14 Şubat 2015 10:09

Kadınlar, 'yaşam hakkı' için alanlarda olacak

Tarsus'ta tecavüz edildikten sonra yakılarak katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın cenazesi bu gün toprağa verilecek.

Paylaş

Tarsus'ta tecavüz edildikten sonra yakılarak katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın cenazesi bu gün toprağa verilecek. Yazılı açıklama yapan HDK Kadın Meclisi, "Kadınlar doğurduklarınız hem cinslerinizi öldürüyor farkında mısınız?" diye sorarak, tecavüz ve şiddetten bir kadının daha ölmesini istemediklerini bu yüzden herkesi tepki göstermeye çağırdı. İstanbul ve birçok ilde ise kadınlar yaşam hakkı için basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirecek. 

Mersin'in Tarsus ilçesinde Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'nci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan, tecavüz edildikten sonra yakılarak katledilmiş ve cesedi bir dereye atılmış halde bulunmuştu. Aslan'ın katledilmesi kadınların tepki ve öfkesine neden olurken, cenazenin bu gün Tarsus'ta toprağa verilmesi bekleniyor. 

HDK Kadın Meclisi tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Aslan'ın dün bindiği Mersin Tokun şoförü, oğlu ve arkadaşı tarafından tecavüze uğradığı ve daha sonra canice yakılarak öldürülerek dereye atıldığı hatırlatılarak, şunlar aktarıldı: "Yolculuk yaptığı otobüste otobüs şoförü ve yanındaki diğer 2 kişi ile beraber Özge tecavüze uğramış ve daha sonra yakılmıştır. Özge'ye bunu yapanların tutuklandıktan sonra 1-2 yıl yiyerek serbest kalmasını değil müebbet hapis ile cezalandırılmasını istiyoruz. Bu ülkede kadınların seyahat özgürlüğü bile yokken, sokağa çıkmak bile bu denli tehlikeliyken yaşamamızı nasıl beklersiniz? İnsan hakkının, en temel hakkı olan Yaşama hakkının kadınların elinden alınmasını istemiyoruz. Tecavüzden, şiddetten ölen bir kadın daha istemiyoruz. Siz de bu kampanyaya imza atarak destek olabilirsiniz. Unutmayın bugün buna tepkisiz kalırsanız yarın sizin de başınıza gelebilir . Kadınlar doğurduklarınız hem cinslerinizi öldürüyor farkında mısınız?" Açıklamada ayrıca bu gün cenazeye katılmak için saat 11.00'de ailenin evinde buluşulacağı ve saat 12.00'de cenaze törenine katılınacağı belirtildi. Ayrıca bir çok ilden kadınlarında cenazeye katılacağı bildirildi. 

Öte yandan İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde de Aslan için kadınlar sokağa çıkacak. İstanbul'da Aslan için HDK Kadın Koordinasyonu Galatasaray Meydanı'nda, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu ise Kadıköy'de saat 19,00'da yürüyüş ve basın açıklaması, Adana Kadın Platformu ise, 5 Ocak Meydanı'ndan İnönü Parkı'na saat 17.30'da yürüyüş gerçekleştirecek. 

Sosyal paylaşım sitelerinde de yaşananlara ilişkin tepki yağmaya devam ediyor.

Diyarbakır'da da KESK Kadın Meclisi Özgecan Aslan için kadınları sokağa çıkardı. Kadın Meclisi, bugün saat 17:00'de AZC Plaza önünde yapılacak açıklama için tüm kadınlara çağrı yaptı. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Dünyanın gidişatı iyi değil’

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa