13 Şubat 2015 18:32

Sivas’ın ateşini AKP söndürmüş!

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin Sivas il kongresinde, Madımak’ta yaşanan katliamı kastederek 'İşte biz ateşi söndüreniz. Sivas’ta 1993’teki acıyı çok iyi bilir. Madımak’ı, Başbağları iyi bilir. O tezgahları çok iyi bilir Sivaslı' dedi. Halbuki AKP hükümetinin icraatları Davutoğlu’nun söylediğinin aksini gösteriyor.

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin Sivas il kongresinde, Madımak’ta yaşanan katliamı kastederek “İşte biz ateşi söndüreniz. Sivas’ta 1993’teki acıyı çok iyi bilir. Madımak’ı, Başbağları iyi bilir. O tezgahları çok iyi bilir Sivaslı” dedi. Halbuki AKP hükümetinin icraatları Davutoğlu’nun söylediğinin aksini gösteriyor. Madımak’ta sanıkların avukatlığını yapan 8 kişi AKP döneminde milletvekili olurken, Madımak davası AKP  döneminde zaman aşımına uğradı. Üstelik dönemin başbakanı serbest bırakılan Sivas sanıkları için ‘hayırlı olsun’ ifadelerini kullandı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de Davutoğlu’nun sözleri için “Bu katliama ortak oldukları ve oradaki katilleri kurtardıkları için kullanmıştır o söz. Yoksa Sivas hâlâ yanıyor ve yanmaya devam ediyor” dedi.

Partisinin il kongresinde konuşan Davutoğlu BBP’li  Muhsin Yazıcıoğlu için ise “28 Şubat’ta mili irade çiğnenmek istediğinde Sivaslı bir yiğit çıkıp buna karşı durdu. O yiğit Muhsin Yazıcıoğlu’ydu. Muhsin Yazıcıoğlu’na da selam olsun. Sivas’ın yiğitlerine selam olsun” dedi.

AKP BAKAN DA YAPTI VEKİL DE

Ahmet Davutoğlu Madımak Oteli’nde 35 kişinin yakılarak katledilmesine dair ‘ateşi söndüreniz’ dedi ancak arşivler Davutoğlu’nun söylediğinin aksini gösteriyor. AKP döneminde sanık avukatları AKP kadrolarının içine yerleştirilmekle kalmamış, bakan ve milletvekili de yapılmıştı. Hayati Yazıcı Bakan olurken, Haydar Kemal Kurt, Zeyid Aslan, Hüsnü Tuna, İbrahim Hakkı Aşkar M. Ali Bulut - Halil Ürün de milletvekili seçilmişti. Çok sayıda isim de belediye başkanı, Anayasa Komisyonu üyesi ya da AKP’den il- ilçe başkanı olmuştu.

‘HAYIRLI OLSUN’ DEMİŞTİ

2012’de Sivas Katliamı davasında savcı “zamanaşımı” talep etmişti. Mahkeme zamanaşımı kararı vererek davayı düşürmüş, 2014 yılında da karar onanmıştı.. Dönemin Başbakanı Erdoğan, iktidarı boyunca sanıkların içeride boş yere yattığını savunan sözler sarf etmiş ancak en büyük tepkiyi zaman aşımı kararı verilince, “‘Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun. Yıllar yılı içerde olan vatandaş, içlerinde kaçak olanlar vardı” sözleriyle görmüştü.

AKP KATLİAMA ORTAK OLDU

HacI Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez Davutoğlu’nun sözlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: Sivas davası Türkiye’nin utancıdır ve bu utançla siyasetçiler yüzleşmedi. AKP Hükümeti ise hiç yüzleşmedi. Yılarca bu davayı sürüncemede bıraktı. Ve en sonunda da birçok avukatını belediye meclis üyesi yaptı, belediye başkanı yaptı, milletvekili yaptı. En son da şu anki cumhurbaşkanı, o zamanki AKP genel başkanı dava zamanaşımına uğrayınca ‘Vatana, millete hayırlı olsun’ dedi. Herhalde böyle söndürmüştür. Başbakan Davutoğlu bunu kastetmiştir. Bu katliama ortak oldukları ve oradaki katilleri kurtardıkları için; o anlamda kullanmıştır. Yoksa Sivas hâlâ yanıyor ve yanmaya devam ediyor. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DBP Cizre İlçe Eş Başkanı Aşkara tutuklandı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa