16 Şubat 2015 17:30

Hasip Kaplan: Ne hadım ne idam, adalet istiyoruz

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, idam ve hadım etme tartışmalarıyla ilgili olarak, 'Ne hadım, ne idam, bu ülkede olmayan şeyi istiyoruz, adalet' dedi.

Paylaş

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından toplumsal infialin doruk noktasında olduğunu belirten HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Türkiye idam cezasını çok tartıştı ve bu defteri kapattı. 2000'de kaldırıldı, daha sonra AB süreciyle ilgili sözleşmeler imzalandı. İdam ceza adaletinde geriye dönüşü olmayan mekanizmadır. Hadımlaştırma olayı çok ilkel bir tartışma. O kadar ilkel ki bunu öne sürenlerin, peygamberimiz Hazreti Muhammed ve dört halifenin buna şiddetle karşı olduğunu bilmeleri gerekiyor" dedi.

Türkiye'nin hukuk devleti ve çağdaş ülke olmanın gereğini yerine getirmesi gerektiğini belirten Kaplan, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilere ve bağımsız milletvekillerine çağrı yaptığını belirterek, bu tür alçakça ve canavarca, insanlığa karşı işlenen suçlarda adaleti yerine getirmek için zaman aşımının kaldırılması, infaz indirimi ve af olmaması, yargılamanın hızlandırılmasına yönelik yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülmesi beklenen İç Güvenlik Paketiyle ilgili soruya Kaplan, içtüzük'ten kaynaklanan bütün haklarını kullanacaklarını belirterek, "Tasarının geri çekilmesi Türkiye'nin hayrına olacaktır. 264 tane önergemizi hazırladık. Umarım hükümet rejim değişikliğine yol açacak yasa paketini geri çeker. Aksi takdirde Cumhuriyet tarihinin, Meclis'in en büyük direncini görecekler" dedi.

Bir gazetecinin, çözüm süreciyle ilgili olarak AKP ve HDP'nin ortak açıklama yapacağı yönünde iddialar olduğunun hatırlatılması üzerine "Biraz sabır. Heyetimiz her zaman bilgilendirmeyi yaptı. Yarın grup toplantısında en üst düzeyde görüşlerimizi paylaşacağız" yanıtını verdi. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

YPG/YPJ'den Kobanê ve Hasekê'de operasyonlar

SONRAKİ HABER

Eser ve Topaloğu'nun tutuklanmasına tepki: Türkiye, gazeteci hapishanesine dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa