16 Şubat 2015 14:45

Hakkını arayan AD Demirel işçileri Eskişehir'de

Kocaeli'de Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu AD Demirel Fabrikası işçileri, ücret ve tazminat alacaklarının ödenmemesi üzerine Eskişehir’e gelerek, AD Demirel şantiyesi içinde bulunan Botaş önünde eylem yaptı.

Paylaş

Kocaeli'de Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu AD Demirel Fabrikası işçileri, ücret ve tazminat alacaklarının ödenmemesi üzerine Eskişehir’e gelerek, AD Demirel şantiyesi içinde bulunan Botaş önünde eylem yaptı. Kıdemleri 2 yıldan 20 yıla kadar olan 70 işçinin kişi başı ortalama 70 bin lira tazminat alacağı bulunuyor. İşçilerin toplam alacağı ise 5 milyon lira civarında.

Şantiyedeki AD Demirel yöneticilerine seslenen Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı “AD Demirel Fabrikası patronları, çalışan 70 arkadaşımızın kıdem tazminatlarını, ihbar tazminatlarını ve içeride olan 2 aylık maaşlarıyla birlikte 3 aylık protokolle taahhüt ettiği maaş ücreti farklarını vermedi. Bunlardan dolayı biz hakkımız olan alacaklarımızı almak için bugün buraya geldik” dedi. Botaş'ın yetkililerine seslenen Baltacı, “Yapılan haksızlıklara, zulme sessiz kalmayacağımızı duyurmaya geldik. Buradan da genel merkeze Ankara’ya gideceğiz” dedi.

Bıçağın kemiğe dayandığını ve işçilerin sabrının kalmadığını ifade eden Baltacı, “Artık susma zamanı değil mücadele zamanı, sesimizi patronun duymayan kulaklarına duyuracağız” dedi.

Fabrika 30 Eylül tarihinde borçlarını ödeyemediği için üretimi durdurmuş ve 64 işçinin işine son verilmişti. AD Demirel patronları Birleşik Metal-İş ile protokol imzalayarak işçilerin alacaklarını 2014 Kasım ayında vereceğini taahhüt etmişti. Ancak fabrika aradan geçen zamana rağmen yükümlülüklerini yerine getirmedi. (Eskişehir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kısa vadeli dış borç 133 milyar dolar

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa