14 Şubat 2015 04:53

Hukuk işçiye ve patrona ayrı mı işliyor!

2010 senesinden bu yana Erol Evcil’in işlettiği olduğu Ede Demir’de çalışan işçileriz. Fabrikamızda ücretlerimizin yatmamasından dolayı sürekli giriş çıkışlar oluyor. Şu an işyerinde 350 işçi arkadaşımız çalışmaktadır. En son eylül ayının ücretinin hâlâ bir kısmını alabilmiş değiliz.

Paylaş

Bir grup Ede Demir işçisi*

2010 senesinden bu yana Erol Evcil’in işlettiği olduğu Ede Demir’de  çalışan işçileriz. Fabrikamızda ücretlerimizin yatmamasından dolayı sürekli giriş çıkışlar oluyor. Şu an işyerinde 350 işçi arkadaşımız çalışmaktadır. En son eylül ayının ücretinin hâlâ bir kısmını alabilmiş değiliz. Yaklaşık 5 aylık ücretimiz içeride durmaktadır. Ücretlerimizin aylardır ödenmemesinden dolayı fatura, kira vs… bir çok  ihtiyacımızı karşılayamaz durumdayız. Hepimiz aylar öncesinde fabrikanın anlaşmalı olduğu Denizbank’tan geçimimizi sağlamak için krediler çekerek borçlandık ve şimdi ödeyemez duruma geldik. Bize verilen sözlere inanarak bu borçların altına girdik. “Fabrikamız çalışsın yeter ki evimize ekmek girsin” derken şimdi borçların içinde bunalmaktayız. İşten ayrılan arkadaşlarımız davalar açmakta fakat fabrikanın üzerinde onlarca icra olması ve iflas erteleme bulunmasından dolayı kazanılan haklarını da alamamaktadır. İcralardan kaynaklı icra karşılığı hurda alıp işleme dönemlerinde bizler işe çağrılmaktayız. Bu süreçte hepimize 200-300 lira para dağıtılarak hakkımız olan ücretlerimizi vermeden çalıştırmaktadırlar. Bir çoğumuz da mecburiyetten ya da borçlarımızdan zorunlu çalışıyoruz. Bu paraya da mecbur kalmaktayız.

İKİ ARKADAŞIMIZ SAKAT KALDI

Geçtiğimiz aylarda gene böyle bir dönemde işbaşı yapmış ve yapar yapmaz art arda iki iş kazasıyla iki arkadaşımız sakat kalmıştır. Çalışma koşullarında hiçbir güvenlik önlemi alınmadan çalıştırılmaktayız. Fabrikanın toz tutma bölümü çalışma müdürlüğünce defalarca mühürlenmiş fakat fabrika tozun dışarıya çıkmasını önlerken içeri bizlerin olduğu tarafa vermiş neredeyse boğulma koşullarında maskesiz önlemsiz çalıştırılmaktayız. İşçiler için önem taşıyan yoğurt, ayran vb. yiyecekler verilmemekte yerine iki yarım ekmek bir üçgen peynir ve üç zeytinle işçinin yemesinden içmesinden de kesilmektedir. Zaten fabrikayı 2010 yılında Erol Evcil aldıktan sonra iş kazasında bir arkadaşımız hayatını kaybetmişti. Önlem alınmadığı gibi düzensiz çalışma koşulları, iş kazaları ve güvencesiz çalışma hızla artmıştır. İş olmadığı dönemlerde arkadaşlarımızı Sider Metal’e çalışmaya gönderen fabrika, en son geçtiğimiz haftalarda bir arkadaşımızın Sider Metal’de çalışırken hayatını kaybetmesinin de sorumlusudur.

TEK YANIT MECBURİYET

Tüm bu olumsuzluklara rağmen neden burada çalışıyorsunuz sorusu bizlerin de kafasını kurcalamaktadır. Bunun tek bir cevabı var mecburiyet. Bu yaşananlar ile ilgili örgütlü olduğumuz sendika Türk Metal İzmir 2 No’lu Şube de çaresiz olarak durmakta, işçiye yol göstermekten uzakta durmaktadır. Bunlara rağmen biz işçiler olarak İzmir Valiliği ve Çalışma Bölge Müdürlüğüne topladığımız imzaları ve dilekçelerimizi ulaştırdık ama hiçbir yaptırım olmadı. Fabrika yöneticileri ve patron bizlere “Gidin dava açın, mahkemelere gidin” diyerek resmen dalga geçiyor. Ülkemizdeki iş davaların uzun sürelerde sonuçlanmamasına güvenen yönetim üzerlerindeki icralar ve icra ertelemelerine de güvenerek bizlerle dalga geçiyor. Bizler hakkımızı aramaya kalkınca her şey yasalarca engellenirken patron ve fabrika yönetiminin her türlü yasa dışı faaliyetine sessiz kalınıyor. Şimdi Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e soruyoruz; AKP’nin hukukun üstünlüğü sloganı sadece patronlar için mi geçerli? Bu hukuk her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için ayrı mı işliyor? Bunca hukuksuz uygulama yapan patrona hiçbir yaptırım uygulanmazken bizlerin hakları gasbediliyor, greve çıkmamız yasa dışı oluyor, fabrikada üretimi durdurmamıza vatan hainliği deniliyor. Yasal haklarımız kimse için bir anlam ifade etmezken bizler nasıl çalışıp üreteceğiz nasıl bu ülkeyi geliştirip daha ileriye taşıyacağız buradan sormak istiyoruz.

*İzmir

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ünlü fotoğraflar, fotoğrafçılarıyla aynı karede

SONRAKİ HABER

Asgari ücretlinin sofrasından 5 kg et, 41 kg tavuk, 50 kg pirinç, 15 kg zeytin azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa