24 Temmuz 2011 11:25

İstanbul'da 'Büyük Kadın Yürüyüşü'

İstanbul’da bir araya gelen yüzlerce kadın, kadına yönelik şiddete tepki gösterdi. Kadın Cinayetlerini  Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla Tünel’de bir araya gelen kadınlar, Taksim Meydanı’na yürüdü.Tünel’de toplanan DİSK, BDP, EMEP, İHD, KESK, ÖDP, Yeni Demokrat Kadınlar, İstanbul Kad

İstanbul'da 'Büyük Kadın Yürüyüşü'

Paylaş

Tünel’de toplanan DİSK, BDP, EMEP, İHD, KESK, ÖDP, Yeni Demokrat Kadınlar, İstanbul Kadın Hakları Koruma Derneği, İşçi Cephesi, Şefkat-Der, TKP ve oyuncu Beren Saat’in de destek verdiği kadınlar, Taksim Meydanı’na yürüdü. İstiklal Caddesi’nden yürüyen kadınlar, “Erkek vuruyor devlet koruyor”,”Jin jiyan azadi” sloganlarını attı. Yürüyüşte “Hesap soruyoruz”, “Devlet kadınları neden koruyamıyor” ve “Bakanlığın koruduğu aile kadınların öldürüldüğü aile mi?” yazılı pankartlar taşıdı.

Kadın cinayetlerini sembolize eden tabutların taşındığı yürüyüşün önünde gelinlik giyinmiş ve “Doğurduklarımız tarafından öldürüldük” yazılı dövizler taşıyan kadınlar ile eşi tarafından katledilen Ayşe Paşalı’ nın maskelerini takan temsili kadınların olması dikkat çekti.

Taksim Meydanında platform adına açıklama yapan Berna Görgülü, Kadın ve Aile Bakanlığı’nı kaldırarak yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı getiren hükümetin kadın cinayetlerinden sorumlu olduğunu ifade etti.Kadınlara koruma vermesi gerektiği halde vermeyen, koruma kararı verdiği halde korumayan, kadın bakanlığını kaldırarak yerine aile bakanlığı getiren devlete karşı yalnız değil örgütlü olduklarının altını çizen Görgülü, “Son dönemde sıkça karşımıza çıkan koruma altındaki katledilmenin derhal önüne geçilmelidir. Kadın cinayetlerine karşı mücadele ancak bütünlüklü bir ele alışla mümkündür. ‘Kadın cinayetlerinin önüne geçecek bir kadın bakanlığı istiyoruz’ dedi.

Açıklamanın ardından geçtiğimiz günlerde eski eşi tarafından yakılarak öldürülen Tuğba Özbek'in arkadaşı Demet Bilgili kısa bir konuşma yaptı. "Hangi akıl hangi vicdan bu ölümleri kabul eder" diyen Bilgili, "Eğer bir ülkede günde 3 kadın öldürülüyorsa ortada büyük bir ihmal vardır" diye konuştu. Bilgili'nin ardından Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Birsen Kaya da bir konuşma yaparak 24 günde 20 kadının öldürüldüğünü ifade ederek, kadın cinayetlerinin sorumlusunun hükümet olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından eylem sona erdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’de basın özgürmüş!

SONRAKİ HABER

Sarı yeleklilerden Google'ın mülteci karşıtı politikalarına protesto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa