12 Şubat 2015 22:28

CHP'li Balbay: HDP'nin Türkiye partisi olma çabası olumludur

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Diyarbakır'da DİTAM'ın Kırklar Meclisi Toplantısı kapsamında bazı kesimlerden temsilcilerle bir araya geldi. Balbay, toplantıda "HDP'nin Türkiye partisi olma çabası, Türkiye için olumludur" değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (DİTAM) düzenlenen ve bölgedeki sivil toplum örgütü temsilcilerinin yer aldığı Kırklar Meclisi Projesi kapsamındaki ilk toplantısı gerçekleştirildi. "Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin bölgesel rolü ve Kürt sorununun çözümü" başlığıyla DİTAM binasında gerçekleştirilen toplantıya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Başkanı Necdet İpekyüz, Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akgün, Kürd Demokratlar Platformu (KDP/PDK) Başkanı Sertaç Bucak da katıldı. 

Toplantıda ilk olarak Mezopotamya Vakfı'nın Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Selim Ölçer konuştu. Ölçer'in kısa değerlendirmesinin ardından CHP'li Mustafa Balbay söz aldı. 

Balbay, kendi tutukluluk sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "ÖYM'lere konu olmuş suçlamalardan hapiste olanların çok büyük bir bölümünün haksız yere cezaevinde olduğunu ve bu cezaevlerinin boşalması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

CHP'nin Kürt soruna ilişkin hazırlamış olduğu raporlara da değinen Balbay, "Bu sorunu, Türkiye'nin temel demokrasi sorunundan ayırmıyorum. 'Önce Kürt sorunu çözeriz, Türkiye'deki demokrasi sorununu daha sonra çözeriz demek' akılcıl gelmiyor bana" diyerek, demokrasi sorunu ve Kürt sorunun çözümünün de at başı gitmesi gerektiğini ifade etti. 

Balbay, Kürt sorunun çözümünü ise yine 1989'da SHP tarafından hazırlanan rapora bağladı. 

CHP'nin Kürt sorununa yaklaşımını üzerine yaptığı değerlendirmelerin ardından basın mensuplarının diyalog süreci ve HDP'nin seçimlere parti olarak girmesine ilişkin sorularını yanıtladı. Balbay, "Diyarbakırlılar barış havasından mutlular ama ucunun belirsiz olmasından tedirginler. Bunun görülür elle tutulur bir şey olmasını istiyorlar. Şu an da ciddi bir umut var ama bu umudun bir yorgunluğa dönüşme tehlikesi de var. Türkiye partisi olma çabası, Türkiye için olumludur. Barajı geçip geçmemesi çok ciddi bir konu ama geçemezse diye bir şey de kullanmak istemiyorum. Geçemezse 'Biz burada bölgesel arayışlar içerisine gireriz' değerlendirmesi de bence hiç kimseye yararı olmayacak bir durum olur. Ama geçmesi halinde de hele Türkiye partisi olma mücadelesiyle birlikte sonuçta ortak noktaları artıracağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

Balbay, son olarak önümüzdeki seçimlerde CHP'nin de Diyarbakır'dan milletvekili çıkarmasının çözüm sürecine katkısı olacağını da söyledi. (Diyarbakır/DİHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşitme ve konuşma engelli mağdur için araştırma önergesi

SONRAKİ HABER

Dersim’deki kurultaydan çağrı: Tarım, hayvancılık ve çevre mücadelesi birlikte olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa