15 Şubat 2015 15:18

Davutoğlu, kadına yönelik şiddete karşı yaptıklarıyla övündü!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Özgecan Aslan cinayetine ilişkin 'Bu tür şiddetin bir daha olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız, yapmaya devam edeceğiz' diyerek 12 yılda yaptıkları çalışmaları övgü dolu sözlerle sıraladı.

Paylaş

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Antalya İl Kadın Kolları Kongresi’ne katılarak, AKP döneminde kadınlara özel imkanlar sağlandığını belirten konuşmasıyla adeta şov yaptı.  Konuşmasını arada bölerek kadınlara slogan attıran Davutoğlu, öldürüldükten sonra yakılan Özgecan Aslan için Fatiha okuttu ve Antalya’da gençlik merkezine Özgecan ismi verileceğini söyledi. Tüm bunları müjde olarak duyuran ve şov yapar bir uslupla kadınlara seslenen Davutoğlu şöyle konuştu: “Kadına uzanan eller kırılsın, kim uzatırsa uzatsın kadına uzanan eller kırılsın. Bu elleri kıracağız, bu elleri kıracağız. İnsanoğlunun gördüğü en namert kişi kadına el uzatan kişidir. Biz Toroslar'ın zirvesinde analarımızdan bu kültürü alarak büyüdük. Rahmetli anam derdi ki, 'erkeğin kötüsü kadına el uzatır, kadının kötüsü de çocuğa'. Biz kadınlarımızı da çocuklarımız da koruyacağız, bu kültürü yaygınlaştıracağız inşallah.”

TEK TEK RAKAM VERDİ, ALKIŞ ALDI
Dışişleri Bakanı olarak çok sayıda çalışma yaptığını ama bu çalışmalar arasında kendisine en çok gurur verenin 2012'de Türkiye adına Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığı üstlendiği sırada Kadına ve Aile İçi Şiddete Karşı Mücadele Sözleşmesi'nin hazırlanması olduğunu belirten Davutoğlu, İstanbul Sözleşmesi'ne Türkiye Cumhuriyeti adına kendisinin imza attığını vurguladı. Davutoğlu, 6284 Sayılı Kanunla Türkiye'de kadına ve çocuğa karşı şiddeti önleme konusunda en kararlı tutumu sergilediklerini iddia ederek, AKP iktidarları olarak yaptıkları yasal değişikliklerle kadınlara pozitif ayrımcılığı getirdiklerini öne sürdü. Türkiye'de 2002 yılında sadece 11 kadın koruma merkezi varken, bu sayının 131'e yükseltildiğini söyleyenen Davutoğlu, “283 kadınımız koruma altındaydı, şu anda 3 bin 382 kadınımız. Elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. 1991-2002 arasında kadın koruma merkezlerinden istifade edenlerin sayısı toplam 5 bin 482'ydi. Şimdi ise 2002-2015 yılları arasında 72 bin 435 kadınımıza koruma sağladık” diye konuştu.

Kadınlar, Özgecan için yürümeye devam ediyor

RAKAMLAR DAVUTOĞLU'YU YALANLIYOR
Başbakan Ahmet Davutoğlu her nekadar İstanbul Sözleşmesi ile övünüp, 2002 yılından itibaren gerek koruma altındaki kadın sayısıda gerekse kadın sığınma evlerinin sayısındaa artış yaşandığını söylese de rakamlar AKP iktidarı boyunca kadın katliamlarındaki artışı gözler önüne seriyor. Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 2015'in Ocak ayında 27 kadını öldürdü, 7 kadına tecavüz etti, 24 kadına zorla fuhuş yaptırdı, 36 kadın ve kız çocuğunu yaraladı, 13 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda Mecliste açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise 2014 yılında 281 kadının öldürüldüğünü, son 5 yılda ise 1134 kadının katledildiğini duyurmuştu. Davutoğlu, AKP’den önce 283 kadınının koruma altında olduğunu şu anda ise 3 bin 382 kadının korunduğunu belirtti. Bia gözlem raporunda ise 2014’ün ilk 6 ayında 11 kadının, 2013'te ise 10 kadının koruma tedbir kararları sürerken öldürüldüğü yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam kadınlar tarafından protesto edildi

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta 6'sı çocuk 23 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa