13 Şubat 2015 16:14

YPG'li Asıl'ın cenazesi Diyarbakır'a getirildi

Kobanê'de 8 Şubat günü IŞİD ile yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden YPG'li Fîruz Alizade Asıl'ın cenazesi, Diyarbakır'a getirildi.

Paylaş

YPG'li Fîruz Alizade Asıl 8 Şubat günü Kobanê'de IŞİD'e karşı verilen savaşta yaşamını yitirdi. Hayatını kaybetmesi sonrası dün Urfa Suruç'a getirilen Asıl'ın cenazesi, Suruç Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından bugün ailesi tarafından teslim alındı. Van Büyükşehir Belediyesi'ne ait ambulans aracı ile cenaze işlemleri buradan Diyarbakır'a doğru yola çıkarılan cenaze, kentin girişinde bulunan Ava Petrol önünde karşılandı. Karşılanan cenaze, buradan da oluşturulan araç konvoyu ile Yeniköy Mezarlığı morguna getirilmek üzere yeniden yola çıkarıldı. Mezarlığa yakın bir noktada konulduğu ambulanstan çıkarılan YPG'li Asıl'ın sarı, kırmızı, yeşil renkte bir bayrağa sarılı cenaze omuzlara alınarak mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi. Yol boyunca "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin" sloganları atılırken, yoldan gelip geçen araçlarda korna çalarak cenazeyi selamladı. 

Cenaze töreninde MEYA-DER Eş Başkanı Leyla Ayaz ve dernek yöneticileri, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, Kayapınar ve Bağlar belediyeleri eş başkanları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile yüze yakın yurttaş katıldı. 

Alkış ve sloganlar eşliğinde mezarlığa getirilen Asıl'ın cenazesi, morga kaldırıldı. Tamamlanacak işlemlerin ardından Asıl'ın cenazesinin bu gece defnedilmek üzere Van'a doğru yola çıkarılacağı ve yarın öğlen saatlerinde Yenimahalle Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP Kadın Bakanlığı kurulması için kanun teklifi verdi

SONRAKİ HABER

Ordu Kadın Platformu: Ceren’e sözümüz adalet olsun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa