14 Şubat 2015 22:09

Seramik işçileri mücadeleye devam ediyor

Bilecik'in Söğüt ilçesinde bulunan Söğütsen Seramik Fabrikasında çalışan işçiler 5 Şubatta iş bırakmıştı. Herhangi bir sendikada örgütlü olmayan işçiler, fabrika önündeki çadırda emeklerinin karşılığını almak için mücadele ediyor.

Paylaş

Samim Kerem SAYİN
Bilecik

Bilecik'in Söğüt ilçesinde bulunan Söğütsen Seramik Fabrikasında çalışan işçiler 5 Şubatta iş bırakmıştı. Herhangi bir sendikada örgütlü olmayan işçiler, fabrika önündeki çadırda emeklerinin karşılığını almak için mücadele ediyor.  Aralık - Ocak ayı maaşlarını alamadıkları için iş bırakan 1150 seramik işçisi patronun sadece aralık ayı maaşını verdiği için işe başlamadı. 5 Şubattan beri vardiya saatlerinde işçiler kartlarını çekip çalışmıyor. Dün fabrika kapanıyor haberini alan işçiler bugün bir araya gelerek şehir merkezine yürüdü.

Şehir merkezinde basına açıklama yapan işçiler muhatap bulamadıklarını, fabrika kapandığından dolayı kart bastırmadıklarını söyledi. Muhatap aradıklarını söyleyen işçiler patronu fabrika önündeki çadırlarına davet etti.

Eylemlerinin geçerli bi açıklama yapılıncaya kadar devam edeceğini söyleyen işçiler fabrikadan net bir cevap beklediklerini belirtti. Çalışmak istediklerini fabrikayı kapatmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten işçiler düzenli maaşları yattığı takdirde işe hemen başlayacaklarını söyledi. Pazartesi günü açıklama yapılacağını güvenlikten duyan işçiler kesin bir açıklama bekliyor.

'EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI VERSİNLER'

Fabrika önünde konuştuğumuz kadın işçilerden biri fabrikadan çıkartılma tehdidine rağmen herkesin fabrika önünde olduğunu belirtti. Fabrikada eşleriyle birlikte çalışanların olduğunu söyleyen işçiler elektriklerinin, doğal gazlarının kesildiğine dikkat çekti. Fabrikanın kurulduğu zamandan beri düzenli maaş vermediğini söyleyen kadınlar düzenli maaş için söz istedi. "10 yıldır düzenli maaş alamadık en fazla 2 ay düzenli yatırdılar. Sürekli ertelediler bizim paralarımızla yeni fabrikalar açtılar" diyen kadın işçi sadece emeklerinin karşılığını istediğini vurguladı.

'KİRAMIZI ÖDEYEMİYORUZ'

Bir diğer kadın işçi kirasını ödeyemediği için ev sahibiyle kavga ettiğini anlatıyor. "Sabah ev sahibimle kavga ettim kirayı ödeyemediğim için. Biz orda eşek gibi çalışıyoruz, elimizde süpürgeler tozun toprağın içinde paramızı alamadan çalıştık. Neden vermiyorlar şimdi bizim hakkımızı? Neden sabahlardan akşama kadar bu çadırın içinde soğukta hasta oluyoruz? Biz maaşımızı istiyoruz fazlasını istemiyoruz bize hakkımızı versinler yeter. Fabrika kapandı neden kapandı? Gerekçesi ne? Versinler çıkışı tazminatları bu kadar insan işine baksın, başka yerde çalışsın ya da maaşlarımızı düzenli versinler işe başlayalım" diyen işçiler haklarını alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

İşçiler pazartesi günü fabrikadan gelecek olan açıklamayı yine fabrika önündeki çadırlarında bekleyeceklerini söyledi.  

ESNAF İŞÇİNİN YANINDA

Bilecik'te çalışan minibüs şoförleri ve esnaf işçilerin çadırlarını konvoyla ziyaret etti. Ziyarete gelenler Bilecik esnafı olarak işçilerin her zaman yanında olduklarını söylediler. Fabrika patronunun "İşçilere destek veren hıyar esnafa noluyor" lafına karşılık "Hıyarlık yapıp sizleri ziyarete geldik" diyen Bilecik esnafı işçilerin haklı mücadelesinde sonuna kadar arkalarında olacaklarını belirtti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

15 Şubat protesto edilecek

SONRAKİ HABER

Avukat Alataş: Yargı Ankara JİTEM’i aklamak için çalıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa