16 Şubat 2015 15:21

Birçok ilde öğrenciler kadına şiddete karşı yürüdü

Mersin'in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ın katledilmesine tepki göstermek için birçok ilde yürüyüş gerçekleştiren ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri, Özgecan’ın katillerinden hesap soracaklarını ifade ederek, bütün kadınları katliamlara karşı sokağa çağırdı.

Paylaş

TARSUS

Burak ŞEFKAT
Özgecan Aslan’ın katledilmesine tepki göstermek için yürüyüş gerçekleştiren Tarsus’taki liseli öğrenciler,. Özgecan’ın katillerinden hesap soracaklarını ifade ederek, bütün kadınları katliamlara karşı sokağa çağırdı.

Tarsus’ta, Özgecan Aslan’ın katledilmesine tepkiler büyüyor. Aslan’ın katledilmesini protesto eden Tarsus’taki liseli öğrenciler Yarenlik Alanı Saat Kulesi önünde bir araya geldi. Sosyal medyadn örgütlenen liseliler,  Yarenlik Alanı boyunca sloganlarla yürüyerek tekrar Saat Kulesi önüne geldi.

Burada liseliler adına açıklama yapan Kevser Nur, her yıl yüzlerce kadının şiddet, taciz ve tecavüze maruz kaldığını hatırlatarak, kadın katliamlarına karşı, artık her zamankinden daha büyük bir öfke ve azimle ayağa kalkmanın zamanı olduğunu dile getirdi.  Bütün yaşam alanlarında  kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi yükselteceklerini belirten Nur, “ Bu ülkede Suudi kralı için yas ilan edilirken, Özgecan için yas ilan edilmedi. Biz de Özgecan için yas ilan ediyoruz ve siyah giyiyoruz” dedi. Özgcan’ın katillerinden hasap soracaklarını ifade eden Nur, Özgecan şahsında katledilen bütün kadınlar için kadınları sokağa çağırdı.

'SOKAKTA KORKMADAN YÜRÜMEK İSTİYORUM'

Açıklamadan sonra liseliler oturma eylemi gerçekleştirdi.

Görüştüğümüz liselilerden Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğencisi Kevser Şeker, Türkiye’de adaletin ve kadın erkek eşitliğinin lafta değil gerçekten bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Ben bir liseli kadın olarak böylesi bir ülkede adaletsiz bir anlayış içerisinde haksızlığa uğrayarak yaşamak istemiyorum.  Bizler üniversiteli olduğumuzda aynı şeyin başımıza gelmeyeceğinin garantisi yok.Özgecan’ın böyle bir vahşetle katledilmesi beni çok derinden yaraladı. Sokakta bir kadın olarak korkmadan yürümek istiyorum" dedi.

Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Oğulcan Altuğ da liseliler  olarak bütün kadın cinayetlerinin karşısında olacaklarını söyleyerek, ‘Özgecan’ın katili sadece üç kişiyle sınırlı değil. Bu katliamı meydana getiren toplumsal düzenin ta kendisidir.  Ben sadece Özgecan’ın katillerinden değil, bugüne kadar yaşanmış bütün kadın cinayetlerinin aydınlatılmasını ve bu cinayetleri meydana getiren sosyolojik nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Bizler liseliler olarak bütün kadın cinayetlerinin karşısında duracağız”

'CİNAYETİN TAKİBİNİ DEVLETE BIRAKMAYACAĞIZ'

Bir başka liseli Altuğ Kaya, “Abdulkerim Bengi Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisiyim. Ülkemizde yaşanan kadın cinayetleri ve tecavüzlerine verilen cezanın yetersizliği insanların bu suçtan korkmak yerine onları bu suça teşvik ediyor. Hükümet yetkilileri ve profesörlerin kadınlar için verdiği demeçten sonra kadın cinayetlerinin artması gayet doğal. Dolayısıyla başta hükümetin bu suçların nedenlerini ortadan kaldıracak politikalar gerçekleştirmesi gerekiyor.”

Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi 10. Sınıf Ezgiler Eser  de “Üzüntülüyüm ve çok öfkeliyim. Ne diyeceğimi gerçekten bilmiyorum. Kadın cinayetleri son bulmalı. Kadınlar cinsel obje olarak görülmemeli. Hayatın her alanında gerçek anlamda eşitlik olmalı. Ben liseli bir kadın olarak bu cinayetin takibini devlete bırakmayacağım. Çünkü devletin kendisi erkek ve kadın katliamlarını teşvik eden bir söylemin sahibidir” diye konuştu.


ÇANKIRI
Lise, üniversite ve ortaokul öğrencileri protesto gösterisi düzenlerek katillerin idamla yargılanmasını istedi. Çankırı merkezde toplanan bir gurup öğrenci, 'Erkek yakıyor, devlet koruyor', 'Erkek vuruyor, sistem koruyor', 'Fıtratımızda tecavüz yok' sloganlarıyla yaşanan olayı protesto etti. Öğrencilere çevredeki vatandaşlar da destek verdi. 

Karatekin Parkı'nda yapılan basın açıklamasında öğrenciler, şunları ifade etti: ”Sokakta yüksek sesle gülmenin yanlış olduğunu, hamile kadınların sokağa çıkmamaları gerektiğini söyleyen anlayış, hatta annesinin dizinin görünmesinden tahrik olan anlayış kadının tek kariyerinin annelik olduğunu söyleyen anlayış, kadını eve hapsedip, tabulaştırıp, cinsel meta olarak gösteren anlayış, bütün bu iğrençliklerin sorumluları olabilir mi acaba? Erkek, devlet, yargı, medya işbirliğiyle kadın katliamlarına davetiye çıkaran, bu düzene karşı yasımızla ve isyanımızla sokaklardayız. Kadın düşmanı, ayrımcı ötekileştirici tüm uygulama ve söylemlere son verilmelidir.” (CİHAN)


BAĞCILAR

Bağcılar'da liseliler okul çıkışlarında Özgecan Aslan için yürüyüş düzenledi, "Özgecan Aslan vicdanımızdır" sloganları attılar. 

SİVAS

Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri, merkezi kafeterya önünde toplandıktan sonra Kültür Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. 'Özgecan ölümsüzdür', 'Kadına uzanan eller kırılsın', 'Özgecan'ın hesabı sorulacak', 'İdam gelsin' şeklinde sloganlar atan öğrenciler, Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Öğrenci Konseyi Başkanı Kerim Karasu, Özgecan Aslan ve diğer öldürülenler için toplandıklarını belirterek, bu vahşiliği yapanların cezasının olması gerektiğini söyledi. Yaşanan bu elim olaydan sonra Özgecan’ın annesinin isyan ettiğini dile getiren Karasu, “Bugün Özgecan'ın annesi isyan ediyor. 'Benim çocuğuma bu şekilde bir vahşeti reva gören kişi idam edilsin' diyor katillerin aynı işkencelere maruz kalmasını istiyor" dedi.

GİRESUN

Giresun Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAM) öncülüğünde organize edilen yürüyüş Kale Mahallesi’ndeki Rektörlük binası önünde başladı. 'Erkek olmadan önce adam ol' pankartı açan grup, 'Hepimiz Özgecanız' dövizleri ile Özgecan Aslan’ın büyük resmini taşıyarak Atatürk Meydanı’na yürüdü. 

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar’ın da katıldığı yürüyüşün ardından Özgecan Aslan için bir saygı duruşunda bulunuldu. Bir konuşma yapan GÜKAM Müdürü Yrd.Doç.Dr. İlknur Meşe, Özgecan Aslan’ın, sadece ailesinin değil bu ülkenin kaybı olduğuna işaret etti, gittikçe derinleşen kadına şiddet olaylarının her geçen yıl korkutucu rakamlara ulaştığını söyledi. 1 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında 37 kadının öldürüldüğünü ve kadına şiddetin sürekli arttığına dikkat çeken Meşe, şöyle devam etti: 

“Kadını sadece bir nesne olarak gören bu habis ruhların nasıl bu kadar vicdandan arınmış bir biçimde davranabildiklerini sosyolojik, psikolojik, siyasi, hukuki birçok düzlemde tartışmak gerekmektedir. Artık toplum ve devlet olarak nerelerde bu türden vahşetleri üretebilecek hataların yapıldığının, kadın ve erkek anlayışımızdaki sorunların ve tüm bunlara bağlı olarak da insan anlayışımızın çok net bir biçimde gözden geçirilme gereği önümüzde durmaktadır. Kadınlar tecavüz edilmek, öldürülmek ya da şiddet görmek için gelmedi bu dünyaya. Özgecan gibi, bu ülkenin ‘özge bir can’ı olan kadınların artık ölmemesi dileğiyle.” 


ZONGULDAK 

Madenci Anıtı'nda toplanan liselilere, çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de destek verdi. Gruptakiler, 'Özgecan'ın çığlığına sessiz kalma' yazılı pankartla Gazipaşa Caddesi'nde yürüdü. Alkış, ıslık ve sloganlarla yüreyen grup, Özgecan'ın katledilmesine tepki gösterdi. Caddede bazı esnaflar da öğrencilere destek verdi. Yürüyüşte yer alan bazı kadınlar ağladı.

Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na kadar yüreyen grup, burada sloganlarla tepkilerini sürdürdü. Öğrenciler adına konuşan Selen Yılmaz, Özgecan'ın katledilmesine sesiz kalmayacaklarını söyledi. Sustukları takdirde kadınların öldürülmeye devam edeceğini ifade eden Yılmaz, "Kim bilir daha hangi kitapları okumak, hangi filmleri izlemek istiyordu. Nerden bilebilirdi ki başına gelebilecekleri. Onun yerinde anneniz, kardeşiniz, eşiniz hatta küçük kızınız bile olabilirdi. Özgecan'ın çığlığına sessiz kalmayın" dedi. 

Kilimli İlçesi'nde de bir grup kadın, Cumhuriyet Caddesi'nde toplanıp belideyeye, oradan da Bülent Ecevit Üniversitesi Kilimli Meslek Yüksekokulu önüne, ellerinde Özgecan Aslan'ın fotoğrafları ve çeşitli dövizlerle yürüyerek cinayeti protesto etti.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim’de Özgecan protestosu

SONRAKİ HABER

Eser ve Topaloğu'nun tutuklanmasına tepki: Türkiye, gazeteci hapishanesine dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa