15 Şubat 2015 14:36

Ukrayna’da ateşkes başladı

Doğu Ukrayna’da Ukrayna güvenlik güçleri ve yerel milis güçler, 15 Şubat saat 00.00 itibariyle ilan ettikleri ateşkese uyuyor.

Paylaş

Doğu Ukrayna’da Ukrayna güvenlik güçleri ve yerel milis güçler, 15 Şubat saat 00.00 itibariyle ilan ettikleri ateşkese uyuyor. Minsk’te 12 Şubat’ta imzalanan anlaşma çerçevesinde ağır silahların belirlenen sınır hattının gerisine çekilmesi için de çalışmalar başladı. Bir yıla yakındır Donbas’ta devam eden iç savaşta, 5 bin 400 kişi hayatını kaybetti ve 1 milyona yakın kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti askeri yetkilisi Eduard Basurin, ülkenin genelinde ateşkese uyulduğunu, Debaltsevo’da kuşatma altında kalan Ukrayna ordusundan bazı çatışmaların duyulduğunu belirtti. Gece saatlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili de Kiev yönetimi ve milis güçler birbirini suçladı.

Kiev yönetimi, bağımsız gözlemcilerin yerel saatle 03.00’den itibaren herhangi bir çatışma kaydetmediğini açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius yaptığı açıklamada, çok küçük çatışmalar dışında tarafların genel olarak ateşkese uyduğunu söyledi.

Minsk’te Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin 18 saat süren müzakereleri sonucu ortaya çıkan 13 maddelik anlaşmanın uygulanması konusunda endişeler sürüyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, milis güçlerin bir yüzlerine tokat atması durumunda, diğer yüzlerini çevirmeyeceklerini ve karşılık verileceğini söyledi. Milis güçler de herhangi bir saldırı olması durumunda planlarında değişiklik yapacakları uyarısında bulundu.

Minsk’te barışa katkı sağlayan Normandiya Dörtlüsü’nün telekonferans zirve yaparak barışın ilk aşamasını değerlendirmesi bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’le Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri müzakere etti. Belarus, Rusya ve Kazakistan liderlerinin katılımı ile Astana’da üçlü bir zirve yapılması, ekonomik sıkıntıların masaya yatırılması kararlaştırıldı.

Minsk Anlaşması çerçevesinde taraflar 14 gün içinde ağır silahları geri çekecek ve sonrasındaki 5 gün içinde de tüm esirlerin takası gerçekleştirilecek. Anayasa değişikliği yapacak Kiev, Donbas’ın statüsü ile ilgili sorunu yıl sonuna kadar çözecek. Yerel seçimlerin yapılmasının ardından da Rusya ile sınır Kiev’in kontrolüne geçecek.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI, ATEŞKES EMRİ VERDİ
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Genelkurmay Başkanlığı'nda kolluk kuvvetleriyle yaptığı toplantıda Donetsk ve Lugansk bölgelerinde 15 Şubat itibariyle kesin ateşkes talimatı verdi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuşan Poroşenko, "Ukrayna, üstüne aldığı uluslararası yükümlülükleri yerine getirme konusunda her zaman sorumlu bir tutum sergilemiştir. Biz bütün kararlılığımızla bir kez daha bunu ispatlamak istiyoruz. Minsk’te, Normandiya Formatı’nda, Ukrayna, Fransa, Rusya Cumhurbaşkanları olarak ve Almanya Şansölyesi’nin katılımıyla varılan anlaşma uyarınca; Donetsk ve Lugansk’ta bütün temas noktalarında şanlı silahlı kuvvetlerimiz, Milli Muhafız birlikleri, Sınır Muhafız birlikleri, İçişleri Bakanlığı ve Ukrayna Güvenlik Servisi benim ateşkes emrimi uygulayacak." dedi.

Ateşkes kararının en üst düzey yetkililer seviyesinde alındığına dikkat çeken Poroşenko, karşı tarafın da üstüne aldığı yükümlülüklere uygun bir şekilde hareket etmesini istedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüz binlerce kişi 15 Şubat'ı protesto ediyor

SONRAKİ HABER

Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa