15 Şubat 2015 19:16

15 Şubat çatışmaları devam ediyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin protesto edildiği eylemler sonrası çıkan çatışmalar, büyüyerek devam ediyor.

Paylaş

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, yürüyüş sırasında polisin kitleye saldırısı ile başlayan çatışmaların tüm mahallelere yayılması ile birlikte ilçe savaş alanına döndü.

Başta Kobanê, Arin Mirxan, Yafes mahalleleri olmak üzere bütün ilçede gençler cadde ve sokak başlarına barikatlar kurup yolu trafiğe kapattı. İlçeye günlerdir yoğun bir şekilde zırhlı araç sevkiyatı yapan polisler, gençlerin protesto gösterisine akrep tipi zırhlı araç ve TOMA'larla saldırdı. Polisin sert müdahalesine gençler bütün noktalarda ses bombası, havai fişek ve molotoflarla karşılık verdi.

Atılan birçok molotofun zırhlı araçlara isabet etmesi üzerine zırhlı araçlar alevler içinde kaldı. Alev alan zırhlı araçlar yine TOMA'lar tarafından söndürülmeye çalışıldı. Yine ilçenin bütün giriş ve çıkışlarında araçları durduran gençler, ilçeye giriş çıkışlara izin vermedi. İlçe merkezinde yapılan eylemlere de polisin sık sık havaya ateş açarak gençleri dağıtmaya çalıştı. Polisin silah kullandığı eylemlerde gençlerin geri adım atmaması sonucu ilçe çatışmalar nedeniyle savaş alanına döndü.  

Çatışmalar sırasında polislerin zırhlı araçla bir çocuğu ezmeye çalıştığı ve çocuğun zırhlı aracın altında kalmaktan son anda kurtulması üzerine zırhlı araçtan inen polisler çocuğu yerde sürükleyerek gözaltına aldı. Çatışmalar esnasında zırhlı araç bir eylemciye çarptı. Aracın altında kalmaktan kurtulan eylemci yaralanmadan olay yerinden uzaklaşmayı başardı. Yine polislerin zırhı araçların hoparlörlerinden eylemcilere küfürler ettiği duyuldu. Dörtyol mevkiinde Cizre Belediyesi tarafından yapılan Mem u Zin heykeli çatışmalar nedeniyle yandı. İlçede çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor.  

DİYARBAKIR 

Diyarbarkır'da 15 Şubat protesto eyleminin ardından birçok mahallede gençler ile polisler arasında çatışmalar çıktı. Çatışmalar esnasında bir TOMA aracı Sur ilçesi Melikahmet Caddesi üzerinde bulunan bir markete girerek iş yerini kullanılamaz hale getirdi. 

Bağlar ilçesinde Lezgin Avcı, Emek, Öğretmenler, Hat Boyu ve Göçmenler caddeleri ile Sur ilçesinde Melikahmet Caddesi ve ara sokaklarda, Seyrantepe Mahallesi'nde polisin provokasyonları sonucu çatışmalar çıktı. Çevik kuvvet polisleri Emek Caddesi'nde gerçekleştirdikleri yürüyüş sırasında bozkurt işaretleri yapması dikkat çekti.

Polislerin tahrikleri ardından Emek Caddesi'nde gençler ile polisler arasında çıkan çatışmalar, bir kaç dakika içerisinde diğer caddelere ve ara sokaklara da yayıldı. Polisin tazyikli su ve gaz bombalı saldırılarına gençler, taş, havai fişek, ses bombası ve molotof kokteylleri ile karşılık verdi. Çatışmalar şu sıralarda ara ara devam ediyor. 

Polislerin çekim yapmak isteyen basın çalışanlarını sürekli engellemek istemesi ve kimlik kontrolüne tabi tutması ise dikkat çekti. 

Sur ilçesi Melikaahmet Caddesi'nde de polislerin gençlere saldırması üzerine çıkan çatışmalar esnasında, 07 numaraları TOMA aracı, cadde üzerinde bulunan Roj marketin içerisine girdi. Marketin önünde bulunan elektrik direği yerinden sökülürken, market kullanılamaz hale geldi. 

Yaşanan olayın ardından çatışmaların olduğu yere DEDAŞ ekipleri, sökülen direğe gelen elektrik tellerini keserek, direği alandan götürdü. TOMA'nın markete girdiği esnada, içeride bulunan yurttaşlara şansa eseri bir şey olmadı. 

Sur ilçesinde de yer yer çatışmalar devam ediyor. (DİHA) 

DİYARBAKIR


CİZRE

VAN YÜKSEKOVA

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Özgecan'ın katili ağırlaştırılmış müebbet cezası alacak'

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa