16 Şubat 2015 19:46

Tarihi siber soygun

Siber güvenlik firması Kaspersky, hackerların bugüne kadar tespit edilen en büyük banka soygunlarından birine imza attığını açıkladı. Çalınan para miktarının 1 milyar dolara kadar yükselebileceği belirtiliyor.

Paylaş

Ağırlıklı olarak Rusya'daki bankaları hedef alan hackerların saldırılarından Japonya, Çin, ABD ve Avrupa ülkeleri de nasibini almış. 

Webrazzi sitesinin haberine göre soygun şöyle gelişmiş: Her şey 2013 yılı sonunda Kiev’deki bir bankanın ATM‘sinin günün rastgele saatlerinde kendi kendine para çıkardığının fark edilmesiyle başlıyor. Kamera kayıtlarından ATM’nin çıkardığı paranın, önünden geçen “şanslı” kişiler tarafından alındığı görülüyor.

Vakayı araştırmaya başlayan Kaspersky, bunun buz dağının yalnızca görünen kısmı olduğunu keşfediyor. Zira ancak iki yıl sonra, Interpol ile birlikte çalışılarak aydınlatılan vakanın, bugün tarihin en büyük banka soygunlarından biri olabileceği belirtiliyor.

Kaspersky’nin The New York Times tarafından haberleştirilen raporuna göre, vakada, çalınan miktarın bir milyar dolara çıkabileceği belirtiliyor.

Rapora göre, bugün hâlâ devam ettiği belirtilen saldırılar için hackerlar Carbanak adı verilen kötü amaçlı bir yazılım kullanıyor.

Hackerlar, hedefledikleri bir bankanın yüzlerce çalışanına, admin bilgisayara ulaşmak amacıyla  kötü amaçlı yazılımı içeren e-postalar gönderiyorlar. Banka bilgisayarlarına ulaşan kötü amaçlı yazılımın indirdiği programlar, bilgisayarların ekran görüntüsünü alabiliyor ve klavye hareketlerini kaydedebiliyor.

Böylelikle hackerlar banka prosedürlerini öğrenerek, bunları taklit edebiliyor. Bu nedenle hackerların uzun bir süre boyunca, bankaları izlemesi gerekiyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi hackerların bunu kimseye hissettirmeden bu kadar uzun süre yapabilmiş olması kurumları en çok şaşırtan konuların başında geliyor.

Yazılım aynı zamanda, hackerların banka bilgisayarlarını uzaktan kontrol etmesine olanak tanıyor.

Hackerlar kullandıkları yöntemle, bankanın muhasebe sistemlerine girebiliyor ve hesapları manipüle edebiliyor. Örneğin, hackerlar bin dolarlık bir bilançoyu 10 bin gibi gösterip, bunun 9 binini kendi hesaplarına aktarıyor. Bu yolla kaybedilen paranın miktarı milyon dolarlarla ifade ediliyor.
(DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Evde çalışma yasasına dair 8 soru

SONRAKİ HABER

YSK, Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa