15 Şubat 2015 17:22

YPG: Stratejik noktalar IŞİD'den temizlendi

Kobanê köylerinde temizlik hamlesi devam ediyor. YPG/YPJ güçlerinin tüm cephelerde IŞİD'e yönelik düzenlediği operasyonlarda çok sayıda stratejik bölge özgürleştirildi.

Paylaş

YPG Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “IŞİD'in işgal girişimine karşı yürütülen ve zafer aşamasına ulaşan Kobanê direnişi 153. gününe girmiştir. Kobanê’yi Özgürleştirme Hamlesi çerçevesinde operasyonlarına devam eden güçlerimiz birçok köy ve stratejik noktayı daha teröristlerden kurtarmıştır” denildi.

“IŞİD'e karşı mücadelesini aktif bir şekilde yürüten savaşçılarımız dün gece düzenlediği operasyonlarla teröristlere ağır darbeler vurmuştur” denilen YPG Basın Merkezi açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“Savaşçılarımız dün gece Kobanê doğusunda teröristlerce işgal edilmiş bulunan stratejik bir tepeyi hedeflemiştir. Bexdik köyü üzerinde bulunan stratejik tepede şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Teröristlere ağır kayıplar verdiren güçlerimiz tepeyi tümüyle ele geçirmiştir.

Yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 23 terörist öldürülmüştür. Güçlerimiz 18 teröristi ölü olarak ele geçirmiştir. Yine güçlerimiz bu teröristlerle birlikte 1 adet askeri araç, 1 adet 12,5 mm’lik doçka ve 300 adet mermisi, 9 adet kaleşnikof, 70 adet kaleşnikof şarjörü ve 4.000 adet kaleşnikof mermisi, 2 adet BKC, 2 adet BKC yedek namlusu ve 2.000 adet BKC mermisi, 2 adet B7 roketatar ve 4 adet roketatar mermisi, 8 adet el bombası, 8 adet raxt, 5 adet dürbün, 1 adet gece dürbünü, 5 adet telsiz cihazı ve 2 adet telefon ele geçirmiştir.”

Kobanê’nin doğusundaki Dêrfilît köyü ile Çimento fabrikası arasında kalan bölgedeki çetelere de YPG güçleri tarafından eylem yapıldığını belirten açıklmada, burada gerçekleştirilen saldırıda tespit edilebilen 3 terörist öldürüldüğü belirtildi.

YPG açıklamasında, “Savaşçılarıımz Kobanê’nin batısında DAIŞ teröristlerine yönelik eşzamanlı bir operasyon düzenlemiştir. Operasyonda Çariqli köyü, Şehit Hogir tepesi ve Çariqli köyü yakınlarındaki Su Deposu teröristlerden kurtarılmıştır. Operasyon neticesinde 11 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Yine çetelere ait 4 adet kaleşnikof, 4 adet raxt ve 4 adet B7 roketatar mermisine el konulmuştur. Bu alandaki operasyon halen devam etmektedir” dedi.

Kobanê güneyindeki ilerleyişlerini sürdüren YPG güçlerinin stratejik bir noktayı teröristlerin işgalinden kurtardığı ve şiddetli çatışmalar ardından çetelerin Qun Eftar tepesinden sökülüp atıldığı belirtildi. YPG, bu alanda güçlerinin çetelere ait 1 adet askeri aracı imha ettiğini, bu saldırıda 7 çete üyesinin ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi. YPG Güçlerinin çetelere ait 7 adet kaleşnikof, 7 adet raxt, 7 adet elbombası ve 21 adet şarjöre de el koyduğu aktarıldı.

YPG açıklamasında, “Kobanê’nin güneybatısında da DAIŞ teröristleriyle savaşçılarımız arasında bir çatışma yaşanmıştır. Yaşanan çatışmada tespit edilebilen 9 terörist öldürülmüştür” dedi.

Son 24 saat içinde yaşanan çatışma ve operasyonlarda 4 YPG'linin yaşamını yitirdiği, 6 YPG'linin de yaralandığı kaydedildi. (ANHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş tribünlerinden Özgecan tepkisi

SONRAKİ HABER

Adana'da eylem ve etkinlik yasağı yine uzatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa