14 Şubat 2015 15:05

Filistin’in Melek’i serbest

14 yaşındaki Filistinli Melek al-Khatib, İsrail tarafından serbest bırakıldı. İsrail, ‘taş atmak, yol kesmek ve bıçak taşımak’ iddiasıyla hapiste tutuğu 14 yaşındaki Malak al-Khatib’i 6 hafta sonra serbest bıraktı. Küçük Melek, “Çok zor zaman geçirdim” dedi.

Paylaş

Melek’ın serbest kalacağı haberini ardından Filistinler Melek’i karşılamak üzere İçişleri Bakanlığının önünde toplantılar. Filistinli yetkililere göre Khatib İsrail tarafından tutuklanan en genç Filistinli. Melek serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada “Bu deneyim benim için çok zordu ancak direnmek zorundaydım, bir Filistinli olma bunu gerektirir” dedi.

Khatib 31 Aralık’ta okuldan eve dönerken İsrail askerleri tarafından Ramallah kenti yakınında bulunan İsrail’in işgal ettiği Beitin bölgesinde, Yahudi yerleşimcilere taş attığı iddiasıyla tutuklanmıştı. İsrailli yetkililer “Khatib İsrailli güvenlik yetkililerini bıçaklamak istediğini itiraf etti” açıklamasında bulunmuştu. Khatib’in babası bu açıklamanın üzerine “İsrail askerinin içinde ifade veriyorsanız her şeyi itiraf edebilirsiniz” demişti.

Khatib tutukluluğu boyunca ailesiyle görüştürülmedi. İnsan Hakları Temsilcileri İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinlilerin yüzde 80’inin kötü muameleye maruz kaldığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê'de 19 günde 149 köy IŞİD'den temizlendi

SONRAKİ HABER

Gülten Kaya: Ahmet Kaya’nın hatırasını talan etmelerine seyirci kalamazdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa