13 Şubat 2015 17:18

IŞİD, ABD üssü yakınına saldırdı

Kobanê’de yenilerek geri çekilen IŞİD, Irak ve Suriye’nin diğer bölgelerinde saldırılarını arttırdı. IŞİD, Irak’ın Anbar vilayetinde el Bağdadi kentindeki ABD hava üssü yakınlarına saldırı düzenledi. IŞİD’in saldırı düzenlediği ABD hava üssünde yaklaşık 300 asker görev yapıyor.

Paylaş

Kobanê’de yenilerek geri çekilen IŞİD, Irak ve Suriye’nin diğer bölgelerinde saldırılarını arttırdı. IŞİD, Irak’ın Anbar vilayetinde el Bağdadi kentindeki ABD hava üssü yakınlarına saldırı düzenledi. IŞİD’in saldırı düzenlediği ABD hava üssünde yaklaşık 300 asker görev yapıyor.

IŞİD’in saldırı düzenlediği Anbar vilayetinin başkenti Ramadi’de de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Reuters haber ajansı IŞİD’in el Bağdadi kentine sabah erken saatlerde iki koldan saldırdığını belirtti ve kentin büyük bir kısmının IŞİD kontrolüne geçtiğini kaydetti.
Vilayet yönetiminden Naji Arak Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada, “El Bağdadi’nin yüzde 90’ı milislerin kontrolüne geçti” dedi.
El Cezire muhabiri de IŞİD’in bölgeyi çok iyi tanıdığını belirterek, bunu “IŞİD tarafından ABD’ye bir meydan okuma olarak değerlendirdi.”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Elissa Smith, Amerikan üssüne doğrudan bir saldırı olmadığını ifade ederken Amerikan ordusu da perşembe günü IŞİD’in Irak’taki mevzilerine hava saldırıları düzenlendiğini, saldırıların hedefinde Musul ve Kerkük olduğunu duyurdu.

IŞİD, REHİN HIRİSTİYANLARIN GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

IŞİD militanları tarafından Libya’da kaçırılan 21 Mısırlı Hıristiyanın görüntüleri yayınlandı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah  Sisi, kaçırılan vatandaşlarının idam öncesi fotoğraflarının yayınlanması üzerine “acil durum” ilan etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, rehinelerin son durumuyla ilgili henüz net bir bilgiye sahip olmadıkları, şu anda yerlerini tespiti için uğraştıkları belirtildi. Ayrıca kaçırılan 21 Mısırlı vatandaşının akıbeti hususunda da net bir bilgiye sahip olmadıkları vurgulandı. Bakanlık, vatandaşlardan Libya’ya gitmemeleri uyarısında bulundu. Binlerce Mısırlının çalıştığı

Libya’da son dönemde bu ülke vatandaşlarına yönelik saldırıların giderek arttığı gözlemleniyor.  Libya’nın Trablus şehrinde çalışmakta olan Mısırlıların, 2013 yılında IŞİD’in Libya kolu tarafından kaçırılmıştı.

‘SURİYE’DE 20 BİN YABANCI MİLİTAN VAR’

Amerikan İstihbarat servisi CIA, Suriye’de savaşan yabancı militanların sayısıyla ilgili bir açıklama yaptı. El Arabiya’nın haberine göre CIA, Kongre’ye sunduğu raporunda Suriye’de 20 bin yabancı savaşçı olduğunu açıkladı. Haberde CIA’nın raporunda 20 bin militanın Suriye’ye 90 ayrı ülkeden gittiği belirtildi ve CIA’nın bu açıklamasını Suriye’deki yabancı savaşçı sayısına ait son rakamları ifade ettiği vurgulandı. Batılı istihbarat örgütlerinin daha önce Suriye’de 19 bin yabancı savaşçı olduğunu tahmin ettiğinin belirtildiği haberde ABD Terörle Mücadele Komitesi Başkanı Nicholas Rasmussen’in Kongre’ye sunduğu raporunda Afganistan, Pakistan, Irak, Somali ve Yemen’in aksine Suriye’ye savaşmak için giden militan sayısında artış olduğunu söylediği bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mardin JİTEM davasının ilk duruşması 3 Mart'ta görülecek

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa