15 Şubat 2015 04:57

Su altındaki düşler

Farklı coğrafyalarda göçle ilgili meseleler ve göçmenlerin karşılaştığı tehlikeler üzerine çalışan Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in yeni enstalasyonu İstanbul’da sergileniyor.

Paylaş

Derya YILMAZ
İstanbul

Salt Galata, izleyicileri 29 Mart 2015 tarihine kadar Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in End of Dreams (Düşlerin Sonu)  isimli sergisi ile buluşturuyor. Son yıllarda göçle ilgili meseleler ve göçmenlerin karşılaştığı tehlikeler üzerine eğilen sanatçının yeni enstalasyonu Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlere ithaf niteliğinde.
Basında oldukça yüzeysel bir şekilde yer alan, rakamlardan ibaret olan göçmen ölümleri konusuna dikkat çekmek adına bu konuyla çalışmaya başlayan Nikolaj Bendix Skyum Larsen, ilk olarak ceset torbasını çağrıştıran 48 adet beton kumaş heykeli, Güney İtalya’nın Calabria bölgesindeki  Pizzo Calabro liman kasabasında denize indirerek başladı. Aslında tasarladığı şey ölü beden temsillerinin su altı organizmalarıyla kaplanana kadar denizde bıraktıktan sonra, denizin bıraktığı izlerle heykellerini sergilemekti. Fakat deniz buna izin vermedi. Doğanın beklenmedik müdahalesiyle Larsen’in heykelleri, sonu göç yollarında hayatını kaybeden göçmenlerle aynı kaderi paylaştı. Çıkan fırtına sonucu heykellerin bir kısmı ciddi bir tahribatla karaya vurdu. Büyük bir kısmıysa kayıptı. Larsen bu süreci şöyle anlatıyor; “Battaniyelere sarılmış 48 heykeli, göçmenlerin Akdeniz’de geçmeye çalıştığı Güney İtalya’nın Calabria bölgesinde denize indirmeyi, ceset torbalarını andıran bu heykelleri, tüm yüzeyleri su altı organizmalarıyla kaplanana kadar denizde bırakmayı, sonrasında da denizin bıraktığı izlerle bir enstalasyon olarak sergilemeyi planlıyordum. Ancak heykellerin yerleştirildiği sal, açık denizde çıkan fırtına nedeniyle parçalandı. Bazı heykeller kıyıya vurdu, bazıları da kayboldu...”
Kayıp heykellerin ardını düşen Larsen, asistanı aracılığıyla sualtındaki heykellerinin görüntülerine ulaştı. Süreçle birlikte dönüşen yeni iş, beş kanallı HD bir videoyu içeren çoklu medya bir enstalasyon ve heykel kalıntılarıyla hazırlanmış bir kompozisyondan oluşuyor. Düş peşinde düş-en hayatlara adanan Düşlerin Sonu…
Sergi kapsamında Larsen’in göç odaklı işleri; End of Season (Mevsim Sonu) 20 Şubat, 19:00’da, Reflections from Meriç ( Meriç’ten Yansımalar) ve Promised Land ( Vadedilmiş Topraklar) 26 Şubat 19.00’da, Salt Beyoğlu’daki Açık Sinemada gösterilecek.

ÖNCEKİ HABER

‘Mizah, mazlumların öç alma sanatıdır’

SONRAKİ HABER

8 Aralık mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa