16 Şubat 2015 14:51

'Kadın cinayetlerinin sorumlusu hükümettir'

Adana Barosuna bağlı onlarca avukat, Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan için cübbeli basın açıklamasında bulunarak kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Paylaş

Adana Barosuna bağlı onlarca avukat, Mersin’in Tarsus  ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan için cübbeli basın açıklamasında bulunarak kadın cinayetlerine tepki gösterdi. Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Çatıkkaş,“Cinsel saldırı suçlarında caydırıcılık yönünün ağır basması için cezaların daha da arttırılması, tahrik indiriminin kaldırılması, bu suçu işleyenlerin özel infaz rejimine tabi tutulması, gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi

KADINI META GÖREN ATAERKİL BİR ANLAYIŞ HAKİM

Daha sonra Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Ebru Çatıkkaş, cinsel saldırı suçlarında caydırıcılık yönünün ağır basması için cezaların daha da arttırılması, tahrik indiriminin kaldırılması, bu suçu işleyenlerin özel infaz rejimine tabi tutulması, gerektiğini ifade etti.

Çatıkkaş hükümet mensupları ve cumhurbaşkanının açıklamalarından alıntılar yaparak, cinayetin sorumlusunun "Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum", "Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, anası ölsün", "Tecavüze uğrayan doğursun gerekirse devlet bakar", "Tecavüz, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur", "Kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor", "Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek", "Makyaj yapan kadının kaportası bozuktur", "Kadın iffetli olacak herkes içinde kahkaha atmayacak" diye düşünen zihniyettir. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkını arayan AD Demirel işçileri Eskişehir'de

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa