16 Şubat 2015 05:33

Ozan Musluoğlu ve vokal dostları sahnede

Caz Sanatçısı Ozan Musluoğlu, 17 Şubat’ta İş Sanat’ta gerçekleştireceği ‘My Best Friends Are Vocalists’ isimli projesiyle Fatih Erkoç’tan Şevval Sam’a Gökhan Özoğuz’dan Ceylan Ertem’e İlham Gencer’den Sibel Köse’ye birçok müzisyeni ilk kez aynı sahnede buluşturuyor.

Paylaş

Sevda AYDIN
İstanbul

Caz Sanatçısı Ozan Musluoğlu, 17 Şubat’ta İş Sanat’ta gerçekleştireceği ‘My Best Friends Are Vocalists’ isimli projesiyle Fatih Erkoç’tan Şevval Sam’a Gökhan Özoğuz’dan Ceylan Ertem’e İlham Gencer’den Sibel Köse’ye birçok  müzisyeni ilk kez aynı sahnede buluşturuyor. Musluoğlu’yla ‘My Best Friends Are Vocalists’ ismini verdiği yeni projesini konuştuk.

17 Şubat akşamı daha önce birlikte sahne aldığınız, aralarında Fatih Erkoç, Şevval Sam, Gökhan Özoğuz, Ceylan Ertem gibi isimlerin de yer aldığı 12 farklı vokalle aynı sahnede olacaksınız. Önce bu konserle başlayalım isterseniz, nasıl bir çalışma oldu?
Albüm kaydı ve ilk konserimiz için takvimimiz inanılmaz  yoğun, bu harika müzisyenleri aynı tarihte buluşturabilmek benim açımdan çok keyifli oldu. Whatsapp aplikasyonu olmasaydı çok zorlanabilirdim.

İlk albüm ‘Coincidence’ın ardından dördüncü albüm de geldi. Bize biraz My Best Friends Are Vocalists’den bahsedebilir misiniz?
Bu aslında serinin devamı, daha önce yaptığım piyanistli albümün vokal versiyonu niteliğinde… Birbirinden değerli 28 müzisyeni içinde bulunduran tamamen bestelerden oluşan 12 parçalık bir albüm. 4 parçanın bestesi bana ait. Her parçanın solosunda da farklı enstrümanistler var. Solistler genelde kendi sözleriyle albümde yer aldılar.

Bundan önceki albümlerinizde ağırlıklı olarak besteler size aitti. Bestelerinizin beslendiği neler, kimler, nereler var?
Müzisyenler her şeyden etkilenebiliyor. Bulundukları ortam, dinledikleri müzik, beraber çaldıkları müzisyenler... Bora’nın ve Gökhan’ın seslendirdiği  parçaların aranjesini grupla birlikte yaptık. Herkes birbirinden ilham alarak çaldığı şeyleri çaldı, keyifli de oldu. Ayrıca kapanış parçası “Blues for Ayse” yi de biricik kızım Ayşe’ye ithaf ettim.

Türkiye’de son yıllarda özellikle caz müziğinde önemli gelişmeler var. Bir yandan yeni isimlerin başarılı projelerini dinliyoruz, diğer yandan çağdaş bir gelenek oluşuyor. Sizin gözlemleriniz neler bu konuda?
Bence durum gayet pozitif ilerliyor. Çok değerli, üreten genç müzisyenlerin arkamızdan geliyor olduğunu görmek insanı çok mutlu ediyor. Keşke ülkemizde okullarda daha fazla caz departmanları olsa bu genç arkadaşlar da rahat rahat bu müziği oralarda öğrenebilse... Ben, bu bağlamda Bilgi Üniversitesinde burslu olarak okuyabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Onların yaptıkları bu yatırımların ne kadar önemli olduğunu ve daha çok üniversitenin bundan ilham alması gerektiğini düşünüyorum.

AJANDAMDAKİ KONSERLERİ SİLMEK ÜZÜCÜ

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, ihalelerde sorun çıktığı için 2015 yılında kapılarını açamadı. Konserlerin, sanat kurumlarının böyle bir uygulamayla karşı karşıya kalması herkesi ilgilendiren bir konu ama en çok da sanatçıların sorunu. Bu tür prosedürlere dair sizin düşünceniz neler?
Keşke bu prosedürler sanatçılara yansımadan ve ilan edilmeden çözülse ve kimse mağdur olmasa. Ajandama yazdığım bu konserleri siliyor olmak çok üzücü.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Down sendromlu çocuklar için ‘Yüz Kumbarası’

SONRAKİ HABER

Bağdat'ta protestoculara açılan ateş sonucu ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa