR'

Yekbun, "Bizlerde erk zihniyetiyle gerçekleşen tüm taciz, tecavüz ve katliamlara karşı Arin Mirxan Kadın Savunma Timini oluşturduk. Erkeklerin kadına dönük her türlü şiddetine karşı bir cevap olacağız" diye konuştu.

Tüm alanlarda yapılan saldırılara karşı anında cevap olmak için mahallelerde iletişim ağı oluşturduklarını aktaran Yekbun, Diyarbakır'da sokakta kadınlara sözlü yada fiziki saldırı düşüncesi olan erkekleri uyararak, "Eğer her hangi bir kadına en ufak bir yöneliminiz olursa, karşınızda nerden çıktığını bile anlamadığınız, kadın timlerimizi bulursunuz. Başınıza geleceklerden biz sorumlu değil. Çünkü meşru savunma en temel insan hakkıdır. Bizde insan olmaktan gelen bu hakkımız kendimiz ve tüm kadınlar için kullanacağız" diye anlattı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

10’da 10!

SONRAKİ HABER

İBB ihalesini Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’un şirketi aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa