14 Şubat 2015 17:25

Öztaşkın: Türkiye otoriterleşiyor, seçimde geleceğimizi oylayacağız

Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi 12'nci Genel Kurulu'nda konuşan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, 7 Haziran'da Türkiye'de yeni bir genel seçim yaşanacağını hatırlatarak, 'Bir yerde kendi geleceğimizi oylayacağız, kendi kaderimizi ellerimizle belirleyeceğiz' dedi.

Paylaş

Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi 12'nci Genel Kurulu'nda konuşan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, 7 Haziran'da Türkiye'de yeni bir genel seçim yaşanacağını hatırlatarak, "Bir yerde kendi geleceğimizi oylayacağız, kendi kaderimizi ellerimizle belirleyeceğiz" dedi.

Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi 12'nci Genel Kurulu, Kültür Turizm Müdürlüğü Salonu'nda yapıldı. Genel Başkan Mustafa Öztaşkın, burada yaptığı konuşmada, verilecek oylarla 4 yıl boyunca Türkiye'de siyasal, ekonomik, sosyal ve toplumsal anlamda hangi politikaların nasıl uygulanacağına karar vereceklerini söyledi. Öztaşkın, "Bir yerde kendi geleceğimizi oylayacağız, kendi kaderimizi ellerimizle belirleyeceğiz. Ülkemizde çok önemli sorunlar var. Bu seçimler birçok kanaat önderinin söylediği gibi 'tarihsel bir seçim' niteliği de taşımakta. Elbette ki her seçim önemlidir. Ama bu seçimin öneminin daha fazla olduğunu bizler de farkındayız" diye konuştu.

Türkiye'nin giderek demokrasi yolundan çıktığını ve otoriterleşme yolunda bir yol aldığını iddia eden Öztaşkın, 7 Haziran seçimleriyle birlikte ülkede bir sistem tartışması da yaşandığını söyledi. 7 Haziran'daki seçim sonuçlarına göre başkanlık sisteminin gündeme geleceğinin de konuşulduğunu hatırlatan Öztaşkın, "Dolayısıyla hem kendi hem de ülkemizin geleceğini bu seçimlerde oylayacağız. Seçimler hem hesap sorma mekanizmasıdır, hem de geleceğinizi belirleme mekanizmasıdır. Oy verirken işçi gibi davranacağız. İşçi olduğumuzu unutmayacağız" dedi.

Siyasetin, sendikaları çok boş bıraktığı alanlardan birisi olduğunu söyleyen Öztaşkın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sendika yöneticileri siyaseti ya kendi çıkarlarına hizmet eden bir araç olarak görüyor ya da kendi siyasi anlayışlarına hizmet olarak görüyorlar. Sendikalar olarak bu alanı çok boş bırakıyoruz. Boş bıraktığımız için de sermaye, egemen güçler bu alanı öyle bir dolduruyorlar ki iktidara kim gelirse gelsin hangi parti gelirse gelsin isteklerini, taleplerini bir bir hayata geçiriyorlar. Sendikalar olarak seçimlerde artık daha cesur davranmalı, daha net politikalar ve tavırlar ortaya koymalıyız. Ürkek ve korkak davranışlara bir kenara bırakmalıyız." (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İttihat ve Terakki ile başlayan anlayış devam ediyor

SONRAKİ HABER

23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa