15 Şubat 2015 21:04

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan 'terörle mücadele' için dayanışma çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İKT) yürütme kurulu, yaptığı acil toplantıda, Ortadoğu'da yaşanan terörizm ve aşırılık yanlısı olgu ile yüzleşmek için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Paylaş

İKT'nin Cidde'deki merkezinde bugün yapılan Yürütme Kurulu toplantısına, İçişleri Bakanı Efkan Ala da katıldı. Suudi Dışişleri Bakanlığı çok taraflı ilişkilerden sorumlu Bakan Yardımcısı Prens Türki bin Muhammed bin Suud ise toplantıya başkanlık etti.

Prens Türki toplantının, terör olgusunu tartışmak için düzenlenen bölgesel ve uluslararası toplantılar serisinin bir parçası olmasından dolayı önemini belirtti. Prens Turki, 'teröre karşı mücadele' konusunda siyasi, askeri, istihbarat, güvenlik, ekonomik, medya ve toplumsal alanlarda ortak bir görüşün çıkması gerektiğini ifade etti. Bakan Yardımcısı, Suudi Arabistan'ın konu ile ilgili bölgesel ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalardan örnek verdi. 

İKT Genel Sekreteri İyad Medeni ise terörle mücadele etmenin sadece güvenliği sağlama ve askeri yollarla olmayacağını dile getirdi. Medeni, terör, şiddet ve aşırılığın yayılması için uygun koşulları sağlayan nedenlerin de ele alınıp bilimsel çalışmalarla çözülmesi gerektiğini kaydetti. 

İKT Yürütme Kurulu toplantısında, terör alanında hukuk uzmanlarının, İKT'nin 1999'daki anlaşmasını gözden geçirmesi ve üye ülkeler içinde teröre yeni eğilimlerin önüne geçilmesi için uygun mekanizmaları geliştirmek amacıyla toplantı yapılması istendi.

Toplantıda ayrıca, terörizm ve sınır ötesi suçlar hakkında tartışmaların yoğunlaştırılması için siyasi liderlerin, din adamlarının ve geleneksel liderlerin katılımıyla konferansların, seminerlerin ve çalıştayların düzenlenmesi talep edildi. Ayrıca terörle mücadele için bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği ortaklığının yapılması çağrısı yapıldı. Bunun yanında acil olarak e-güvenlik riskleri tehditlerine karşı uzmanlardan oluşan bir toplantının yapılması da gündemde. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Ya hakkımızı verin ya tapuları'

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa