16 Şubat 2015 19:20

Zekeriya Öz: Ergenekon davası tesadüfen bana geldi

Türkiye kamuoyunun Ergenekon davasıyla tanıdığı, 17-25 Aralık soruşturmalarını takip eden süreçte görevden uzaklaştırılan savcı Zekeriya Öz, 'Ergenekon soruşturması bana tesadüfen geldi' dedi.

Paylaş

Zekeriya Öz, Ergenekon dosyasının UYAP sisteminden kendisine tesadüfen verildiğini söyledi. 

BBC Türkçe'ye konuşan Zekeriya Öz, “2007 yılı Haziran ayıydı. Ümraniye'de bir gecekonduda bombalar bulunmuştu. Bombalar bulunduğunda Ergenekon veya herhangi bir şey yoktu. Dosyanın da UYAP sisteminden bana verildiğini odama gidince öğrendim” diye konuştu.

Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Ergenekon davasının savcısıyım” sözlerinden rahatsız olduğunu belirten Öz, “O dönem itibarıyla dediğim gibi bu davalar Türkiye'nin önünü açtı. Türkiye'de cinayetler bıçak keser gibi kesildi. Faili meçhuller durdu. Ekonomik ciddi düzelmeler sağlandı ve belli yerlerde bu dava ile ilgili övücü sözler; siyasetçiler, bakanlar, başbakanlar tarafından söylenip, sahiplenilmiş oldu. Ancak tabii bu dava onlar sahiplendiği için olmadı."

Öz, "Dönemin Başsavcısı Turan Çolakkadı, Ergenekon soruşturmasına başladığında Şemdinli savcısından beter olacağımı söyledi" dedi. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'El ele tutuşup dağdan atladılar'

SONRAKİ HABER

İzmir Zafer Ortaokulu öğrencileri kaloriferlerin yanmamasına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa