12 Şubat 2015 23:51

Öğretmen cinayetinden yargılanan öğrenci tahliye oldu

Kayseri’de, öğretmenini öldürdüğü iddiasıyla yargılanan öğrenci F.Ş, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, F.Ş’nin cezaevinde kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verdi.

Paylaş

Melikgazi ilçesi Selimiye Mahallesi Seyyid Burhaneddin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde Mayıs 2014’te meydana gelen olayda, Müdür Yardımcısı Mehmet Aktaş, 12. sınıf öğrencisi F.Ş. ile aralarında çıkan tartışma sonucu arbede çıkmış, iddiaya göre öğrencisinin attığı yumrukla yere düşmüş ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Kayseri 3. Ağır Ceza’da açılan davada bugün son celse yapıldı. Duruşmada, ölen öğretmen Mehmet Aktaş'ın eşi Necla, çocukları Özüm ve Gizem Aktaş ile müşteki ve sanık avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanık F.Ş. ise tutuklu bulunduğu Ankara Çocuk Tutukevi'nden telekonferans sistemiyle duruşmaya katıldı. 

Mahkemede ifade veren Mehmet Aktaş’ın eşi Necla Aktaş, öğrencinin 274 gündür tutuklu olduğunun avukatı tarafından dile getirildiğini belirterek, “Olayda kasıt var. Öğretmenleri koruyan ve caydırıcı bir ceza verilmesini istiyorum” dedi. 

Hayatını kaybeden öğretmenin kızı Özüm Aktaş ise adaletin yerini bulacağını dile getirdi. 

Duruşmaya telekonferansla bağlanan tutuklu sanık F.Ş., çok pişman olduğunu, olayda kasıt bulunmadığını söyledi. F.Ş., “Bir suçum yok. Keşke böyle bir olay olmasaydı. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum.” savunmasını yaptı.

Mahkeme heyeti, 10 dakikalık aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme başkanı, savcının mütalaasında ‘kasten adam öldürme’ suçundan ceza istense de oy çokluğu ile ‘kasten adam yaralama’ suçundan cezalandırılmasına karar verildiğini söyledi. Mahkeme, F.Ş.’yi toplanan deliler ışığında takdiren 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Tahrik, meşru müdafaa, suçun işlendiği tarihte şahsın 18 yaşın altında olması ve iyi hal indirimleriyle cezanın 4 yıl 2 aya indirilmesine karar verildi. F.Ş., tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi. (Kayseri/CİHAN)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BMGK, IŞİD'e karşı yeni bir tasarıyı kabul etti

SONRAKİ HABER

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa