14 Şubat 2015 04:52

Polonya'da madenciler grev yasağına direniyor

Polonyalı madenciler madenlerin zarar ediyor gerekçesiyle bir bölümünün kapatılarak binlerce işçinin işten atılmasına karşı grevle direniyor.

Paylaş

Serdar DERVENTLİ
Köln

Polonyalı madenciler madenlerin zarar ediyor gerekçesiyle bir bölümünün kapatılarak binlerce işçinin işten atılmasına karşı grevle direniyor. Grevlerinin hükümet tarafından yasaklanmasına rağmen geri adım atmayarak grevi sürdüren madencileri, polisin vahşi saldırıları da geri püskürtmedi.  Grevi sürdüren madenci sendikası dayanışma çağrısında bulundu.

Polonya’nın güney batısındaki madenler bölgesinde dört ocağın kapatılması planlarına karşı mücadele sürüyor. Madencilere önce müzakere sözü veren merkez hükümet, ilerleyen günlerde grevleri yasakladı ve özel timlerle madencilere saldırdı.

9 ve 12 Şubat’ta yapılan gösterilere yönelik saldırılar sonucu 30 işçi yaralandı. Maden İşçileri Sendikası “Sierpieñ 80” (Ağustos 80) tarafından yapılan açıklamada, “Hükümet 16 gündür aralıksız süren protestoları kırmak için madencilere ve ailelerine vahşice saldırıyor. Madencilerin haklı grevini ve ailelerinin destek mücadelesini kırmak için hiçbir vahşilikten kaçınmayan hükümet 9 Şubat günü tazyikli su, biber gazı ve copla göstericilere saldırırken 12 Şubat günü ilk kez ateşli silahta kullandı. Gösterilere bu denli bir şiddetle saldırmasına hiçbir neden olmamasına karşın özel timler bölgede konuşlandırıldı ve işçilere karşı sürüldü” denildi.

OCAKLAR KAPATILACAK DENDİ

Sierpieñ 80 Başkanı Boguslaw Zietek de şunları söyledi: “17 ve 18 Ocak günleri ve bütün maden ocaklarının desteklediği grev sonrası Başbakan Eva Kohacz, bizimle masaya oturmuş ve müzakere sürecini başlatmıştı. Aynı görüşmede, sendikamıza ve üyelerine karşı hiçbir yaptırım olmayacağı sözü de verilmişti. Kısa bir süre sonra ise dört ocağın kapatılacağı, 3 bin maden işçisinin işten çıkartılacağı, 6 bin madencinin başka ocaklara sevk edileceği açıklandı. Bizimde grevli mücadeleden başka yolumuz kalmadı.”
Sierpieñ 80 Başkanı Boguslaw Zietek, açıklamasında “Bütün madencileri Polonyalı kardeşleriyle dayanışmaya çağırıyorum. Polonyalı madenciler aynı Yunanistan’da, İspanya olduğu gibi AB’nin yaptırımlarına karşı mücadele ediyorlar. AB, Polonya’daki madenlerin bir bölümünün kapatılmasını geri kalanların ise tamamen özelleştirilmesini istiyor” çağrısında bulundu.

GREVE OYLAMASI YAPILMIŞTI

2-3 Şubat günleri yapılan grev oylamasında madencilerin ezici çoğunlu greve evet demişlerdi. Daha sonra başlayan grev 12 Şubat günü mahkeme tarafından yasaklanmış, greve öncülük eden 10 işçi işten atılmış ve haklarında tazminat davası açılmıştı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deneyim olmadan hazırlanan rapor kuşkuludur

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa