16 Şubat 2015 12:43

Renta işçileri: Fıtrat diyenleri unutmadık

Eskişehir’de kurulu bulunan Renta fabrikasında çalışan işçiler, bu sabahki çay molasında Özgecan Aslan'ın katledilmesini protesto etti.

Paylaş

Eskişehir’de kurulu bulunan Renta fabrikasında çalışan işçiler, bu sabahki çay molasında Özgecan Aslan'ın katledilmesini protesto etti. Çay molasında yemekhanede bir araya gelen kadın ve erkek işçiler, "Kadın ile erkeği eşit duruma getiremezsiniz çünkü fıtrata ters diyenlerin Soma'da iş cinayetinde kaybettiğimiz işçilerin fıtratında ölüm var sözlerini de unutmadık" dedi.

Çay molasında yemekhanede bir araya gelen işçiler ellerinde tuttukları kartonlara Özgecan’ın ismini yazdı. “Kadın cinayetlerine karşı omuz omuza” ve “Kadın katillerine indirim değil, ağır ceza” dövizlerini açan kadınlar adına Ceren Güneş açıklama yaptı.

‘İŞTEN EVE DÖNERKEN HEP TEDİRGİNİZ’

Özgecan’ın ailesine, yakınlarına ve tüm kadınlara başsağlığı dilediklerini söyleyen Güneş, “Biliyoruz ki Özgecan ve diğer öldürülen kadınların başına gelen hepimizin başına gelebilirdi. Böyle bir vahşet yaşamasak da hangi kadın tedirgin olmamıştır. İşten eve yürürken sürekli arkanı kollamak, otobüste dolmuşta son yolcu kaldığında bir an önce inmenin telaşını yaşamak zorunda kalmamıştır” diye konuştu.

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam daha önce dediği gibi yine 'elleri kırılsın' demekle mi yetinecektir. ‘Bana kadın ile erkek eşit dedirtemezsiniz' diyen Cumhurbaşkanının artan bu şiddet olaylarından hiç mi sorumluluğu yoktur” sorularını soran Güneş, Renta’da çalışan kadın ve erkek işçiler olarak Özgecan’ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

MÜCADELE ÇAĞRISI

“Kadın ile erkeği eşit duruma getiremezsiniz çünkü fıtrata ters diyenlerin Soma'da iş cinayetinde kaybettiğimiz işçilerin fıtratında ölüm var sözlerini de unutmadık” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerine tepki gösteren Güneş, toplumun tüm kesimlerini kadın cinayetlerine karşı mücadele etmeye çağırdı.

Açıklama nedeniyle işçiler üretime geç başladı. (Eskişehir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadın avukatlardan devlete çağrı

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa