Kadınlar, Özgecan Aslan için ayakta

Kadınlar, Özgecan Aslan için ayakta

Özgecan Aslan cinayeti pek çok merkezde protesto ediliyor. Didim'den Samsun'a, Kadıköy'den Mersin'e binlerce kadın "Kadın cinayetlerini durdurun" diyerek erkek egemen zihniyete ve hükümete tepki gösteriyor. (Fotoğraf: Çağrı Sarı)

Özgecan Aslan cinayeti pek çok merkezde protesto ediliyor. Didim'den Samsun'a, Kadıköy'den Mersin'e binlerce kadın "Kadın cinayetlerini durdurun" diyerek erkek egemen zihniyete ve hükümete tepki gösteriyor.

KADIKÖY

Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto eden binlerce kişi Kadıköy'deki Boğa Meydanı'ndan İskele Meydanı'na yürüdü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerinin de bulunduğu kadınlar, Kadıköy'deki Boğa Meydanı'nda toplandı. "Her yerde kadın cinayeti Meclis olağanüstü toplansın" yazılı pankart açan ve "Kadın cinayetlerini durduracağız" diye slogan atan grup, İskele Meydanı'na yürüdü. Ellerinde Özgecan Aslan'ın fotoğraflarını ve  "Özgecan Aslan isyanımız" yazılı dövizler taşıyan grup adına yapılan basın açıklamasında, tepkisizlik nedeniyle kadın cinayetlerinde artış olduğu kaydedildi.

Devletin kadınları korumada yetersiz kaldığı vurgulanan açıklamada,  "Suçlarını itiraf eden katilleri hak ettiği cezayı alana kadar da peşinde olacağız. Şunu unutmasınlar ki kadınlar bu memlekette kadın cinayetlerini durdurmak için yalnızca protesto etmiyor. Meclis’e de gidiyor, çözüm de öneriyor. Devlet yetkililerine düşen görev çözüm önerilerimiz hayata geçirmek için bir an önce harekete geçmektir. Üniversite öğrencisi, hayatının daha başında öldürülen kadınların haberlerini almayı artık istemiyoruz" denildi.

ESENYALI'DA YARIN EYLEM VAR

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, yarın saat 13.00'te Pendik/Esenyalı Mahallesi'nde Özgecan Aslan için yürüyecek. "Özge'nin çığlığını duydun mu Aile Bakanı" diyecek olan kadınlar mahallede bir yürüyüş yapacak ve basın açıklaması gerçekleştirecek.

Ayrıntılar geliyor...

İZMİR

İzmir'de de yüzlerce kadın Özgecan Aslan için eylemde...

Ayrıntılar geliyor...

MERSİN: CENAZEYİ ERKEKLERE BIRAKMADILAR

Tarsus’ta tecavüz girişimi sonrası yakılarak katledilen Özgecan Aslan'ın cenazesi toprağa verildi.Cenazeye  Aslan'ın yakınlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı. Cenaze töreninde kadına yönelik şiddete tepki vardı. Özgecan Aslan'ın naaşı, Akbelen Mezarlığı'nda toprağa verildi. Aslan'ın tabutunu, kadına şiddete tepki göstermek amacıyla kadınlar taşıdı... Haberin ayrıntıları için tıklayın.


ADANA

“Hediyelerinizi değil, bizlerden çaldığınız yaşamlarımızı geri istiyoruz” diyen Adana Kadın Platformu Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için 14 Şubat’ta yürüyüş gerçekleştirdi.

5 Ocak Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar Tarsus’ta öldürülen Özgecan Aslan’ın katledilmesini lanetledi. Özgecan’ tarsustan mersine gitmek için binip öldürüldüğü otobüs firması önünde yürüyen kadınlar adına açıklamayı okuyan Seda Yüce,  ıssız bir sokakta iki adımda bir arkasına tedirginlikle bakmadan yürüyebilen, dolmuşa bindiğinde tek kalmamak için son inenle birlikte inmek zorunda kalan, tacize uğramamış olan bir kadın kalmadığını söyledi. hiçbir hediye ve sevgi sözcüğünün erkek şiddetini ve egemenliğini gizlemeyeceğini dile getiren Yüce, “canımızı sokakta bulmadık ama sokakta arayacağız” dedi. (Adana/EVRENSEL)


GEBZE

Özgecan Arslan için Gebze'de kadınlar sokaklarda isyandaydı. Gebze Emekçi Kadın Platformu tarafından yapılan çağrı ile Gebze Moda Giyim önünde toplanan yüzlerce kadın, yeni çarşı girişinden başlattıkları yürüyüşle AKP ilçe önüne  ve buradan da Gebze kent meydanına yürüdüler.   Gebzeli Kadınlar sık sık “Hepimiz Özgeyiz, öldürmekle  bitmeyiz”, ”Erkek vuruyor, devlet koruyor”, ”Tacize tecavüze son”, ”Özge'nin katili, AKP’nin paketi”, ”Yasta değil, isyandayız” sloganlarını attılar.  Basın açıklamasını Gebze Emekçi Kadın Platformu adına Eylem Bahadır okudu. "Özgecan’ın ve Katledilen Tüm Kadınların Katilini Biliyoruz; Hesabını Soracağız!" denilen basın açıklamasında hükümete tepki gösterildi.  (Gebze/EVRENSEL)


ESKİŞEHİR

Eskişehir'de İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda akşam saatlerinde toplanan Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyeleri 'Münferit değil sistematik cinayet. Özgecan Aslan için adalet' yazılı pankart açıp Eskibağlar Mahallesi'ndeki Espark Alışveriş Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. Kadınlar sık sık 'Özge'nin hesabı sorulacak', 'Yaşasın kadın dayanışması' ve 'Özge'nin katili AKP'nin adaleti' şeklinde slogan attı. Espark Alışveriş merkezi önünde yürüyüşü tamamlayan kadınlar adına basın açıklamasını Sinejan Kut okudu. Sinejan Kut şöyle dedi: "Özgecan Aslan, henüz 20 yaşında üniversite öğrencisi genç bir kadındı. Mersin'de evine gitmek için bindiği aracın şoförü ve arkadaşları tarafından tecavüze uğradı, öldürüldü ve cesedi yakılarak dere kenarına atıldı. 12 yıllık dönemde yüzde bin 400 artan kadın katliamlarına sözde önlemler alan hükümet ve her fırsatta kadını aşağılayan, eşitlik taleplerini görmezden gelen bakanları, sözcüleri bu cinayetlerin asıl sorumlularıdır. Bugün bir kez daha tacize, tecavüze şiddete karşı susmuyoruz haykırıyoruz. Kadın katliamına karşı başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerini sesini yükseltmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz. Özgecan Aslan ve tüm kadınların hesabını soracağız."


ANTALYA

Attalos Heykeli önünde buluşan Antalya Kadın Platformu adına yapılan açıklamada, 'En temel haklarımız erkek egemen, gerici, kadın düşmanı iktidar tarafından tehdit altında. Taciz, tecavüz, şiddet, savaş ve gerici saldırılarla hayatlarımız kuşatılıyor. AKP 'Eşit değilsiniz' dedikçe kadınlar öldürülüyor. Her gün 5 kadın en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Erkeklerin bu gücünü nereden aldığını biliyoruz. Kadın ve erkek eşit değildir diyen Tayyip Erdoğan ve bir dediğini iki etmeyen AKP kurmayları erkek şiddetini meşrulaştırıyor' denildi.

'Erkek devlet şiddetine hayır', 'Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz', 'Yaşasın kadın dayanışması' gibi sloganlar atan kadınlar, 'Özgecan'ın katili erkek egemen devlettir', 'Kadın cinayetleri politiktir' yazılı dövizler taşıdı. Basın açıklamasının ardından Özgecan Aslan'ın fotoğrafını yere koyan kadınlar etrafına mum yakarak oturma eylemi yaptı.

Antalya Kadın Platformu'nun eylemi öncesi 20 yaşındaki üniversite öğrencisi kızı Seviye Düz ile birlikte Attalos Heykeli önüne gelen Konyaaltı Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda öğretmenlik yapan Sezai Düz, üzerinde 'Ben Özgecan'ım, Özgecan benim kızım' yazılı pankartla "farkındalık eylemi" yaptı.


BODRUM

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğündeki kadınlar, peyzaj mimarı Hülya Yolcubal'ın ayrıldığı sevgilisi tarafından 18 Haziran 2010'da öldürüldüğü Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı önündeki otopark alanında toplandı. Kadınlar, kadına şiddet rakamlarını tuttukları istatiksel verilerin yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Erkeklerin kadınlara verdikleri hediyeleri ve çiçekleri de sorgulayan grup, temsili bir hediye kutusu hazırladı. Kutuyu açan kadınlar, çiçeklere sarılı bıçak ve sevgi sözcükleri yerine küfürlerin, temsili dayak kelimelerinin yazılı olduğu notları çıkardı. Eyleme katılan kadınlara dağıtılan notlar, 'Çiçekleri öldüren sevgi istemiyoruz' denilerek kutunun içine geri kondu.

Grup adına açıklama yapan Hatice Pehlivan, "Ayrıldığı sevgilisi tarafından öldürülen Hülya Yolcubal, 14 Şubat'ta ayrılmak istediği sevgilisi tarafından bıçaklanarak öldürülen hemşire Yağmur Çırpan, son olarak Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan'ı ve öldürülen tüm kadınları anıyoruz. Bizler biliyoruz ki ölümlerimiz o hediye paketlerinde saklı. Tokatlarınız süslü kurdelelerin arasında gizli. Çiçeklerin ardında bıçaklarınız, son görüşmelerinizde saklı öfkeleriniz. Biz kadınlar, kadın ölümlerinin, kadın kayıplarının, kadın tecavüzlerinin, kadın esaretinin sistematik bir şekilde sürdüğü bu erkek egemen sistemde bu yalanı yaşamayacağız. Bize dayatılan yaşamlara, bize dayatılan evliliklere, bize dayatılan şiddete boyun eğmeyeceğimiz. Öldüren sevgi istemiyoruz" dedi.


DERSİM

Dersimli kadınlar bugün, Özgecan Aslan için sokaklardaydı. Sanat sokağında toplanan Dersimliler, kadınların öncülüğünde Özgürlük Anıtına yürüyerek burada yol kapattı. Yürüyüş sırasında sık sık, “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Özgecan’ın hesabı sorulacak” diye slogan atan kadınlar, özgürlük anıtı önünde yolu trafiğe kapatarak bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının ardından beş dakikalık oturma eylemi yapan kitle, eylem sonrasında ise Özgürlük Anıtı önüne ellerinde taşıdığı pankartı bırakıp üzerine karanfiller bıraktı, mum yaktı.

Özgürlük Anıtı önünde kadınlar adına açıklama yapan Fatoş Argın Taşkale, “Yolculuk yaptığı otobüste, otobüs şoförü ve yanındaki diğer 2 kişi ile beraber Özge tecavüze uğramış ve daha sonra yakılmıştır. Özge'ye bunu yapanların tutuklandıktan sonra 1-2 yıl yiyerek serbest kalmasını değil, müebbet hapis ile cezalandırılmasını istiyoruz” dedi. Kadın katliamlarını katmerlenerek arttığını belirten Taşkale, “Dolmuşta, takside, sokakta, sessiz karanlık yolda, tek başımıza… Özgecan Aslan’ın katilleriyle baş başayız.” dedi. Bu katliamlardan katilleri aklayan, indirim uygulayarak ödüllendiren tüm devlet kurumlarının sorumlu olduğunu belirten Taşkale, Özgecan’ın katillerinin erkek-devlet-yargı birliği olduğunu söyledi.

Özgecan’ın hesabını kadınların soracağını belirten Taşkale, , “Bize tecavüzlere karşı “çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin” diyen bakanlarımız var. Soruyoruz buradan sizlere Özgecan’ın çığlıklarını duydunuz mu? “kız mıdır kadın mıdır bilmem”, “ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen Cumhurbaşkanına sesleniyoruz, Özgecan’ın ölümü yarattığınız bu eşitsizliğin sonucu olmasın sakın? “tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur” diyen AKP milletvekillerine soruyoruz, Özgecan’ın bir katili de sizler değil misiniz? Erkekleri cesaretlendiren, tecavüzü ve katliamları teşvik eden, adalet anlayışınız, söylemleriniz değil mi? Kadına yönelik uyguladığınız politikalarınız öldürmüştür Özgecanları. Vicdanlarınız rahat mı?” sözleri ile Özgecan’ın katliamından söylemleriyle AKP Hükümetinin de sorumlu olduğunu söyledi.

“Özgecan’ların, Dilberlerin, Merallerin daha fazla ölmemesi için; katledenlere indirim uygulanmamalı gereken cezai işlem uygulanmalı, gerçek eşitlik ve adalet sağlanmalıdır. AKP kadın politikalarından vazgeçmeli imzalanan uluslararası anlaşmalara uyulmalıdır. “ diyen Taşkale, yeni Özgecanlar ölmesin diye sokakta işyerinde, evde kadınların seslerini yükseltmeye devam edeceğini belirtti. (Dersim/EVRENSEL)


SAMSUN

Samsunlu kadınlar Süleymaniye Geçidi'nde bir basın açıklaması yaparak Özgecan Aslan'ın katledilmesi protesto etti. Şeyma Özberk ve Aydan Ezgi Şalcı nın okuduğu basın açıklamasında kadın cinayetlerinin sebebinin AKP'nin kadın düşmanı erkek egemen politikaları olduğu ve cinayetlerin cezasız kalmasının yeni katliamlara zemin hazırladığı vurgulandı. Açıklamada buna karşı kadınların her geçen gün örgütlendiği, bilinçlendiği, güçlendiği ve bundan sonra susmayarak mücadele edeceği söylenedi. (Samsun/EVRENSEL)


ELAZIĞ

KESK Elazığ kadın sekreterlerinden Ebru Yiğit, devletin uyguladığı tahrik indirimleri ve çıkardığı yasalarla tacizi ve tecavüzü meşrulaştırdığını söyledi. "Tecavüzcüleri adeta ödüllendiren devlet Özgecan'ın ölümünden sorumludur" diyen Yiğit, "Özgecan şahsında katledilen, tacize, tecavüze uğrayan bütün kadınların hesabı sorulana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi. Haberin ayrıntıları için tıklayın.


DİDİM

Özgecan Aslan için Didim Kadın Platformu Eğitim Sen’de toplanarak Didim Kent Meydanı’na kadar yürüdü.

Kent meydanında Didim Kadın Platformu adına basın açıklaması okuyan Gülzade Bozkır, Özgecan’ı katledenlerin erkek egemen zihniyeti olan kapitalist sistemin temsilcisi AKP’nin gerici ve faşizan tutumu ile süslediği zihniyetin ürünü olduğunu söyledi.

Bozkır, taleplerinin net ve açık olduğunu belirtti ve bunları 4 madde halinde açıkladı.
1)    6284 sayılı koruma konunu etkin uygulanalı, kadınların korunmasındaki tüm bürokratik engeller kaldırılmalı
2)    Kadın katillerine indirimler uygulanmamalı, hafifletici sebebler aranmamalı, caydırıcı ceza verilmeli
3)    Şiddet gören kadınlara mali destek sağlanmalı, kadınların korunması için bütçeden yeterli pay ayrılmalı
4)    İstanbul Sözleşmesinin uygulanması sağlanmalıdır.

Özgecan’ın ailesine Didim’den seslenen Didim Kadın Platformu “ Yalnız değilsiniz. Özgecan için adalet sağlanana dek sizinle birlikte yürüyecek olan tüm ülkede, birlerce kadın sizin yanınızda. Birlikte mücadele ederek Özgecan’ların hayatlarını kurtaracağız.”dedi. (Didim/EVRENSEL)

AYRINTILAR GELİYOR...

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Şubat 2015 22:19
www.evrensel.net