24 Temmuz 2011 11:10

Çin’de yine hızlı tren kazası

Çin'in doğusundaki Cıciang eyaletinde hızlı trene ait iki vagon raydan çıkarak köprüden uçtu. Kazada edinilen bilgilere göre hayatını kaybedenlerin sayısı 35. Bu arada ülkede hızlı trenlerin güvenli olup olmadığı tartışmasıyeniden başladı. Şinhua ajansı ölü sayısının arttığını duyururken, yaralı sayısını

Çin’de yine hızlı tren kazası

Paylaş


TREN SEFERLERİ DURDURULDU

Çin'in doğusundaki Cıciang eyaletinde hızlı trenin dört vagonunun çarpışma sonucu raydan çıkarak viyadükten uçması üzerine bölgede 26'sı hızlı, 58 tren seferi durduruldu. Vıncou Belediye Başkanı Cao Yidı, kaza sırasında D3115'te 900, D301'de 500 olmak üzere trenlerde toplam 1400 kişinin bulunduğunu, kazadan yara almadan kurtulanların karayoluyla gönderildiğini söyledi. Yetkililer, yerel saatle 20.27'de meydana gelen kaza sırasında zıt istikamette başka bir trene de yıldırım düştüğünü, ölü ya da yaralı olmadığını bildirdi.

HALK HAKLI ÇIKTI

Kazanın ardından halkın özellikle hızlı trenlerle alakalı endişelerinde halkın haksız olmadığı yönünde haberler çıkarken, bir çok sayıda kişinin hızlı trenleri tercih etmeyeceği, hızlı trenlerin tekrar kamu güvenini sağlaması gerektiği bunun da uzun ve zorlu bir süreç olacağı belirtildi. Kaza yapan trenler ülkede ilk nesil "Dong Çı" adı verilen hızlı tren grubundan. Ortalama hızları saatte 150-200 kilometre arasında değişiyor. 30 Haziran'da hizmete giren Pekin-Şanghay hızlı tren hattı ve doğu bölgelerin bazı bölümlerinde yeni nesil yüksek hızlı "Gao Tie" trenleri çalışıyor. Çin'in doğusunda bulunan Hangcou'dan günde ortalama 30 hızlı tren seferi yapılıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yürürken...

SONRAKİ HABER

Sevgilisini balkondan atarak öldüren erkeğin cezasında indirim yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa