17 Şubat 2015 04:45

Yırca ve Validebağ direnişleri belgesel oldu

Yönetmenliğini Kazım Kızıl’ın üstlendiği Yırca direnişini anlatan ‘Ölmez Ağaç’ ile Hakan Tosun’un yönettiği Validebağ direnişini anlatan ‘Hayat Var’ belgeseli, 21 Şubat’ta İf İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivalinde ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Paylaş

Yusuf YAVUZ
Antalya

Yönetmenliğini Kazım Kızıl’ın üstlendiği Yırca direnişini anlatan ‘Ölmez Ağaç’  ile Hakan Tosun’un yönettiği Validebağ direnişini anlatan ‘Hayat Var’ belgeseli, 21 Şubat’ta İf İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivalinde ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Belgesellerin gösterimi, 30 il, 5 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. “Bizi tanıyın. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok. Gecekondularımız var ve sizin bize vurduğunuz kelepçeler, zincirler var. Tek kaybedeceğimiz o ve onu kaybetmekten korkmuyoruz.”
Dünyanın her yerinde, yeşilin peşinde, özgür yaşam alanları için direnen, hayatın gücü için ilham veren insanlar var. ‘Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi Belgeseli’nde Soma Yırca’nın köylüleri bir yandan zeytin ağaçları için direnirken, diğer yandan doğayla iç içe yaşamanın getirdiği sade bir bilme haline, bir sevme haline davet ediyorlar izleyiciyi. Validebağ Direnişi ise İstanbul’un Anadolu yakasından, Üsküdar Belediyesi’nin 354 bin metrekare alan içindeki Validebağ korusunun hemen sınırında, yeşil alan olarak ayrılmış küçük bir toprak parçasına dini bir tesis inşa etme kararından sonraki direniş günlerine götürüyor izleyicisini. Çadırlarda ve sokakta bilfiil 35 gün süren Validebağ direnişinde en ön safta kadınlar yer alıyor. 
2011 yılında çektiği ‘Büyük Anadolu Yürüyüşü’ ve 2013 tarihli ‘Dönüşüm’ gibi belgeselleriyle tanınan Yönetmen Hakan Tosun, filmlerinde kırdan kente Türkiye’nin pek çok bölgesinde yaşam alanlarını korumak için yıkım politikalarına karşı direnen yurttaşların öykülerini yansıtıyor. 
Fotoğraf ve video aktivisti Kâzım Kızıl ise KameraSokak üyesi. 2014 tarihli ‘Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi’ Kızıl’ın son belgeseli.  

BELGESELLER 30 KENTTE AYNI ANDA GÖSTERİLECEK
Türkiye’de 30 kentte eş zamanlı gösterime girecek belgeseller, Girne, Gümrü, Erivan, Kudüs ve Ramallah gibi kentlerde de aynı anda gösterilecek. Gösterim sonunda 5 ülkeden izleyicilerin katılacağı canlı bağlantılarla belgeseller hakkında söyleşiler gerçekleştirilecek. Validebağlıların da katılımıyla Beyoğlu Fitaş sinemalarında gerçekleştirilecek olan gösterimin başlama saati ise 12.00. Antalya’da gerçekleştirilecek gösterimlerin adresi ise Kaleiçi’deki N’sin Kafe. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yalova'da 192 bin ağaç tehlikede

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa