13 Şubat 2015 15:05

Demirtaş: AKP milletvekillikleri hırsızlıkla kazanıldı

Bingöl'de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'nin 12 yıldır bedavacılığa alıştığını belirterek, AKP'nin bu gidişatına dur diyebilecek tek partinin HDP olduğunu söyledi.

Paylaş

Geniş halk toplantısı ve demokratik kitle örgütü temsilcileriyle görüşmek üzere Bingöl'e giden Demirtaş ve beraberindeki HDP heyeti yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Kent merkezinden buluşmanın yapılacağı Özlem Düğün ve Konferans Salonu'na geçti. 

'AKP 12 YILDIR BEDAVACILIĞA ALIŞTI' 

Salonda konuşmasına başlayan Demirtaş, seçimlere parti olarak gireceklerini hatırlatarak, "Son iki seçimde bağımsız adaylarla girdiğimiz parlamentoda çalışmalarımızı belirli bir aşamaya getirdik. Bağımsız girmiş olmanın zorlukları yarattığı bazı handikaplar vardı. Birincisi halkın verdiği oyun tamamını yansıtamıyordu. Türkiye'nin her yerinde bağımsız aday gösterme şansımız yoktu. Bu demokrasi ayıbı Türkiye'deki bu utanç barajı AKP'nin 12 yıllık döneminde düşürülmedi. AKP bu sistemi değiştirmeye yanaşmadı. Çünkü 12 yıldır bedavacılığa alışmıştır. Milletvekillerinin birçoğu hırsızlıkla kazanılmış milletvekilleridir. Halen parlamentoda oy almadığı halde orada oturan milletvekilleri var. Seçim barajının yarattığı imkanlar ve oy hırsızlığıyla parlamentoya gelen birçok milletvekili var. Onlar açısından hırsızlıklar, yolsuzlukla bir şeyi kazanmış olmak problem değil. Ama biz bu irade hırsızlığına daha fazla tahammül edemezdik. Biz halkların vicdanına güveniyoruz dedik ve parti olarak seçime girmenin zamanı gelmiştir. Türkiye'nin tamamından destek alabileceğimizi oy alabileceğimizi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya koyduk" diye konuştu

'AKP'NİN ANAYASA YAPMA TEHLİKESİNİ BERTARAF EDECEĞİZ' 

Barajı aşarak meclise gireceklerini ve AKP'nin tek başına anayasa yapma tehlikesini kendilerinin bertaraf edeceğini söyleyen Demirtaş, "En tehlikeli şey kendi parti anlayışını bir ülkeye dayatmaktır. Bu anlayış çok tehlikelidir. 'Halkın çoğunluğunun desteği olmadan yapmayacağım' demeliydi. Ama bunu demiyorlar. Bugün bütün ezilenlerin teminatı HDP'dir. HDP'nin dışında adalet ve eşitliği savunan bir parti yok. Hiç kimse bütün ezilenlerin hakkını hukukunu savunmaya cesaret edemiyor. Bu kirlenmiş siyaseti, hırsızlığa bulaşmış, sadece kendi ailesinin çıkarlarını gözeten Ankara siyasetini boşa çıkaracağız. Hepsi çıkar peşinde kimse Bingöl'ü düşünmüyor. İşsizlik, yoksuzluk onların işine geliyor. O yüzden buraya yatırım yapmazlar. Diyorlar ya ' Efendim biz yapıyoruz engelliyorlar' kim engelliyor. Bütün sanayinin 3'te 2'si İstanbul'a yapılıyor. Karadeniz'e de yatırım yapılmıyor" diye konuştu. 

'ŞİMDİDEN PARANIN ÖNÜNDE SECDE ETMEYE BAŞLADILAR' 

AKP'nin işsizlikle birlikte halkı İstanbul gibi kentlere göçe zorladığını belirten Demirtaş, "AKP Türkiye'yi bitiriyor. Herkes kendi toprağından geçmişinden kopuyor. Ya baraj yapıyor senin köyünü boşaltıyor, ya tarımı bitirip seni göçe zorluyor. Bunları yaparak şehirleşmeyi teşvik ediyor. Büyük şehirlerde insanlık insani değerlerini kaybetmesini istiyor. Onların yeni Türkiye'sinin bu şekilde inşa edilmesine izin vermeyeceğiz. Biz yeni yaşamı inşa ediyoruz. Herkese her bölgeye biz yatırım yapacağız. Her taraftan insanlar batıya göç etmek zorunda kalmayacak" dedi. 

'AKP'Yİ DURDURACAK TEK PARTİ HDP'DİR'

AKP'nin bu politikalarının halkı isyan noktasında getirdiğini ifade eden Demirtaş, buna karşı güvenlik paketiyle bunun önünü kesmek istediğini söyledi. Demirtaş, AKP'nin kendisine özel güvenlik teşkilatı kurduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nasıl biri çıkarda kendi sultanlarına karşı çıktığını görünce çıldırıyor. Kendi partisine karşı protesto yapıldığını görüyor ve çıldırıyor. Şimdi buna adam öldürme yetkisi veriyor. Başbakan Davutoğlu, çıkmış her yerde bu yasa çıkacak diyor. Bu kadar cinnet halindeler. Her gün gençleri öldürecekler, şimdiye kadar zaten yüzlercesini öldürdüler ama şimdi daha kolay öldürecekler. Nasıl bunları önleyebiliriz. Tek yolu HDP'nin parlamentoda çok güçlü bir yere gelmesiyle kesilir. Kim hesabını CHP ve MHP üzerine kuruyorsa hesabını gözden geçirsin. Onların muhalefet tarzı AKP'ye yaradı. AKP'den daha fazla tekçi oldular. AKP ile ırkçılık yarışına girdiler. Bugün CHP ve MHP'ye verilen her oy AKP'ye yarıyor. AKP'yi durdurabilecek tek parti HDP kaldı."

'AKP, BARIŞ MESELESİNDE SEÇİME OYNUYOR'

Demokratik diyalog ve çözüm sürecine ilişkin de konuşan Demirtaş, "AKP kendi atması gereken adımları atsın. Görünen o ki seçimde kendine yarayacak bir hamle yaptırmaya çalışıyor. Bu çok tehlikeli bir anlayıştır. Barış meselesi seçimlere kurban edilecek bir mesele değil. Her seçimde AKP oy uğruna barışı heba etmiştir. Oyu aldıktan sonra barış meselesini ertelemiştir. Bu defa da yapmak istediği budur. AKP şu anda barış meselesinde seçime oynuyor. Asla ciddiyet yok, adım atma niyeti yok. Olsa zaten parlamentoda güvenlik paketi yerine barış paketleri sıraya girerdi. Hükümet çağrı yapma yerine adım atsın" ifadelerini kullandı. 

'TEK DERTLERİ CUMHURBAŞKANINI BAŞKAN YAPMAK'

AKP'nin tansiyonu yükseltmek için elinden geldiğini dile getiren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "HDP'nin herkesi kucaklayan herkese kapısını açan politikalarını doğru anlatırsanız bir öyle baraj sorununu tanımayız. O zaman açım işsizim diyenin derdine derman bulmak daha kolay olacak. İşte o zaman hiç kimse diğerinin yaşam tarzına müdahale etmeden devletten korkmadan özgürce yaşamını tadını çıkaracak. Seçim öncesi şirin görünmeye çalışacaklar. Buraya demokrasi, batıya milliyetçiliği pohpohlayarak oy almaya çalışacaklar. Tek bir dertleri var o da Cumhurbaşkanını Başkan yapmak. Bu bir tür diktatörlük oluşturmaya çalışacaklardır. HDP'nin bu yürüyüşüne güçlü bir iradede konursa Türkiye aydınlık bir geleceğe yürür. Eğer ki AKP durdurulmazsa bu çılgınlıkları yapmaya devam edecekler, halkta bu çılgınlıkları kabul etmezse ortaya kaos çıkacak. Cumhurbaşkanının artık 'tek adam olacağım' iddiasından vazgeçmesi lazım. Cumhurbaşkanlarının işi gerginlik oluşturmak değildir. Ortamı en fazla gerginlik yaratan ülkenin Cumhurbaşkanı."

'HİZBULLAH DEMOKRASİ DERSİ VERMEYE ÇALIŞIYOR'

Bingöl'den IŞİD'e katılımların olduğu konusuna değinerek, şunları söyledi: "Bizler örgütlenmezsek işte böyle vahşet örgütlerinin temsilcileri buradan çıkabilir. Hangi Müslüman evladı böyle bir vahşet karşısında tepkisiz kalır. Doğru çalışır ve doğru anlatırsak bunları da engelleriz. Bazıları 'bize burada HDP siyaset yapma şansı vermiyor' diyor. Onları da iyi biliyoruz. Kendi arkadaşını domuz bağıyla infaz edenler bunları bize söylüyor. Hizbullah kendi içindeki çatışmaya düştüğünde yüzlercesini katletti. Şimdi bunlar çıkmış bize demokrasi dersi veriyor." 

'O ÇARŞAF AYAKLARINA DOLANACAK'

Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin IŞİD'in kadınlara dönük katliamlarına karşı yaptığı sanatsal aktiviteye yönelik eleştirilere de tepki göstererek, IŞİD'e sesi çıkmayanların buna karşı belediyeyi eleştirdiğini söyledi.
Demirtaş, "IŞİD'in alçaklığının teşhiri var ama bu alçaklar IŞİD'in Türkiye şubeleri bizim belediyemizi 'sen çarşafa hakaret ettin' diye saldırıyor. O çarşaf ayaklarına dolanacak haberleri yok" dedi. (Bingöl/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ücretlerini alamayan işçiler Davutoğlu'nu protesto etti

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa