14 Şubat 2015 15:26

Bakan Avcı'dan 'Özgecan' açıklaması: Ne kadar tedbir alırsanız alın...

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili, "Biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha da yapmamız gereken şeyler var. Ama ne kadar tedbir alırsanız alın zaman zaman bu tür müessif olaylarla da karşılaşılabiliyor" dedi.

Paylaş

Nabi Avcı, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 1. Üsküdar Kitap Fuarının açılışına katıldı. Bakan Nabi Avcı açılış töreninde ardında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

Avcı, Tarsus'ta öldürülen Özgecan Aslan'ın ile ilgili şunları söyledi:

"Her ölüm acıdır, genç ölümler daha acıdır. Kadınlarımıza, gençlerimize, çocuklarımıza yönelik şiddetin kaynağında eğitimsizliğinde yattığı söylenebilir, doğdur. Ama pek çok başka nedenlerde var. Biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha da yapmamız gereken şeyler var. Ama ne kadar tedbir alırsanız alın zaman zaman bu tür müessif olaylarla da karşılaşılabiliyor." 

BOYKOT SORUSU

Avcı, dün gerçekleştirilen, "laik ve bilimsel eğitim" için boykot konusunda sorulan soruya, "2 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı yapan, 13 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumluluğunu üstlenen bir kadronun üyesi olarak böyle bir iddiayı kabullenmemiz mümkün değil. Zaten vatandaşlarımızda, velilerimizde bu iddiayı paylaşmıyor olmalılar ki boykot girişimine gerek cevabı, çocuklarını okullarımıza göndererek verdiler" dedi.

DİYARBAKIR VE DERSİM'İ SUÇLADI

Bakan Avcı, belli illerde boykota katılım olduğunu söyleyerek, "Tunceli ve Diyarbakır'da katılım oldu. Ama onunda başka nedenleri yani laik ve bilimsel eğitim olmadığı için değil, başka nedenleri de işin içine katarak bir organizasyon yapıldığı anlaşılıyor. Ben her şeyden önce çocukların, çocuklarımızın, ilkokul, orta ve lise öğrencilerimizin, gerekçesi ne olursa olsun haklı veya haksız gerekçelerle, iddialarla siyasetin nesnesi haline getirilmesini doğru bulmuyorum. Çocuklarımızı bu işlere karıştırmamak gerektiğini düşünüyorum. Bütün öğretmen sendikalarımıza da bunu müteaddit defalar yani tekrar tekrar hatırlattım. Sendikal faaliyetlerini yürütmeleri en doğal haklarıdır. Ama ilk okulu, orta okul, lise öğrencilerimizi çok haklı gerekçelerle düzenledikleri sendikal faaliyetlere dahi karıştırmamalarını, onların güvenliğini tehlikeye atacak eylemlerden ve söylemlerden kaçınmaları gerektiğini müteaddit defalar söyledim. Bir kere daha söylüyorum" diye konuştu. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgecan'ın annesi: Kızımın tek hatası dolmuşa binmek mi?

SONRAKİ HABER

Kısa film iyi gider

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa