13 Şubat 2015 19:45

‘Gerici politikalara teslim olmayacağız’

Eğitimdeki ‘tekçi’ dayatmalara karşı yapılan grev ve boykot çağrısı tüm yurtta karşılık buldu. Halk, laik, bilimsel, anadilinde eğitim istedi.

Paylaş

Eğitim Sen ve Alevi örgütlerinin laik, parasız anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için yaptığı boykot ve iş bırakma çağrısı karşılığını buldu. Yurdun dört bir yanında eğitimciler iş bırakarak, öğrenciler okulu boykot ederek alanlarda bir araya geldi.

Eğitim Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) çağrısıyla yapılan iş bırakma ve boykot eylemine katılım yoğun oldu.

Ankara’da YKM önünde bir araya gelen Eğitim Sen, Alevi örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler laik, bilimsel, demokratik, anadilinde eğitim taleplerini haykırdı. Buradan Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyen binlerce kişi “Saraylara değil eğitime bütçe”, “Zorunlu, sorunlu din dersleri istemiyoruz” sloganları attı. Yürüyüşe HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de destek verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı önünde ortak açıklamayı yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Türkiye’nin dört bir yanında boykotu örgütleyenlerin gözaltına alındığı, baskıya uğradığını hatırlatarak baskılara rağmen mücadelelerinin devam edeceğini aktardı. Karaca, AKP iktidarının başta eğitim olmak üzere yaşamın bütün alanlarında kendi gerici ideolojisini dayattığını belirterek 4+4+4 dayatması ile eğitimin daha büyük bir kaosa sokulduğunu dile getirdi. Çocukların zorunlu din derslerine zorlandığı, imam hatiplere yönlendirilmeye çalışıldığı, karma eğitimi kaldırma girişimlerinin bardağı taşıran son damla olduğunu kaydeden Karaca, “Okulların, eğitimin, çocuklarımızın iktidarın denetimine girmesine ve egemen ideolojiye teslim edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)


İSTANBUL’DA İLÇELER AYAKTAYDI

İstanbul'da da kitle Beyazıt Meydanı’nda toplanarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü.
İstanbul’daki eylemler ilçelerde başladı. Kadıköy’de öğrenciler laik eğitim için ayaktaydı. Sarıgazi’de 60. Yıl Lisesi, Devlet Malzeme Ofisi Meslek Lisesi, TOKİ Lisesi öğrenci, veli ve öğretmenleri önce okulları önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamaların ardından Kaymakamlığa doğru yürüdü. Gazi Mahallesi Şair Abay Lisesi ögrencileri de okula gitmedi. Gülsuyu Mahallesi’nde Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu önünde toplanan veli ve öğretmenlere polis saldırdı. Eyüp’te de Eğitim Sen İstanbul 4 Nolu Şube üyesi eğitim emekçileri, veliler ve öğrenciler Serdar Aksun İlkokulu’ndan Şehit Öğretmenler İlkokulu’na yürüdü. Sancaktepe ve Çekmeköy’de veli, öğretmen ve öğrenciler eylemdeydi. İlçelerde yapılan eylemlerin ardından eğitimciler, öğrenciler ve veliler genel eylem için Beyazıt Meyadı’nda bir araya geldi. Halk buradan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü. (İstanbul/EVRENSEL)


İZMİR’DE 100’Ü AŞKIN GÖZALTI

Eğitimciler ve öğrenciler, İzmir’de okulların önünde açıklamalar ve yürüyüşler yaptı. İzmir Valiliğinin boykotu yasaklamasının ardından İzmir’in ilçelerinde yürüyüşler gerçekleşti ancak Basmane Meydanı’nda toplanan kitleye polis saldırdı. 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

İzmir’in Narlıdere ilçesinde bulunan Mehmet Seyfi Eraltay Lisesi önünde toplanan Eğitim Sen 6 No’lu’lu Şube üyesi eğitim emekçileri, öğrenciler, veliler, Alevi Kültür Derneği üyeleri, siyasi parti üyeleri adına basın açıklaması yapıldı.

Okul boykotuna Buca’da katılım yüksek oldu.

Bornova Meydanı’nda toplanarak metro istasyonuna yürüyüşe geçen kitleyi ise polis, “Yolu kapatıyorsunuz” diyerek engellemek istedi.

Eğitim Sen 2 No’lu Şube üyesi eğitim emekçileri de pankartları ile Karşıyaka çarşı girişinde toplanarak İzban tren istasyonuna yürüdü.  

Menemen ve Aliağa’da da okullar boşaldı.

İlçelerde toplanan kitle, merkezi eyleme katılmak üzere Basmane Meydanı’na geçti. Burada bir araya gelen vatandaşlara polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Saldırıda, Eğitim Sen 1, 2, 3 ve 5 Nolu Şube Başkanları, Bahri Akkan, Hasan Ali Kılıç, Ümit Akıncı, Savaş Candemir, SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır, Tarım Orkan Sen Şube eski Başkanı Veli Yaprak, Eğitim Sen 1 Nolu şube yöneticileri ile eğitim emekçileri Uyar Demirci, Orhan Bayram, İsmail Akyol HDP İzmir İl Yöneticisi Hacay Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

YARALILARIN DURUMU

Polisin eğitim emekçilerinin eylemine yönelik saldırısı sonrası yaralananların bir bölümü Alsancak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. ÇHD üyesi Avukat Erdoğan Akdoğdu’ya göz retinasında yırtık ve darbeden kaynaklı 10 günlük rapor verildi. 

Halil İbrahim Şahin’e darba bağlı travma ve Nuray Pehlivan’a da yine darba bağlı olarak elmacık kemiğinde zedelenme nedeniyle rapor verildi.   Yine bir kişi polis saldırısı sırasında sıkılan plastik mermiden yaralandığı için Alsancak Devlet Hastanesi’ne başvurdu. (İzmir/EVRENSEL)


YAĞMURA RAĞMEN YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ

Laik, bilimsel, anadilinde eğitim için grevde olan Eğitim Sen Adana Şubesinin çağrısı ile eğitim Sen önünde bir araya gelen yüzlerce kişi şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi. Yoğun yağmur ve polisin engelleme çabalarına rağmen yürüyüşte ısrar eden kitlenin yürüyüş boyunca çevreden katılanlarla birlikte arttı. AİHM kararları uygulanarak din dersinin kaldırılması, anadilde eğitim gibi taleplerin öne çıktığı yürüyüşte diğer illerde gerçekleşen boykot göz altılara tepki vardı. Çukurova üniversitesi öğrencilerinin pankart açarak katıldığı yürüyüş şehir merkezini dolaştıktan sonra İnönü Parkı’nda sona erdi. Burada basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Karagöz, 12 Eylül askeri darbesi sonrasında uygulanmaya başlanan zorunlu din dersinin yıllardır din ve vicdan özgürlüğünü tehdit ederen uygulandığını belirterek AKP’nin geçmiş iktidarlardan miras bırakılarak sürdürdüğü tekçi bakış açısının farklı inançları ötekileştirdiğini, eğitimin ve ülkenin ortaçağ zihniyetine göre şekillendirilmek istendiğini ifade etti.  Eğitim sisteminin tamamen siyasi iktidarın denetimine girmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Karagöz, siyasi iktidarı kamusal, bilimsel anadilinde eğitime karşı uygulamalara son vermeye çağırdı. (Adana/EVRENSEL)


BURSA

Alevi dernekleri ve Egitim Sen’in birlikte örgütlediği boykot ve grev Bursa'da da kitlesel olarak gerçekleştirildi. Çok sayıda parti, dernek ve sendikanın destek verdiği eylemde laik eğitim vurgusu ön plandaydı. Ünlü Caddesi’nde saat 11’de başlayan eylem Fomara Meydanı’na yapılan yürüyüş ve yapılan basın açıkklamasıyla sona erdi. (Bursa/EVRENSEL)

GEBZE

Hükümetin eğitim müfredatı üzerine yaptığı baskı ve dindar-kindar nesil yetiştirme projelerine karşı boykot ve mücadele kararı alan Eğitim Sen’in çağrısı ile yapılan eylemler Gebze’de de yankı buldu.
13 Şubat Cuma sabahı öğretmenlerin ve öğrencilerin önce okul boykotu ile başlayan eylemlilikleri yürüyüş ve basın açıklaması ile devam etti. Eski öğretmen evi önünde toplanan yaklaşık 200 kişi sloganlarla Gebze meydanına yürüdü. Eğitimcilerin yanı sıra sendikalaştıkları için işten atılan 14 Roma Plastik işçisi de yürüyüşe katıldı. Ayrıca Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eylemin katılımcısı ve çağırıcısı idiler. 

Olumsuz hava şartlarına rağmen kitle “Bilimsel, Laik, Anadilde Eğitim”,”Parasız Eğitim, Parasız Sağlık”, “Zorunlu Din Dersi Kaldırılsın!” gibi sloganlar atarak yürüyüşünü ve basın açıklamasını tamamladı.

Katılımcılar adına Basın açıklamasını Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem okudu.
Basın açıklamasında 12 Eylül darbe koşullarının eğitim üzerinde devam eden etkisi ve yetiştirilmeye çalışılan dindar-kindar neslin yaratacağı sonuçlara dikkat çekilirken verilen mücadelenin artarak devam edeceği vurgusu yapıldı. (Gebze/EVRENSEL)


KOCAELİ:
‘EGEMEN İDEOLOJİYE TESLİM OLMAYACAĞIZ!’

Eğitim-Sen ve Alevi örgütlerinin çağrısıyla laik, parasız, anadilde eğitim ve demokratik yaşam talebiyle okula gitmeyen öğretmenler ve öğrenciler Kocaeli’de boykot yürüyüşü düzenledi.

Merkez Bankası önünde toplanan Kocaeliler, sık sık “Laik, bilimsel, anadilde eğitim”, “Boykot var” ve “Öğretmenler grevde, öğrenciler boykotta” sloganları atıldı. Merkez Bankası önünde toplanarak İnsan Hakları Parkı’na yürüyen kitleye TMMOB’un Ankara yürüyüşüne katılacak olan İstanbul kolu, CHP, HDP, BHH, EMEP, Halkevleri, Dev-Lis’in yanı sıra birçok kurum temsilcisi ve üyeleri de katıldı. 

‘GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

İnsan Hakları Parkı’na ulaşan yüzlerce vatandaş, burada yağan yağmura aldırmadan AKP’nin eğitim politikalarını eleştiren sloganlar atarak, yapılan konuşmaları dinledi. İlk olarak konuşan Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, siyasi iktidarın eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerleri temel almak yerine ayrımcı, ötekileştirici politikaları hayata geçirmekte olduğunu ifade etti. İktidarın dayatmalarına, asimilasyoncu politikalarına karşı sonuç alıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Omurca, “Eğitim sistemi ve okulların tamamen siyasi, iktidarın denetimine girmesine ve egemen ideolojiye teslim edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Çocuklarımızın ve öğrencilerimizin geleceğimize sahip çıkmayı sürdüreceğimizi dile getiriyoruz” diye konuştu. 

Suca Omurca’nın ardından,TMMOB Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Eli Ekber Çakar, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve BHH temsilcisinin konuşmalarının ardından vatandaşlar halaylar çekerek dağıldı. (Kocaeli/EVRENSEL)


EDREMİT-ALTINOLUK

Edremit’te ve Altınoluk’ta alanlara çıkan eğitim emekçileri ve demokrasi güçleri demokratik, bilimsel, anadilinde eğitim talebinden vazgeçmeyeceklerini haykırdı.

Eğitim Sen Edremit Temsilciliği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Altınoluk Alevi Kültür Derneği, Edremit Demokrasi Platformu, Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği(ÖVDER), EMEP, HDP, BHH, CHP'nin katıldığı eylemlerde coşkulu sloganlar atıldı.

Edremit'te KESK temsilciliği, Altınoluk’ta Alevi Kültür Derneği önünde saat 12:30’da toplanan emekçiler sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim-Sen ve Alevi dernekleri adına ortak bası açıklaması okundu. Alanda toplanan kalabalık kitle sık sık attıkları sloganlarla bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini haykırdı.  (Balıkesir/EVRENSEL)


LAİK EĞİTİM TALEBİ

Antaya’daki yürüyüşte halk “Laik ve bilimsel eğitim” dedi.

Çorum’da okula gitmeyen eğitim emekçileri laik, bilimsel ve ana dilinde eğitim talebiyle yürüdü.

Eylemler başta Samsun olmak üzere Karadeniz’de de yoğun geçti.

Kayseri’de ise Eğitim Sen önünde bir araya gelen halk Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Didim’de de öğretmenler ve öğrenciler iktidarın eğitimde gericileştirme politikalarını protesto etti.


BÖLGE HALKI ANA DİLİNDE EĞİTİM İSTEDİ

Diyarbakır'da sabahın erken saatlerinde çok sayıda okulda eğitime katılımda düşüş gözlendi. Kimi okullarda okula giren öğrencilerin çıkmaması için kapıların demir zincirlerle kapatıldığı, okul çevrelerine polis ekiplerinin yerleştirildiği görüldü. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ortak açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman yaptı. Aynı açıklamayı Eğitim Sen Şube Eş Başkanı Yıldırım Arslan da Kürtçe olarak okudu. Açıklamada ana dilinde eğitim talebi ön plana çıktı.

VAN

Van’da da ‘Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam’ için eğitim emekçileri grevdeydi.Eğitim Sen Van şubesi önünde bir araya gelen eğitim emekçileri ‘anadil temel haktır, Zimanê me rûmeta meye’ pankartı ve ‘Bilimsel, Laik anadilde eğitim’ sloganları eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinden Sanat Sokağı’na yürüdü. Lise ve dershane öğrencilerinin de derslere girmeyerek destekledikleri greve, Emek Gençliği de ‘Bê ziman jîyan nabe, Anadilde eğitim istiyoruz’ pankartıyla katıldı.

Sanat Sokağı’nda konuşan Eğitim Sen Van Şubesi Eş Başkanı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, siyasi iktidarın eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerleri temel almak yerine farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayan ayrımcı, ötekileştirici politikalarını eleştirerek, ‘Çok inançlı, çok dilli, çok kültürlü Türkiye halkları, iktidar tarafından okulda, iş yerinde, mahallede ve sokakta inanç ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırıp karşı karşıya getirilerek bölünmeye çalışılmaktadır’ dedi.Gerçek anlamda demokratik, laik, bilimsel bir içerikte eğitimin örgütlenmesi herkesin anadilinde eğitim almasının sağlanabilmesi için demokratik kitle örgütleri ile birlikte mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizen Sayyiğit, ‘Siyasi iktidarı, topumu, din, dil, mezhep ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırma politikalarına son vermeye, kamusal, bilimsel, laik ve anadilinde eğitim karşıtı uygulamalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz’ dedi.

Açıklamanın ardından erbanê eşliğinde halay çeken çekildi. (Van/EVRENSEL)


DİYARBAKIR

Eğitim Sen ve Alevi örgütlerinin çağrısıyla laik, parasız anadilinde eğitim ve demokratik yaşam çağrısıyla başlayan eğitim boykotu ve grevine Diyarbakır’da kitlesel katılım sağlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan kitlesel yürüyüşe çok sayıda yurttaş da çocuklarıyla katılarak destek verdi. Kentte okulların çevresine polisler konuşlandırıldı.

GREVE POLİSİYE ÖNLEM!

Diyarbakır’da sabahın erken saatlerinde çok sayıda okulda eğitime katılımda düşüş gözlendi. Kimi okullarda okula giren öğrencilerin çıkmaması için kapıların demir zincirlerle kapatıldığı, okul çevrelerine polis ekiplerinin yerleştirildiği görüldü. Diyarbakır’da özellikle okullara yakın bölgelerde veya önlerine polisler konuşlandırılırken, akrep adı verilen zırhlı araçlarla da devriye gezildi. Yine caddelerde de TOMA’lar hazır bulunduruldu.

KİTLESEL KATILIM

Kentte,  Eğitim Sen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de aralarında olduğu çok sayıda kurumun katıldığı yürüyüş iki koldan başladı. Bağlar Koşu Yolu İlköğretim Okulu ve Ziya Gökalp Lisesi önünden eş zamanlı başlayan yürüyüş kolları Ekinciler Caddesi’nde buluşup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü. Yürüyüşe, KESK Genel Eş Genel başkanı Lami Özgen, Eğitim Sen MYK üyesi Sakine Esen Yılmaz, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın yanı sıra Emek Partisi, Emek Gençliği, DBP, ESP, Kurdî-Der, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yönetici ve üyeleri katıldı. Kürtçe ve Türkçe, “anadil olmadan yaşam olmaz” yazılı dövizlerinin taşındığı yürüyüşe çevreden çok sayıda yurttaş da çocuklarıyla katılarak destek verdi.

‘AKP, ÇIKARI İÇİN EĞİTİMİ DE DİNİ DE KULLANMASIN’

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ortak açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman yaptı. Koluman, AKP hükümetinin farklı kesimleri yok sayarak eğitimi tekçi din anlayışına çevirmeye çalıştığını belirterek tepki gösterdi. Tekçi eğitim sistemiyle demokrasi ve özgürlüklerin yok sayıldığını kaydeden Koluman, AKP hükümetinin çıkarları uğruna inançları ve eğitimi istismar ettiğini söyledi. Hükümeti bu tutumundan vazgeçmeye çağıran Koluman, eğitimin tekçileştirilmesine karşı ortak mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. Açıklamada İç Güvenlik Paketi’ne de tepki gösterildi. Aynı açıklamayı Eğitim Sen Şube Eş başkanı Yıldırım Arslan da Kürtçe olarak okudu.

‘ANADİLİNDE EĞİTİM İÇİN DÜZENLEMEYAPILSIN’

Eyleme katılan KESK Eş genel başkanı Lami Özgen de, Eğitime yönelik politikalara karşı yapılan ortak eylemlerin önemine vurgu yaptı. AKP’nin asimilasyoncu politikalarına halkların ortak tutum sergilediğini belirten Özgen, iktidarı kendi istekleri çerçevesinde eğitimi şekillendirme gayretinden vazgeçmeye çağırdı. Yargı kararlarına rağmen zorunlu din derslerinin kaldırılmadığını ifade eden Eğitim Sen MYK üyesi Sakine Esen Yılmaz da bu dayatmalardan vazgeçilmesini istedi. Anadilinde eğitim ve zorunlu din dersleri konusunda biran önce yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “AKP hükümeti taleplerimize ve boykotlarımıza kulak vermeli. Eğer vermezse boykotlarımızı ve grevlerimizi misliyle sürdürmeye devam edeceğiz. Buradan hükümeti uyarıyoruz” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da, 1924 yılından beri Anayasaya dayanarak Türkiye’de tekçi eğitimin dayatıldığını söyledi. Alevilerin ve Kürt halkının ortak bir mücadelede taleplerini dile getirdiğini ifade eden Aydoğan, ortak mücadelenin eşit yurttaşlığın ve demokrasinin önünü açacağını dile getirdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)


ANTEP EĞİTİM-SEN: EĞİTİMİN İKTİDARIN DENETİME GİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Gaziantep’te Eğitim-Sen ve Alevi örgütlerinin çağrısıyla aralarında SES, BES, Tümbel-Sen, Tümtis, Belediye-iş HDP, DBP, EMEP, CHP, ZeugMadi LGBTİ, Birleşik Haziran harekâtının da olduğu yüzlerce kişi Eski Adliye önünde toplanarak,laik, bilimsel, demokratik, anadilde ve parasız eğitim için Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüdü. “Dindar, kindar, gençlik istemiyoruz”, “Irkçı, gerici, eğitime hayır”, “Zorunlu din dersleri kaldırılsın”, “Parasız, laik, anadilde eğitim için birleşelim”, “Bezimanjîyannabe”dövizlerinin taşındığı eylemde ilk olarak konuşan Alevi dernek yöneticileri kısa bir konuşma yaparak, eğitimde tüm toplum kesimlerinin taleplerinin gözetilmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra tüm kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, AKP’nin tekçi, baskıcı, otoriter ideolojisini tüm toplum kesimlerine dayattığını söyledi. Türkiye’nin tüm okullarının ve üniversitelerin iktidarın ırkçı, mezhepçi, ayrımcı uygulamalarıyla gerçek işlevinden uzaklaştığını belirten Ersönmez,” Son olarak ise ‘iş güvenlik paketi” gibi örnekleriyle ancak faşist, totaliter rejimlerde göreceğimiz düzenlemelerle laik, bilimsel, eğitim anlayışının yanı sıra eşit, özgür ve demokratik yaşam anlayışına karşı iktidar tarafından açık bir savaş ilanı söz konusudur “dedi. Eğitimin siyasi iktidarın denetimine girmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Ersönmez, “Siyasi iktidarı, toplumu din, dil, mezhep ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırma politikalarına son vermeye, kamusal, bilimsel, laik ve anadilinde eğitim karşıtı uygulamalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz” dedi. (Antep/EVRENSEL)


ADIYAMAN/GÖLBAŞI

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Alevi Kültür Derneği Şubesi ve Gölbaşı Eğitim-Sen Temsilciliği öncülüğünde düzenlenen eylemde halk, Gölbaşı Cemevi önünde toplanarak Gölbaşı Meydanı'na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Burada Alevi Kültür Derneği Gölbaşı Şubesi adına basın açıklamasını okuyan Kazım Bozan, AKP hükümetinin Alevilere yönelik dinci, baskıcı politikalarına değinerek “Siyasi iktidarı toplumu din, mezhep ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırma politikalarına son vermeye, kamusal, bilimsel, laik ve ana dilinde eğitim karşıtı uygulamalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz” dedi. Eyleme HDP Gölbaşı ilçe teşkilatı da destek verdi. (Adıyaman/EVRENSEL)


ELAZIĞ

Parasız, bilimsel, anadilinde, laik bir eğitim talebiyle Eğitim-Sen tarafından alınan grev kararına öğrenciler de boykot yaparak destek verdiler. Elazığ'da Fevzi Çakmak Mahallesi'nde toplanan Emek Gençliği ve Emek Partisi üyeleri Hastane Caddesinden Postane Meydanına yürümek isterken polis engeliyle karşılaştı.

POLİSLERDEN BİBER GAZI SALDIRISI!

Hastane Caddesinde polisler tarafından durdurulan kitle "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları eşliğinde Hozat Garajı'na yürüdü. Burada Eğitim-Sen ile birleşip Postane Meydanına gitmek isteyen kitle polis tarafından tekrar durduruldu ve kitlenin girişine izin verilmedi. Bu sırada oturma eylemi yapan kitle sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz", "Parasız, bilimsel, anadilinde eğitim", "İş, bilim, özgürlük", "Be ziman jiyan nabe", "Zorunlu seçmeli din derslerine hayır" sloganları attı. Bu sırada polis kitleye biber gazı ile saldırdı. Saldırı sonucunda Emek Partisi İl başkanı Murat Zülfikar ve SES Şube Başkanı Ali Erdem atılan gazdan etkilendi.

Fenalaşan SES Şube Başkanı Ali Erdem, Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Erdem’e kalp krizi şüphesiyle anjiyo yapılacağı öğrenildi.

Daha önce vali tarafından alınan karar gereği Postane Meydanı basın açıklamalarına kapatılmış, KESK ve partiler bu karara tepki olarak valiye toplu faks çekmişlerdi. Yapılan basın açıklamasında "valiliğin keyfi yasaklama kararı geri alınmalı" denilmişti. (Elazığ/EVRENSEL)


DERSİM

Eğitim Sen Dersim Şubesi, Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam Mücadelesi için bir günlük boykota gitti.
Pazartesi ve Salı günleri zorunlu din derslerinin yanı sıra laik, bilimsel, anadilinde eğitim için öğrenciler tarafından okullar boykot edilirken Eğitim Sen Dersim Şubesi de aynı taleplerle bugün boykot gerçekleştirdi.

Boykot nedeniyle Sanat Sokağı’nda bir araya gelen eğitim emekçileri, “Laik Bilimsel Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam için Mücadeleye Devam” pankartıyla Cumhuriyet Caddesi’ne kadar yürüdü.

Yol boyunca sık sık zorunlu din derslerine karşı çıkan sloganlar atan eğitim emekçileri adına açıklamayı Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün yaptı.

AKP’nin eğitim alanındaki politikalarını eleştiren Ölgün, “Yıllardır özellikle eğitim sistemi üzerinden hayata geçirilen ve pedagoji bilimine tamamen aykırı olan bilim düşmanı politika ve uygulamalar geçtiğimiz 12 yıl içinde tarihte hiç olmadığı kadar artmıştır. Okulöncesi eğitimden üniversitelere kadar eğitim sistemi, bilimin en temel evrensel gerçekleri yok sayılarak, iktidar tarafından sürekli istismar edilen dini kural ve referanslara göre düzenlenmektedir.

Siyasi iktidar, eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerleri temel almak yerine, farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayan ayrımcı, ötekileştirici politikaları hayata geçirmektedir. Çok inançlı, çok dilli, çok kültürlü Türkiye halkları, iktidar tarafından okulda, işyerinde, mahallede ve sokakta inanç ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırıp karşı karşıya getirilerek bölünmeye çalışılmaktadır” dedi.

AİHM kararlarına rağmen zorunlu din dersinin devam ettirilmesine tepki gösteren Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün, “12 Eylül askeri darbesi sonrasında uygulanmaya başlanan zorunlu din dersi, yıllardır din ve vicdan özgürlüğü açıkça ihlal edilerek uygulanmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi zorunlu din dersinin, din ve vicdan özgürlüğünün ihlali olduğuna karar vermiş, ancak yargı kararlarına rağmen bugüne kadar gerekli adımlar atılmamıştır. Türkiye’de yıllardır okullarda zorunlu din derslerinde okutulan İslam’ın Sünni-Hanefi mezhebinin kurallarıdır. Bu nedenle bütün din ve inanışlar öğrencilere eşit mesafede tanıtılmamakta, bu durum okullarda özellikle Alevi ve gayri Müslim öğrencilere yönelik ayrımcı, dışlayıcı uygulamaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  

AKP’nin geçmiş iktidarlardan miras alarak sürdürdüğü “tekçi” bakış açısı, toplumun farklı inanç ve kimliklerine yönelik ayrımcı uygulamaları arttıran, onları ötekileştirmeye aşağılamaya hatta yok saymaya dayanan uygulamalar ile eğitimin ve ülkenin Ortaçağ zihniyetine göre düzenlenmek istendiği görülmektedir.

Dersim Eğitim Sen olarak velilerin okullara öğrencileri için “Zorunlu Din Dersi İstemediğini” belirten dilekçeler vererek hukuki süreçle de eylemsellik başlattık. AHİM’İN son verdiği zorunlu din dersi kaldırılsın, yasalar demokratikleştirilsin kararına AKP hükümeti itiraz ederek zulme devam etmektedir. Daha önce AHİM’in türban ile ilgili lehte kararını insan hakları çerçevesinde görüp hemen yasal değişikliği gerçekleştiren hükümet, Zorunlu din dersi ile ilgili verilen lehte kararını uygulamamaya karar vermiştir. Bu çifte standarta ve AKP’nin 12 Eylül Faşist darbenin ürünü olan Anayasaya sığınarak zulme devam etmesine karşı hem demokratik eylemliliklerimize hem de her türlü hukuki mücadelemize devam edeceğiz. Hak verilmez alınır şiarı ile yürüttüğümüz bu mücadele sürecinde bu zulmede dur diyeceğiz. Dersim halkının bu eylemliliğimize destek vererek binlerce dava dilekçesi ile hakkını arayacağına inanıyoruz. Cumhuriyetin kuruluşundan beri anadil üzerindeki zulüm nasıl mücadele edilerek büyük bedeller ödenerek bu gün yasalar hiçleştirildiyse Zorunlu Din Dersleri zulmüne gerekçe olarak önümüze konan faşist yasaları da hiçleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından eğitim emekçileri bir süre slogan attıktan sonra eylemlerini sonlandırdı.

Öte yandan Dersim Halk Meclisi de zorunlu din derslerinin kaldırılması amacıyla kent genelinde dilekçe kampanyası başlattı. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suudi Arabistan’da kadın şoförler serbest

SONRAKİ HABER

Yörsan iflas başvurusu yaptı, işçiler haklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa