15 Şubat 2015 17:39

'Hadım ve idam'dan başka çözüm önerileri yok!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, idam cezası konusunun toplum olarak yeniden tartışılmaya açılması gerektiğini söyledi. Eski Aile Bakanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Ayşenur İslam'dan daha farklı bir çözüm yolu bulamadı. Şahin'in önerileri 'hadım ve idam' oldu.

Paylaş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Özgecan Aslan'ın ailesine başsağlığında bulunduktan sonra çıkışta yaptığı açıklamada, "Bütün Türkiye gibi gerçekten üzgünüm. İfade edilebilecek bir üzüntü değil. Bir ailenin başına gelebilecek en büyük felaketi yaşıyor Mehmet bey ile Songül hanım. Allah sabır versin. Buradan bizim üzerimize düşen ciddi görevler var" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İslam, idam konusunda düşüncelerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Bu konuları yeniden tartışmak durumundayız. Toplum olarak tartışalım. Burada protesto eden vatandaşlarımızı da anlıyorum. Böyle bir şeyin şu ana kadar söz konusu olmadığını biliyorsunuz. Talepler bu doğrultudaysa 'Tartışmayız' diyebilecek bir durumda değilim açıkçası. Bir Bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak, şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceği ve bunun tartışılacağını düşünüyorum. Bunu gündemimize alabiliriz. Şu anda da insan canına kıymanın ve tecavüzün cezaları had cezalardır Türk Ceza Kanunu'na göre. Ağırlaştırılmış müebbettir ve infaz nedeni ile de indirimi yoktur. En ağır biçimde cezaya çarptırılan kimseler cezalarını çekerler. Çocuklara çığlık atmayı öğretmek, kendini savunmasız bırakmamak için çocuğa ceza verecek kimselere karşı 12 adet tedbirin son halkasıdır. O toplantıda bunlardan sadece bir tanesini söylemiştim. 'Ben tehlike altındayım diyebilmek için bağırabilmeyi bilmeleri lazım' demiştim. Biz çocuklarımızı 'Dur evladım, sus evladım, sesini çıkarma evladım' diye yetiştiriyoruz. Böyle olmaması lazım."

'BU TÜR İNFİALLER OLABİLİR'

Bakan İslam, kendisi konuşurken kadınların protestosu ile ilgili sorular üzerine ise "Normal karşılıyorum. Bu kadar büyük bir olayın arkasından elbette bu tür infialler olur" yanıtını verdi.

Bakan Ayşenur İslam daha sonra Mersin'den ayrılarak Adana'ya hareket etti.

ŞAHİN: HADIM, İDAM...

Eski Aile Bakanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Ayşenur İslam'dan daha farklı bir çözüm yolu bulamadı. Şahin,  "Ben bu tip olaylarda idamın uluslararası hukukta tartışılması ve bu tür sapık noktalarda, cani katillerde tartışılarak gereğinin yapılmasını düşünüyorum" diye konuştu.

Bakanlığı döneminde kadına yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını ve cezaları artırdıklarını iddia eden Fatma Şahin, "Daha önce 3-5 yıl yatan insanlar bugün artık nitelikli adam öldürme suçundan ceza alıyor. Azmettirenler ceza alıyor. Ama toplumsal vicdanında şu anda 'Özgecan’ın başına gelen başka kimsenin başına gelmesin’ hassasiyeti var. Ben de aynen bu hassasiyete katılıyorum" dedi.

'ONLARIN ANLADIĞI DİLDEN KONUŞALIM'

Cezaların yetersiz kalması ve caydırıcı olmaması durumunda kişinin kimyasal kastrasyon ile hadım edilmesi gerektiğini anlatan Şahin şöyle konuştu:

"Eğer bu cezalar yetmiyorsa bu katillerin bu canilerin önünde bir engel oluşturmuyorsa onların anladığı dilden konuşalım. Bugün, birçok dünya ülkelerinde kimyasal kastrasyon dediğimiz bir yöntemle bu tür sapık insanlar tedavi ediliyor. Biz de bunu yapalım. Bunu yapan ülkeler var. Biz de yapabiliriz. Bakanlığım döneminde bu konuda bir çalışma yaptık ve olgunlaşmış bir yapı var. Bundan önce çıkan cinsel suçlarla mücadele yasası çok kuvvetli bir yasa. Ama bu kişi bir örnek olsun ve bundan sonra buna niyet dahi edilemesin. Erdemli bir topluma gidebilmemiz için bizim toplumsal vicdanı rahatlatmamız lazım ve Özgecan’lar canımız onlara hiçbir şey olmaması lazım. Zaten şuan yasalarımızın alt yapısı cinsel suçlarla ilgili yapılan en son yasa bu alt yapı var. Bunu da örnek olarak uygulansın. Çünkü bu bir hastalık. Nasıl insanların vücudunda bir hastalık varsa tedavi olmak gerekiyorsa bunu da bizim tedavi etmemiz ve çözmemiz lazım. Cezaları arttırmayla beraber bu tür tedbirler uygulamamız ve toplum vicdanını rahatlatmamız lazım."

Fatma Şahin idam konusunun da "uluslararası hukukta tartışılarak bu tür sapık noktalarda uygulanması gerektiğini" ifade ederek, "İdamın uluslararası hukukta da tartışılması lazım. Yani cezaların büyüklüğü yaptırım gücünü arttırıyor ve bunu yapmaya niyet edenlerin önünde büyük bir engel oluyor. Dolayısıyla ben idamın uluslararası hukukta tartışılması ve bu tür sapık noktalarda, cani katillerde tartışılarak gereğinin yapılmasını düşünüyorum" diye konuştu. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

PEN ödülleri açıklandı

SONRAKİ HABER

Adana Barosu: Osman Kavala tahliye edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa