13 Şubat 2015 17:03

Tüzel, çığ altında kalan işçileri sordu

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Trabzon Çaykara ilçesinde HES inşaatında çalışan 5 işçinin ölümünü Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Trabzon Çaykara ilçesinde HES inşaatında çalışan 5 işçinin ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Tüzel, Tulpar İnşaat’ın Balkodu 2 HES santral sahasında taşeron firma olan Öz Seda şirketinin üstlendiği HES projesi inşaatında 15 Ocak 2015 tarihinde Erhan Aslan, Muhammed Işıklı, Nusret Er, Özgür Can Özyürek ve Lokman Çelik adlı işçilerin çığ altında kalarak hayatını kaybettiğini hatırlattı.

ÖNLEMLER ALINMADI

Tüzel, şu bilgileri verdi: “Bilirkişi raporunda, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin hiçbirinin alınmadığı, şantiye sahasının çığ bölgesi olduğu, 5-10 gün arayla olaydan kısa bir süre önce de iki kez çığ düştüğü, işçilerin çığ düşme tehlikesini öngörerek şirket yetkililerinden çalışmayı durdurmalarını istedikleri ancak, talebi kabul etmediği ve çalışmayı sürdürme talimatı verdiği kaydedilmektedir.”

Köknar Köyü Muhtarı Abdullah Sevin’in de firmanın risk yaratan faaliyetlerine yönelik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile BİMER’e başvurarak ilettiğini, dilekçede ÇED’e uygun çalışılmadığını aktardığını ifade eden Tüzel, şirketin maliyeti düşürmek ve işi kısa sürede teslim etmek için işçilerin hayatıyla oynadığını kaydetti.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Tüzel, bakanlardan şu sorulara yanıt istedi: “İşçilerin ölümünden kimler sorumludur? Bakanlığınızın sorumluluğu nedir? Daha önce tünel girişinde çökme yaşandığı, projeye uygun olmadığı halde tünel girişinin çığ düşebilen mevkiye doğru açıldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınız bölgede bu koşullar altında HES inşaatında işçi çalıştırıldığından haberdar mıdır? Bu şantiyede genel olarak ve kış koşullarında işçiler çalıştırılmadan önce çığ düşme tehlikesine karşı ve genel olarak işçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından risk analizleri yapılmış mıdır? Aynı bölgede kaç HES inşaatı bulunmaktadır?  Buralarda kar, kış koşullarında çalışma devam etmekte midir? Bakanlığınızca son 5 yılda kaç HES inşaatında işçi sağlığı iş güvenliği teftişi yapılmıştır? Kaçı ölümlerden sonradır? Son 5 yıl içinde HES inşaatlarında hayatını kaybeden işçi sayısı kaçtır?” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

13 yılda 1289 madenci öldü

SONRAKİ HABER

İzmir Karşıyaka Belediyesi, insan hakları için hak merkezini açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa