25 Temmuz 2011 09:24

Suriye 48 yıllık yasağı bitirdi

Suriye'de Baas rejimi tarafından 1963 yılından beri yasaklanan farklı siyasi partilerin kurulması yönündeki yasağın kaldırıldığı açıklandı.Suriye’de 15 Marttan itibaren yönetim karşıtı protestolar Şam yönetimini reform çalışmaları yapmaya zorlamış ve yönetim çeşitli adımlar atmak zorunda kalmıştı. Suriye Ba

Suriye 48 yıllık yasağı bitirdi

Paylaş

Suriye’de 15 Marttan itibaren yönetim karşıtı protestolar Şam yönetimini reform çalışmaları yapmaya zorlamış ve yönetim çeşitli adımlar atmak zorunda kalmıştı. Suriye Bakanlar Kurulu, muhaliflerin en önemli talepleri arasında yer alan Siyasi Partiler Kanun Taslağı konusunda adım attı. Başbakan Adil Sefer başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Siyasi Partiler Yasa Taslağı’nı onayladı. Bir kilometre taşı olarak nitelendirilen siyasi partiler yasası konusunda Suriye yönetimi düğmeye bastı. Toplanan bakanlar kurulu ülkede yeni siyasi partilerin kurulması konusundaki yasa taslağına onay verdi. Bakanlar kurulunun onayladığı taslak, kurulacak siyasi partilerin temel ilke ve hedefleri, kuruluşlarıyla ilgili koşul ve icraatlar, görevleri, hakları, faaliyetlerinin maddi kaynağı ile ilgili hükümleri içeriyor.

ŞAM YÖNETİMİNİN ŞARTLARI

Suriye’de kurulacak yeni siyasi partinin aşağıdaki hükümler doğrultusunda faaliyet göstermesi öngörülüyor: Anayasa hükümlerine, demokrasi ilkelerine ve kanunun üstünlüğüne bağlılık; evrensel insan hakları beyannamesine, temel hak ve özgürlüklere, Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından imzalanan anlaşmalara saygı duymak; vatanın birliğini koruma ve toplumda ulusal birliği derinleştirme; siyasi parti ilkelerinin, hedeflerinin, araçlarının ve gelir kaynaklarının aleni olması; siyasi partinin din, aşiret, bölge, grup, meslek veya ırk, cinsiyet ve renk ayrımı temeline dayalı olmaması; siyasi parti teşkilatlanmasının, yönetim kurulu seçimlerinin ve faaliyetlerinin demokratik temellere dayalı olması; siyasi parti araçlarının açıkça veya gizli olarak herhangi bir askeri veya buna benzer örgütlenmeye veya her türlüsüyle şiddet, tehdit veya kışkırtmaya dayalı faaliyetler yürütmemesi; siyasi partinin, Suriyeli olmayan siyasi bir örgütlenmeye veya partiye bağlı olmaması veya bir şubesi olmaması. Suriye’de halk gösterilerine sert müdahalelerde bulunan Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimindeki Suriye Parlamentosu bu kararla Baas dışında siyasi parti kurulmasına onay verdi.

İRAN’DAN SURİYE ZİYARETİ

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammet Rıza Ruhaymi, Petrol ve Madeni Zenginlikler Bakanı Süfyan Allav ile görüşmesinde, iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirme, ikili anlaşmaları etkinleştirme ve petrol ile doğal gaz iş birliği alanlarını genişletme çağrısında bulundu. Ruhaymi, dün Tahran’da Bakan Allav’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Suriye, İran ve Irak ile bölge ülkeleri arasındaki iş birliğinin halkların refahını sağlamak açısından önemli olduğunu belirtti. İran ile iş birliği alanlarının genişletilmesi konusunda yapılan çalışmalara değinen Allav, bunun her iki ülkenin ve iki ülke halkının müşterek çıkarlarına hizmet edeceğini belirtti.

‘EYLEM PROFESYONELCE’

Öte yandan Suriye Demiryolları Kurumu Genel Müdürü Corc el-Mukabiri; terör gruplarının Cumartesi günü erken saatlerde Halep’ten Şam’a yol alan ve 500 kişiyi taşıyan yolcu trenine düzenlenen  sabotaj eylemleri ile ilgili açıklamalar yaptı. Mukabiri eylemi profesyonel bir terör eylemi olarak nitelendirdi.  Yolcu treninin aralarında 485 yolcunun bulunduğu 500 kişiyi taşıdığına, ve bunların genelinin çocuk ve kadınların yanında Şam’daki hastanelere tedavi amaçlı gelen hastaların bulunduğuna vurgu yaparak büyük bir insanlık faciası planlandığına dikkat çekti.
(DIŞ HABERLER)


IRAK-İRAN-SURİYE GAZ ANLAŞMASI

Suriye ve İran taraflarından yapılan açıklamada, Irak yoluyla İran’dan Suriye’ye ve Akdeniz’e doğal gaz hattı kurulmasını hedefleyen yarınki Suriye-İran-Irak ortak ilanının önemine vurgu yapıldı. Anlaşma Petrol ve Madeni Zenginlikler Bakanı Süfyan Allav, Irak Petrol Bakanı Abdülkerim Luaybi ve İran Petrol Bakanı Muhammet Ali Abadi’nin yarın, İran doğal gazının taşınacağı güneydeki Asleviye bölgesine gerçekleştirecekleri ziyaretten sonra taraflar doğal gaz anlaşmasına imza atacak. İran el-Vataniye Gaz Şirketi Müdürü Cevvad Evci dün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın, Avrupa’ya doğal gaz ulaştırmakla ilgili en büyük anlaşma olduğunu belirtti.  Bu sözleşme çerçevesinde İran’ın güneyindeki Fars kuyularından Irak’a, oradan Suriye’ye ve Akdeniz’e, dolayısıyla Avrupa ülkelerine doğalgaz ihracatı gerçekleştirebileceklerini kaydeden Evci, doğal gaz pompalamasının ileriki 8 ay içerisinde gerçekleşeceğini söyledi. Görüşmelere Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Hamed Hasan ile bakanlara eşlik eden heyetler de katıldı.

ÖNCEKİ HABER

İran sivilleri vurdu: 1 ölü, 4 yaralı

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 10 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa