17 Şubat 2015 04:59

Hakan Tahmaz: Kürt siyasetinde çözüme farklı yaklaşan yok

Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, Hükümetin Kürt hareketi içinde ayrılık yaratarak, çözüm sürecini yürütme tutumunu değiştirmesini istedi.

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

Türkiye Barış Meclisi (TBM) Sözcüsü Hakan Tahmaz, Hükümetin Kürt hareketi içinde ayrılık yaratarak, çözüm sürecini yürütme tutumunu değiştirmesini istedi. Sürecin yasallaşması gerektiğine dikkat çeken Tahmaz, hükümetin çözüme dair yol haritasının da belirlenmesini istedi. Tahmaz, sürecin üçüncü bir göze ihtiyacı olduğunu belirtti. 
Çözüm sürecindeki belirsizlik sürerken, TBM, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile birlikte hafta sonu konferans yapacak. Hakan Tahmaz, yapılacak konferans ve çözüm sürecine dair gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Konferansla iki yılı geride bırakan çözüm sürecinin muhasebesini yapmak istediklerini belirten Tahmaz, sürecin beklentiye uygun ilerlemediğini ve bir dizi problemlerin olduğunu kaydetti. Barışı savunanlar açısından Barış Meclisinin bundan sonrasına dair yol haritasının belirlenmesi gereğini duyduklarını kaydeden Tahmaz, bunun için de konferansta kapsamlı bir rapor hazırlanacağını kaydetti. Tahmaz; konferansa sunum yapacakların dışında 6 kişilik bir akademisyen kurulunun oluşturacağı kapsamlı raporun kamuoyuna da sunulacağını belirtti. 

‘HÜKÜMET ADIM ATMALI’ 
Çözüm sürecine dair hükümetin yaptığı en büyük yanlışlığın toplumsal algı yaratarak, süreci yürütmeye çalışması olduğunu ifade eden Tahmaz, süreçle ilgili doğru bilgilendirme problemi olduğunu söyledi. Hükümetin ve hükümete yakın basının sürekli KCK yönetimi ile PKK Lideri Abdullah Öcalan arasında çözüme dair farklılık olduğu yönündeki söylem ve haberlerine ilişkin de Tahmaz şunları söyledi: “Öcalan ile Kandil’in üstlenmiş oldukları rol açısından daha farklı yaklaşımları söz konusu. Ama bu esasa dayalı bir yaklaşım değildir. Kürt siyasi hareketinde çözüme farklı yaklaşan yok. Kürtler arasında farklı yaklaşan var tabii. Küçük Kürt partilerinde bunu görebiliriz. Öcalan baş müzakerecidir.”  
Tahmaz, süreçle ilgili en tuhaf şey olarak da  “Hükümetin elinde silah bulunduran örgütten tek taraflı bir şekilde silahlara veda etmesini istemesi”ni gösterdi. Hükümetin çözüm sürecine dair yeterli olmasa da bazı adımlar attığını söyleyen Tahmaz, “Daha çok Öcalan’ın hayat öpücüğü sürece can verdi. Son olarak Cizre’de olduğu gibi... Öcalan’ın tutumuyla süreç yürüdü. PKK’nin silahları tehdit olmaktan çıktı, hükümet ne yapacak?” diye sordu. Hükümetin sürekli ‘sonra bakacağız, sonra değerlendireceğiz’ tutumu içinde olduğuna dikkat çeken Tahmaz, PKK’nin adımlar atılmadığı için geri çekilmeyi durdurduğuna vurgu yaptı. 

ÜÇÜNCÜ GÖZ GEREKLİ 
Süreçle ilgili geçen yıl haziran ayında yasa çıktığını da hatırlatan Tahmaz hükümetin tutumunu şu ifadelerle eleştirdi: “Kurul oluşturulacağı söylendi, Bakanlar kurulunda böyle tarif edildi. Genelge var. Bilgilendirmenin kamu güvenliği müsteşarının bilgilendireceği belirtildi. Hiçbiri yok. Şimdi ise ortak açıklama konusunda sıkıntı var.” 
Hükümetin çözüm sürecine dair politikasından vazgeçmesi gerektiğini belirten Tahmaz, acil yapılması gerekenin sürecin kurallarının belirli hale gelmesi ve bunun da yasal olması gerektiğine dikkat çekti. Tahmaz’ın dikkat çektiği bir diğer nokta ise 2 yıllık deneyim ve gözlemleri üzerinden sürecin iki taraf arasında yürütülmeyeceği oldu. Bunun için de üçüncü bir gözün süreçte şart olduğunu hatırlatan Tahmaz, hükümetin çözümü sürecine dair ne yapacağının belirsiz olduğuna vurgu yaptı. Tahmaz, hükümetin artık bu belirsizlik tutumundan vazgeçmesi gerektiğini kaydetti. 

KONFERANSTA SUNUM YAPACAK İSİMLER 
TBM ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Çözüme Doğru başlığıyla 21-22 şubatta konferans yapacak. İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü Kampüsünde yapılacak konferansta sunum yapacak isimler ise şöyle; Prof. Dr. Levent Korkut, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Mehmet Emin Ekmen, Prof. Dr. Hüseyin Yayman, Prof. Dr. Ferhat Kentel, Prof. Dr. Mithat Sancar, Yılmaz Ensaroğlu, Doç. Dr. Arzu Yılmaz, Can Paker, Ebru Günay, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Hakan Yılmaz, Ahmet Faruk Ünsal, Ali Bayramoğlu, Bekir Ağırdır, Meltem Arslan, Cuma Çiçek, Şemsa Özer, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Doç. Dr. Maya Arakon ,Galip Dalay. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

SYRIZA’nın politikaları uygulanabilir göründü

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa