14 Şubat 2015 09:33

2 bin 390 genç Kobanê'ye döndü

Kobanê'nin 134 gün süren destansı direnişle özgürleştirilmesinin ardından kent merkezi sokaklarındaki insan sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Yetkililer kentin özgürleştirildiği günden bu yana bin 470 aile ve 2 bin 390 gencin kente geri döndüğü bilgisini verdi.

Paylaş

IŞİD’ten 26 Ocak'ta temizlenen Kobanê'ye geri dönen sivillerin sayısı her geçen gün artıyor. Saldırıların başladığı 15 Eylül'de apar topar kentten ayrılarak, Kuzey Kürdistan ve Türkiye'nin çeşitli illerine geçen Kobanêliler, IŞİD saldırıları nedeniyle özellikle doğusu büyük hasar gören kentte gördükleri manzara karşısında savaşı bir kez daha yaşıyor. Yaklaşık 5 aydır Türkiye ve Kürdistan'ın çeşitli illerinde zor şartlar altında yaşamaya çalışan ve yeniden geri dönen Kobanêlileri, Kobanê Serxet Sınır Kapısı'nda asayiş görevlileri karşılıyor. Özellikle kadın ve çocuklar, kente girdiklerinde kendilerini karşılayan asayiş görevlileri ile YPG/YPJ savaşçılarını, zafer işaretleri yaparak, "Biji berxwedana YPG/YPJ" sloganlarıyla selamlıyor. 

PATLAMAMIŞ HAVAN TOPLARI VE MAYINLAR RİSK OLUŞTURUYOR

5 aylık zorunlu göçün ardından kente dönen sivillerin yaşamsal ihtiyaçları, kentte oluşturulan lojistik biriminin aracılığıyla karşılanıyor. IŞİD saldırıları sonucunda yaşanan savaşın yarattığı yıkım nedeniyle, gıda, barınma, enerji, su ve altyapı gibi birçok ihtiyacın dışarıdan karşılandığı kentte, sivillerin yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanabilmesi yönünde yetkililer ve gönüllüler aracılığıyla yapılan görüşmeler sürüyor. Kente dönen sivil sayısının her geçen gün arttığı kentte, yaşamsal ihtiyaçların yanı sıra kent içinde hemen her sokakta bulunan patlamamış havan topu mermileri ve mayınlar siviller ve özellikle de çocuklar için büyük risk oluşturuyor. Sivillerin kent içindeki hareketliliği de oluşturulan asayiş birimleri tarafından kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. 

BİN 470 AİLE GERİ DÖNDÜ

Kobanê'ye geri dönüşler, Kobanê Serxet Sınır Kapısı yetkilileri tarafından kayıt altına alınırken, kente geri dönüşler hakkında bilgi veren yetkililer, 26 Ocak'tan bu yana topraklarından ayrılan bin 470 ailenin kente geri döndüğünü belirtiyor. Yardımlaşma komitesinden alınan bilgilere göre, şimdiye kadar bin 470 ailenin Kobanê'ye geri döndüğü bunlarda 940 ailenin kentin doğusuna, 303 ailenin kentin güneyine ve 227 ailenin ise kentin batısına yerleştirildi. Yetkililer şu ana kadar kente 2 bin 390 Kobanêli gencin sınır kapısını kullanarak kente giriş yaptığını, yeniden inşası tartışılan kente geri dönüşlerin de sürdüğünü belirtti. (Kobanê/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Silopi'de şüpheli asker ölümü

SONRAKİ HABER

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa