16 Şubat 2015 05:44

‘HDP’nin barajı geçmesi lazım’

'Seçimlere giderken nasıl bir birlik?' panelinde konuşan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar, seçimlerde Emek ve Demokrasi güçlerinin geleceği açısından oluşturulacak bir birlikteliğe ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Yazar-Tarihçi Erdoğan Aydın ise, AKP’nin zayıflatmanın yolunun HDP’nin barajı geçmesi olduğuna işaret etti.

Paylaş

“Seçimlere giderken nasıl bir birlik?” panelinde konuşan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar, seçimlerde Emek ve Demokrasi güçlerinin geleceği açısından oluşturulacak bir birlikteliğe ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Yazar-Tarihçi Erdoğan Aydın ise, AKP’nin zayıflatmanın yolunun HDP’nin barajı geçmesi olduğuna işaret etti.

Emek Partisi Gaziantep il örgütü “Seçimlere giderken nasıl birlik” adlı bir panel düzenledi. Panel çerçevesinde Yazar-Tarihçi Erdoğan Aydın ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar katılımıyla “Ortadoğu’da ve Dünya’da neler oluyor” ve “Demokrasi, Laiklik ve Özgürlük için nasıl bir mücadele” sorularına cevap arandı.

BÖLGE LİDERLİĞİ HAYALİ

Alevi Kültür Derneği Konferans Salonunda gerçekleştirilen panelde ilk olarak konuşan Erdoğan Aydın, AKP’nin Suriye politikasının yeni Osmanlıcılık fikriyle 2023 hedefi kapsamında bölgeye hâkim olma kapsamında gerçekleştiğini ifade etti. Aydın, “Bu sürecin sonunda dünyanın dört bir tarafından potansiyel cihatçı grupların bu bölgeye akıtılması, eğitilmesi, silahlandırılması ve Suriye’nin biran önce yıkılmasına yönelik bir süreç başladı. AKP’nin Suriye’ye yönelik operasyonu da tam da böyle bir operasyondur” diye konuştu. Nuray Sancar ise Ortadoğu’da halkların eskisi gibi yaşamak istememesinin bir domino etkisi yarattığını belirtti. Sancar, AKP hükümetinin bölge lideri olma hayaliyle Türkiye’yi bu karışlığının içine çekmeye çalıştığını ifade etti. 

YÜZDE 10 BARAJININ AŞILMASI GEREK

Seçimlere dair de konuşan Erdoğan Aydın, “Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti için desteklediğimiz partilerin bir araya gelmesini biz verdiğimiz oylarla hissettirmek zorundayız.” diye konuştu. Aydın, “Bunun bir araya gelmemesi halinde elde edilebilecek önemli sonuç HDP’nin yüzde 10 barajının aşmasıdır. Bu açından AKP’nin önümüzdeki seçimde bir en az 30 milletvekili kaybedilmesi açısından sol güçlerinin birlikteliğin sağlanmadığı bir atmosferde HDP’nin desteklenmesinin eşitlikçi ve özgürlükçü tahayyülünün olmazsa olmaz sonucu olduğu düşüncesindeyim. CHP’nin yüzde 29 30 32 oy alması arasında parlamentoya yansıyacak olan milletvekili oranı azami 5’dir. HDP’nin yüzde 10’u geçmesinin yansıması ise en ez artı 35’tir” diye konuştu.

HDP VE BHH BİRLİKTELİĞİ GÜÇLENDİRECEKTİR

Nuray Sancar ise AKP’nin seçimden güçlü çıkması durumda yeni Anayasanın Türkiye demokrasi güçlerinin, ezilenlerinin taleplerini tamamen göz ardı edileceğini söyledi. Sancar, “Yüzde 10 seçim barajının aşıldığı koşullarda emek demokrasi güçlerini açısından sağlanacak, ortaya çıkacak yeni menzili, bizi bir adım daha öteye götürecek ve Türkiye’nin demokratikleşmesini bir adım daha ileri götürecek zeminin yaratılması için böyle bir birliğe ihtiyacımız var. Ve birlik havası açısından bakıldığında bugün iki temel gücünün ortaya çıktığını görüyoruz. Bir tanesi HDP’dir bir tanesi de Birleşik Haziran Hareketidir. Bu iki gücün birleşmesi bizi güçlendirecektir” dedi. (Gaziantep/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna'da ateşkes diken üstünde

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa