15 Şubat 2015 10:03

HDP'li Beştaş: 550 milletvekilinden 275'i kadın olmalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, 'Biz, 550 milletvekilinin 275'inin kadın olması gerektiğini savunuyoruz' dedi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Meral Danış Beştaş, TBMM'de Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu'nun görüşmelerinde konuşan AKP Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk'ün, "Kadınlara bir şey verilmemeli. Kadınlar kendi gayretleriyle bunu elde etmeli. Kadın hak etmeli" sözlerini eleştirdi. Beştaş, Göktürk'ün sözlerinin, Türkiye'deki erkek zihniyetinin, erkek egemen ataerkil yapının bir yansıması olduğunu savunurken şöyle dedi: "Mecliste milletvekili olmuş ama halen o zihniyette kurtulamamış. Ben ona soruyorum; acaba o milletvekilliğini hak etti mi gerçekten? Hak etmediği bir koltukta oturmuyor mu? Eğer bir milletvekili halkın tümünü temsil ediyorsa toplumun yarasını oluşturan kadınlarla ilgili nasıl böyle büyük bir ciddiyetsiz ve sorumsuz açıklama yapıyor. Biz kadınlar olarak bu açıklamayı kendisinden bekliyoruz."

Türkiye'nin, kadın katliamlarında, kadına yönelik şiddette, kadın-erkek eşitsizliği konusunda uluslar arası endekslerde ilk sırada yer alan bir ülke konumunda olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Meral Danış Beştaş, şöyle devam etti: "Kadını katleden, öldüren de, döven de, isdihdamda eşit yer vermeyen de siyasette karar mekanizmasında yer vermeyen de sokakta taciz eden de, tecavüz eden de genel olarak kadına yönelik bakışta bu fiilerin tümü böyle bir zihniyetin sonucudur. Bu bizim açımızdan kabul edilemez."
HDP olarak, kadın özgürlüğünü ön plana alan bir parti olduklarını, kadın temsiliyetini ve kadın özgürleşmeden toplumun asla bir özgürleşmeyeceğini sürekli vurguladıklarını, bunu söylemekle yetinmeyerek gerçekleştirdiklerini anlatan bir parti olduklarını savunan Meral Danış, Beştaş, şöyle konuştu: "Bütün temsil mekanizmalarında karar mekanizmalarında bu il ilçeden genel merkeze kadar bilindiği gibi yüzde 50 cinsiyet kotamız var. Yani eşitlik temelli çalışıyoruz. Şu anda parti MYK' mızda, yönetimimizde diğer kurumlarımızda bunu uyguluyoruz, yaşama geçiriyoruz. Bu, tüzük maddesidir aynı zamanda, temel ilkelerimizden biridir. Tabi ki Milletvekili seçimlerinde de aday adayları seçiminde de bu eşit temsiliyete çok özenle uyulacak, dikkat edilecek. Biz 550 milletvekilinin 275'inin kadın olması gerektiğini savunuyoruz. Tam da AKP'li milletvekilinin açıkladığının tersine bu konuda kadınların toplumda maalesef eşit temsil edilmediğini, ayrımcılığın devam ettiği, kadına yönelik şiddetin ve katliamını siyasiler tarafından desteklenmesi sebebiyle böyle bir durum var. Yani hak etmeme meselesini tartışırsak kadınların bu toplumda erkeklere nazaran bir çok mekanizmayı karar organını mevkiyi daha çok hak ettiklerini biliyoruz. Biz Milletvekilliğini ve yönetimi bir iktidar alanı olarak görmüyoruz kadınlar olarak. Biz iktidarı değil, ortaklaşmayı, işbirliğini, güçlendirmek temelli bakıyoruz. İktidarları dağıtmak üzerinden bakıyoruz. Bizim temsil noktamızda bir sıkıntımız yok." 

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, AKP'li vekile Türkiye'deki bütün kadın kurumlarının ve AKP''deki kadın milletvekillerinin çok güçlü karşı bir ses vermesi gerektiğini söyledi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Yasa dışı dinleme' operasyonunda 17 polis tutuklandı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa