13 Şubat 2015 17:27

‘Sisi’nin aldığı para 30 milyar doları aşmış’

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Özel Kalem Müdürü Kamil ve Askeri Konsey Üyesi Hicazi’nin Şubat 2014’teki toplantısının yeni ses kaydı ortaya çıktı.

Paylaş

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Özel Kalem Müdürü Kamil ve Askeri Konsey Üyesi Hicazi’nin Şubat 2014’teki toplantısının yeni ses kaydı ortaya çıktı. Kayıtta Körfez ülkelerinden alınan paranın 30 milyar doları aştığı belirtiliyor. Daha önce çıkan ses kaydında Sisi Körfez ülkeleriyle para ilişkilerine değiniyordu.

El Cezire’nin haberine göre Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na yakın yayınlarıyla tanınan televizyon kanalı Mükemmilin’in yayımladığı yeni ses kaydında, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile Özel Kalemi Abbas Kamil, Körfez ülkelerinden alınan para hakkında konuşuyor. Konuşmada, Körfez ülkelerinden alınan para miktarının 30 milyar doları aştığı belirtiliyor.

Sızdırılan yeni ses kaydında, Abbas Kamil, Sisi’ye Suudi Arabistan’dan daha fazla para istemeye yönelik bir öneride bulunuyor.

Kamil bunu dile getirirken, yardımların malzeme halinde istenmesini de öneriyor. Ancak, kayıt Sisi’nin yardımların para halinde olmasını tercih ettiğini gösteriyor.

SES KAYDI

Kamil: Efendim, bence yardımları petrol, un ve ürünlerle yüklü gemiler halinde isteyelim.

Sisi: Hayır Abbas, nakit istiyoruz. Nakitten başka bir şey getirme. Dikkat et ve bunları hallet.

Kamil: Efendim, siz BAE’den, Suudi Arabistan’dan ve Kuveyt’ten ne kadar aldığımızı biliyor musunuz? Petrol ve diğer yardımların dışında sadece nakit aldığımız parayı toplasak yemin ederim 30 milyar doları aşıyor efendim.

İLK SES KAYDI TOPLANTIDAN

Geçen hafta Sisi, Özel Kalem Müdürü Abbas Kamil ve Askeri Konsey Üyesi Mahmut Hicazi’nin katıldığı, Şubat 2014’te gerçekleşen bir toplantıdaki konuşmaların ses kaydı ortaya çıkmıştı.

Yine Mükemmilin televizyonunun yayınladığı ses kaydında, Sisi’nin cumhurbaşkanlığına aday olmadan hemen önceki dönemde gerçekleşen bir görüşmede konuşmaları yayımlandı.

Sızdırılan ilk ses kaydında, Sisi kendisine destek veren Körfez ülkeleri ile kurulacak ilişki ile ilgili olarak, “Körfez ülkeleriyle tıpkı 1990’da Suriye rejimine yaptıkları gibi ‘al ve ver’ temelinde ilişki kurmamız gerekiyor” diyor ve şunları söylüyordu:

“Körfez ülkeleri liderleri kendi ülkelerinin bütçelerinin üzerinde dev paralara sahip... 10 milyar dolar istiyoruz... Bir 10 milyar Birleşik Arap Emirlikleri’nden, bir 10 milyar da Kuveyt’ten... Ordu hesabına geçecek 10 milyar dolara ihtiyaç duyuyoruz. Paralar Merkez Bankasına girecek ve 2014 yılının hesabı kapanmış olacak.”

Sisi’nin bu sözleri üzerine Abbas Kamil gülüyor. Sisi ise, “Niye gülüyorsun amcam? Para onlarda pirinç gibi” diyordu.

Söz konusu ses kaydı, Mısır ve Körfez ülkelerinde geniş yankı bulmuştu. Ancak hem Mısır yönetimi hem de Körfez ülkelerinin liderleri Mısır-Körfez ilişkilerinin zarar görmeyeceğinin altını çizmişti.

Mısır Başbakanı İbrahim Mihleb, ses kaydının yayımlanmasının ardından yaptığı açıklamada kaydının gerçek olmadığını belirterek, “Bu kayıtlar, hiçbir şeyi değiştirmeyecek, herhangi bir zarara neden olmayacak ve Mısırlıların maneviyatını etkilemeyecek” demişti.

Ses kaydını yayımlayan kanalların paralarını boşa harcadığını söyleyen Mihleb, “Mısır’da hiç kimse bu konuşmaya inanmıyor. Ülkede hiçbir şeyi değiştiremeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Bu kanalların yayımlarının “Teröristliklerine kesin delil olduğunu” öne süren Mısır Başbakanı, bu ses kaydıyla İhvan’ın tüm dünyanın karşısında kendisini açıkça ortaya koyduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Gerici politikalara teslim olmayacağız’

SONRAKİ HABER

Marmara'da sıcaklıklar mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa