16 Şubat 2015 04:53

Antep esnafı: AKP’li belediye sözünü tutmadı

Gaziantep’te, polis amirinin ‘sık lan sık’ diyerek gazlattığı sanayi esnafı hâlâ çok öfkeli. AKP milletvekillerinin ve AKP’li Şahinbey belediyesinin kendilerine verdiği sözleri tutmaması üzerine eylem yapan esnaf, bu sözlerin yerine getirilmesini bekliyor.

Paylaş

İnanç YILDIZ
Antep

Gaziantep’te, polis amirinin ‘sık lan sık’ diyerek gazlattığı sanayi esnafı hâlâ çok öfkeli. AKP milletvekillerinin ve AKP’li Şahinbey belediyesinin kendilerine verdiği sözleri tutmaması üzerine eylem yapan esnaf, bu sözlerin yerine getirilmesini bekliyor.

Esnafı sokaga döken olayların başlaması İnönü Caddesi üzerinde Eski Garajlar olarak bilinen bölgede bulunan sanayinin kentsel dönüşüm kapsamında başka bir yere taşınmak istemesiyle başlıyor. AKP’li Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AKP’li milletvekillerinin de katıldığı bir toplantıda, Karataş bölgesinde kurulacak yeni işyerlerinin, sanayi isnafına, 5 yıl ödemesiz 10 yıl ödemeli olarak verileceğinin sözünü veriyor. Tüm sanayi esnafına dükkan verileceğinin de sözünü veren Tahmazoğlu bu sözünden vazgeçiyor. Dükkanların esnafa ihale yoluyla ve sadece 10 yıl ödemeli verileceği açıklanıyor. İhale nedeniyle fiyatlar 2-3 katına çıkıp, sanayi esnafı dışından kişilere de dükkan verilince esnafın sabrı taşıyor ve Türkiye’nin konuştuğu eylem yapılıyor.

TEFE-TÜFE KALDIRILSIN

Yeni sanayi sitesi yapılmadan önce AKP’li milletvekillerinnin ve bazı bakanların da olduğu bir toplantıda bütün esnafla konuşulduğunu hatırlatan Ahmet Kurt, kendilerine bir takım sözlerin verildiğini ancak tutulmadığını anlatıyor. Daha dükkanlara geçilmeden taksitlerine başlandığını ve kendilerinden TEFE-TÜFE oranında faiz stendiğini anlatan Kurt, “TEFE- TÜFE bu sene yüzde 8. Ya seneye yüzde 20 olursa ne yapacağız. Bunu kendileri karşılayacaklar mı?” diye tepksini dile getirdi.

POLİSE DE TEPKİ VAR

Haklarını aramak için yaptıkları eyleme polisin saldırmasına da tepki gösteren Kurt, “Aranızda provokatörler var diyorlar. Esnafın içini kim karıştıracak. Hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Taş bile atmadık biber gazı yedik. Adam gelip burada devletin arabasını yaptırıp gidiyor, parasını bile almıyoruz. Ama bize biber gazı sıkıyorsa bu esnafta polis arabasını tamir etmez” diye konuştu.

TAHMAZOĞLU MAĞDUR ETTİ

1980’den beri sanayide olduğunu söyleyen İbrahim Taşdemir, bir sanayi sitesi kurmak için yıllarca mücadele ettiklerini belirtti. Kendilerine Sanayi Bakanlığı’nın desteği ile kira öder gibi dükkan sahibi olacaklarının anlatıldığını dile getiren Taşdemir, “Sanayi sitesi için Kooperatif’ de kurmuştuk. Ancak Tahmazoğlu ‘kooperatif bu dükkanları kısa sürede yapmaz. Bunu ben yapacağım. Esnafıma da çok uygun şekilde vereceğim” dedi. Sağ olsun yaptı. Ama bu seferde ödemelerde sıkıntı oluşturdular. Şuan benim 90 bin lira borcum var. TEFE-TÜFE olayıyla daha dükkana geçmeden baktım 96 bin lira olmuş. Şuan enflasyon yüzde 8 olduğu için böyle yüzde 20 olmayacağın garantisi var mı?“ diye konuştu Taşdemir, Tahmazoğlu’yla sorunlarını iletmek için bir türlü görüşemediklerini de sözlerine ekledi.

ESNAF OLMAYANA DÜKKAN SATILIYOR

Sanayide 25 senelik usta olan Hüseyin Özince, üç defa ihale girdiğini ancak üçünde de ihalede fiyatlarının yükselmesinden dolayı dükkan alamadığını söyleyerek, bunun üzerine belediye gittiğini, kendisini arayacaklarını ancak ne arayın ne de soranın olduğunu anlattı. Eylemden sonra televizyon programına katılan Tahmazoğlu’nun dükkanı olmayan kimsenin kalmadığını söylediğini aktaran Özince, “Ya biz yalan söylüyoruz. Ya da kendisi yalan söylüyor. 29 kişi benim gibi dükkan alamadı. Türkiye’de bir ilk bu. Esnafın dükkanı başka bir yerde ihale ile satılmadı burası dışında. Burada bir ilk yaptı Tahmazoğlu, mağdur olduk” diye konuştu.

OY ALDIĞI İNSANLARDAN KAÇIYOR

1978’den beri sanayide olduğunu belirten İhsan Çörekçi de kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Eylem sonrası televizyon programına katılan Tahmazoğlu’nun esnafın mutlu olduğunu söylemesine tepki gösteren Çörekçi, “Televizyon programına çıkmış. Tek başına konuşuyor. Konuşmak istiyoruz. Kendisine bir iki soru soracağız. Telefon bağlamıyorlar. Kim mutlu? Verilmiş sözler vardı. Çok güzel dükkanlar yaptılar. Dükkanlarımızın tavanı akıyor” diye tepkisi dile getirdi. Çörekçi, “Adamlar bizi gaza boğdular. Bu memlekette doğal bir şey herhalde bu. Esnafa yapılacak bir şey mi bu ya. Ne yaptık biz. Ama artık yeter. Bu insanlar bu adama oy vermiş insanlar. Yazık hakkı neyse insanlara ver” diye konuştu.

Bir gün olsun esnafın derdinin dinlenmediğini dile getiren Bayram Özdemir, sadece seçimden seçime gelerek sorunlarının dinlediğini söyledi. “Oy aldığı insanlardan Tahmazoğlu neden kaçıyor?” diye soran Özdemir, sorunların bir an önce çözülmesini istedi.
Yapılan dükkânların Avrupa standartlarında yapılacağının söylediğini anlatan Ziya Yılmaz, yüksek fiyattan verilen dükkanlara sadece bir lavabo konulduğunun geri kalan eksikleri ise kendi ceplerinde karşılamak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkımızı alana kadar direneceğiz!

SONRAKİ HABER

Bartın Üniversitesi'nde akademisyen Güneş Günay Sezer'in intihar ettiği iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa