13 Şubat 2015 21:50

'Gözaltındakiler derhal serbest bırakılsın'

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri Eğitim Sen'in yaptığı boykota yönelik polis saldırısını protesto etmek için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde basın açıklaması yaptı. 'Gözaltılar serbest bırakılsın' , 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları atan kitle gözaltına alınan 78 kişinin derhal bırakılmasını istedi.

Paylaş

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri Eğitim Sen'in yaptığı boykota yönelik polis saldırısını protesto etmek için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde basın açıklaması yaptı. “Gözaltılar serbest bırakılsın” , “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atan kitle gözaltına alınan 78 kişinin derhal bırakılmasını istedi.

Ortak basın açıklamasını okuyan Cevat Düzci, AKP Hükümeti'nin, halkın taleplerinden ve örgütlü mücadelesinden korktuğuna vurgu yaparak, “Kamu düzenini bozan İzmir Valiliği'nin ve emniyetin kanun tanımaz, demokrasi ve insan haklarından uzak tutumudur. Yolu kapatan ve demokratik, barışçıl yürüyüşe izin vermeyen, Valilik ve Emniyet yetkilileridir. Bugünkü yaşananlar 'iç güvenlik' paketi ile ne yapılmak istendiğini göstermektedir" dedi.

Düzci, polis saldırısında gözaltına alınan herkesin biran önce bırakılmasını söyledi.

Daha sonra söz alan Eğitim Sen Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri Elif Çuhadar, AKP’nin zorunlu din derslerini eleştirerek, “Biz çocuklarımıza öteki dünyadaki cenneti öğretmeyeceğiz, onlarla cenneti bu dünyada yaratmanın mücadelesini birlikte yapacağız” dedi. Çuhadar, “Yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. İç güvenlik paketiyle bu saldırıların hızla artacağını biliyoruz. Arkadaşlarımızın derhal bırakılmasını istiyoruz” dedi.

POLİS PLASTİK MERMİYLE SALDIRDI

Öte yandan Basmane Meydanı’nda yapılmak istenen yürüyüşe saldıran polis, Emek Partisi Narlıdere İlçe Yöneticisi Eren Şahin’in beline ve kalçasına plastik mermi sıktı. Şahin hala gözaltında tutuluyor. 

Gözaltındakiler emniyet işlemleri ve sağlık kontrolleri yapılarak bırakılmaya başlandı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgecan Aslan'ın ailesi: Katiller en ağır cezaya çarptırılsın

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa