12 Şubat 2015 23:17

Sivas Demir Çelik Meclis gündeminde

HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel, Sivas Demir Çelik AŞ’de çalışan 513 işçinin sorunları ve taleplerini Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel, Sivas Demir Çelik AŞ’de çalışan 513 işçinin sorunları ve taleplerini Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından yanıtlanması talebiyle verilen önergede, Çelik-İş üyesi işçilerin geçtiğimiz günlerde yaptıkları eylemle “kölelik koşullarında çalışıyoruz, alın terimizin hakkını zamanında alamıyoruz” dediği hatırlatıldı. 

KAMULAŞTIRMA TALEBİ

Sivas Demir Çelik AŞ patronunun İzmir’de SİDER, EDE, ERKAY metal işletmeleri olduğu bilgisi verilen önergede, “Sendika tarafından yapılan açıklamada, son aylarda fabrikanın keyfi olarak çalıştırılmadığı, çalışan işçilerin 2.5 aydır, kapsam dışı 150 personelin ise 5 aydır ücretlerinin, sigorta primleri, sendika aidatlarının dahi ödemediği, yaklaşık 8 aydır toplu iş sözleşmesinin sürüncemede bırakıldığı belirtilmektedir. Sivas Demir Çelik’te çalışan işçiler, kira ve faturalarını ödeyemediklerini, evlerine ekmek dahi götüremez hale geldiklerini, patronun kendilerini malzeme olarak gördüğünü, çalışma koşullarından dolayı işçilerin kanında kurşun biriktiğini ifade ediyorlar. Sivas Demir Çelik’in 24 saat üretim kapasitesinin bulunduğu, ancak özelleştirilmesinden bu yana en ufak bir yatırım yapılmadığı, son aylarda da çürümeye terkedildiği bildirilerek, 15bin civarında insanın geçim kapısı olan işletmenin yok olmasına devletin seyirci kalmaması, kamulaştırılması talep edilmektedir” bilgisi verildi. 

ÇÖZÜM ÖNERİNİZ VAR MI?

Önergede şu sorulara yanıt istendi: “Sivas Demir Çelik’in özelleştirilmesinden kim kazançlı çıkmıştır? Kamu mu, işçiler mi yoksa trilyonlarca karla yeni yeni fabrikalar kuran patron mu? Bu işçilerin insan onuruna uygun bir geçim sağlamaları için hükümetinizin çözüm önerisi nedir? Sivas Demir Çelik fabrikasını haksız kazançla (kara para) satın aldığı mahkeme kararıyla sabit olan patronun, işçileri mağdur etmesi, fabrikayı çürümeye terk etmesi karşısında çözümünüz ne olacaktır? Bu fabrikada işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmış mıdır? Bu konuda iş müfettişlerince denetim yapılmış mıdır? İşçilerin kanında kuşun çıktığı iddiaları araştırılmış mıdır?” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'a hakaret davasında beraat

SONRAKİ HABER

Eser ve Topaloğu'nun tutuklanmasına tepki: Türkiye, gazeteci hapishanesine dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa