12 Şubat 2015 23:02

TMMOB Ankara yürüyüşünün İstanbul kolu yola çıktı

Torba yasa ile değiştirilmek istenen TMMOB yasasını protesto için başlatılan Ankara yürüyüşünün İstanbul kolu bu akşam Kadıköy’de yaptıkları meşaleli yürüyüş sonrasında yola çıktı.

Paylaş

Torba yasa ile değiştirilmek istenen TMMOB yasasını protesto için başlatılan Ankara yürüyüşünün İstanbul kolu bu akşam Kadıköy’de yaptıkları meşaleli yürüyüş sonrasında yola çıktı.

Kadıköy İskele Meydanında bir araya gelen TMMOB İstanbul İKK üyeleri burada bir basın açıklaması yaptı. Burada grup adına basın açıklaması yapan TMMOB İstanbul İl Konseyi Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, “Değişiklik yapılması öngörülen yasalar, örgütümüz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, TMMOB Yasası ile imar, yapı denetim, kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifeleri, iskan, kültür ve tabiat varlıkları, çevre, tapu, kat mülkiyeti, İller Bankası, belediye yasaları ve belediye gelirleri ile ilgili yasalardır. Bu tasarıyla yapılmak istenen değişikliklerin birbirleri ile çok yönlü bağlantıları bulunmaktadır. Söz konusu tasarı, bugün için ülkemizde egemen olan rant talanına dayalı sermaye birikimi politikalarının en başta hedeflediği alanları kapsamaktadır dedi.

Basın duyurusunun okunması sırasında, sık sık torba yasası aleyhinde sloganlar atıldı. 

Burada kısa bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen de TMMOB'a desteklerini açıklayarak, torba yasayı kınadılar.

MEŞALELERLE YÜRÜDÜLER

Konuşmaların ardından, grup, ellerinde meşalelerle Altıyol'daki Boğa Heykeli'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında ‘Mühendislik bilgisinin halk yararına kullanılmasını sağlayan odalarımız etkisizleştirilmek isteniyor’ ve ‘AKP'nin talan yasasına hayır’ yazılı pankartlar açıldı. TMMOB üyeleri, sık sık ‘Ülkemize, halkımıza, mesleğimize sahip çıkıyoruz’ sloganı attı. 

Yürüyüş sırasında TMMOB üyelerine cadde boyunca vatandaşlardan da alkışlarla destek geldi. Eylem, Boğa Heykeli'nin önünde son buldu. 

Grup üyeleri, bu gece geç saatlerde otobüslere binerek İzmit'e gidecek. İzmit'te yapılan yürüyüşün ardından, buradan katılacak üyelerle Ankara'ya doğru yola çıkılacak. TMMOB üyeleri 14 Şubat Cumartesi günü Ankara`da yapılması planlanan TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu'nda buluşacak. (DHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversite öğrencisi tek bir fotoğrafla tutuklandı

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki eylemler sırasında açılan ateş sonucu ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa